Puugid ja sääsed – kuidas looduslikult ja lihtsate vahenditega hoida end putukahammustuste eest?

Kui on olnud pehme talv, levivad sääsed ja puugid kohe arvukamalt.  Seega on hea ennetada putukatest tingitud ebameeldivusi ja alustada oma keha toetamist nii seest kui väljast! Tehes seda just looduslike vahenditega, mitte poest leidava tavapärase keemiaga.

Kindlasti aitavad siinkohal kõigele muule lisaks ka heledad riided – need kiirgavad vähem soojust ja seetõttu raskendavad sääskedel ohvrit “näha”. Sääsed ja puugid hakkavad heledatelt riietelt kergemini silma.

 

Looduslikud nipid, kuidas hoida puugid eemale:

  • B-vitamiinid (B1-tiamiin) – lisaks sellele, et puukidele ja sääskele ei meeldi organism, kus on hea B-vitamiinide sisaldus, on B-vitamiinid mõeldud ka organismi üleüldise talitluse (ainevahetuse, aju, närvi- ja hormonaalsüsteemi, südame- ja veresoonkonna) ning vaimse jõudluse toetamiseks. Samuti tõstavad nad naha toonust, mis vähendab nahapõletuse riski suvisel perioodil. Hea oleks peale kuuri tarvitada ka rohkem täisteravilja tooteid, et tulemus oleks kestev.
  • Kassiküüs ja Hundihammas (astragalus) – aitavad nii ennetada kui ka hiljem terveneda puukborrelioosist ja puukentsefaliidist. Antud taimi on juba kaua kasutanud puugirohketel aladel elavad inimesed, ennetades puugiga seotud tõvesid.

Et looduslikud vahendid sellistel juhtudel abistada saaksid, tuleks taimekuuri alustada nii varakult kui võimalik – kohe kui tekib puugihammustuse ümber punakas laik või on muid sümptomeid. Tasub kindlasti teha läbi üks kassiküüne kuur koos B-vitamiinidega. Kassiküüne, kui loodusliku antibiootikumi, kohta saad pikemalt lugeda SIIT. Taimeravile lisaks võta ühendust ka oma perearstiga. Mida kiiremini reageerid ja tegutsed, seda tõhusam on iga ravi!

  • Tsistuse tee – Tsistusetees on antioksüdante 3 korda rohkem kui näiteks kõigile tuntud rohelises tees, aitab samuti eemal hoida nii puuke kui ka sääski. (Sobib ka loomadele hästi.)
  • Küüslauk -peletab nii haiguseid kui ka kõiki putukaid! Tarvitada igapäevaselt, võib panna endale või lapseke ka küüslauguküüne taskusse. Tee küüslaugust õli ja tinktuuri, mida saab peale kanda.
  • Petersell – samuti lisada toitudele, aitab putukaid eemale hoida.
  • Eeterlikud õlid –  lõõgastavalt mõjuvad lavendli, sidrunheina, eukalüpti, teepuu, tsitruselised ja piparmündiliselt õhkavad eeterlikud õlid hoiavad kenasti puugid ja sääsed eemal. Tasuks valida mõned (2-3) meelepärast aroomi ja mitte liiga palju erinevaid õlisid kokku panna, toime avaldub kõigil ühtviisi.

NIPP: Eeterliku õli saab oma riietele kanda seda sinna veega segatult pihustades või kasutades riideharja. Mõlemal juhul tuleb õli kasutada üsna vähe (mõned tilgad) ja hajutatult, et see ei rikuks riideid rasvaste plekkidega.

Samuti võib erineval inimesel toimida tõrjuvalt erinevad eeterlikud õlid. Seega tasub proovida erinevaid, aga mitte liiga palju erinevaid korraga samal ajal peale kanda.

Ei ole soovitatav ennast ega lapsi eeterliku õliga üleni sisse määrida, vaid esialgu proovida väikesel nahapinnal, ega see allergilist reaktsiooni ei teki.

Kokkuvõte: Riietu heledalt, nii märkad puuke kergemini. Kanna ise ja pista ka pereliikmele taskusse mõni küüslauguküüs. Lisa ka menüüsse rohkem peterselli ja küüslauku. Söö igapäevaselt B-vitamiine ja valmista endale ise üks looduslik sprei: lisades veele näiteks  teepuu-piparmündi eeterlikku (lastele rohemündi) õli 3-4 tilka, 2-3 tilka sidrunheina eeterlikku õli ja omal soovil võid veel mõnda meelepärast eeterlikku õli lisada 1-2 tilka. Pihustada tunnise intervalliga.

Kodune sprei

Kodune looduslik taimesprei

Vaja läheb:

  1. 100ml spreipudel, mis on lihtsasti ja soodsalt tellitav näiteks SIIT.
  2. Lisa 3-4 tilka teepuu-piparmündi eeterlikku õli ja lisaks 2-3 tilka magusa aroomiga sääskede peletamiseks sidrunheina eeterlikku õli.
  3. Esteetilise efekti lisamiseks võid pudelikesse lisada ka mõned taimeosad (lehed koos varrega või õisikuid). Näiteks saialill on väga efektne või piparmündi vars koos lehtedega. See aitab erinevatel pihustitel ka paremini vahet teha.
  4. Võid lisada taimespreile ka väikese paberkleepsu, kuhu saad kirjutada koostisosad, mis sisse läksid, et aja möödudes teaksid jätkuvalt, milliseid taimi antud sprei sisaldab.
  5. Pihusta taimespreid tunnise intervalliga, kuna looduslikud vahendid tahavad tihedamat pealekandmist, et mõju oleks kestev.

Kui on soojem talv olnud, on ka sääsed ja puugid rohkem ringi tegutsemas. Sellisel puhul on hea võimalus teadlikult lähenedes vältida sügelevaid punne ja keemilisi sääsetõrjevahendeid!

 

Looduslikud nipid, kuidas hoida sääsed eemale:

  • Samamoodi võib ise teha õlisid või ka teed näiteks raudürdist, kirbumündist, loorberist, naistenõgesest, nelgist  ja saate ka lastele teesegu teha ning peale pritsida.
  • Pane taskusse nelgiterasid või küüslaauku.
  • Istuta enda lähedale saialilli, sääsed ei salli seda üldse.
  • Eeterlikke õlisid, mida sobiks sääskede peletamiseks kasutada, on rohkesti: sidrunheinaõli, sidruni-eukalüptiõli, lavendliõli, kaneeliõli, rosmariiniõli, seedriõli, piparmündiõli, nelgiõli, geraaniumiõli, tüümianiõli, nelgiõli, küüslauguõli, männiõli, basiilikuõli, köömneõli, neemipuu õli, teepuuõli jt.
  • Võid eespool loetletud värskeid taimi ka otse nahale hõõruda, näiteks lavendlit, basiilikut, piparmünti. Neid taimi võid purustada ja keerata ka kaelarätiku sisse ning panna räti kaela või käe ümber.
  • Sääskede peletamiseks sobivad ka kõiksugused salvid, mida muidu kasutaksid haigena – mentooli ja eukalüpti sisaldavad salvid ja kreemid, ka Vietnami salv, tiigrisalv jms.
  • B-vitamiinid veres ei meeldi ka sääskedele, samuti nagu ei meeldi puukidele.

Sääsepunnid

Sääsepunni sügeluse leevendamiseks:

  • Sügelust aitab leevendada jahe kompress – keera jääkuubikud käterätisse ja hoia hammustustel. Jahutamise asemel võid aga minna hoopis ka kuuma duši alla, see peaks samuti leevendama.
  • Jääkuubikuid võib ka otse hammustustel hoida, need muudavad hammustuskoha tuimaks.
  • Sega söögisööda veega, et tekiks pasta ning kanna see sügelevatele hammustustele.
  • Hammustustele võib hõõruda ka küüslauku või mädarõigast, mett, aaloemahla või -geeli.
  • Tupsuta hammustusi sidruni- või laimimahlaga või hõõru sidruni- või laimiviiluga.
  • Hõõru hammustusi sügavkülmas hoitud ehk külmutatud banaanikoore tükikesega.
  • Tee hammustuste kohad niiskeks ja raputa neile soola ning lase soolal kuivada.
  • Tupsuta hammustuste kohti õunasiidriäädikaga, kasutada võib ka tavalist äädikat.
  • Püreesta kartul, lisa sibulat ja äädikat, sega pastaks ja hoia sügelevatel hammustustel.
  • Pigista hammustustele kapsalehest veidi kapsamahla, aga ka teepuuõliga, taruvaigu- või saialilletinktuuriga või hõõru sügelevaid kohti kuiva seebiga.
  • Hammustusi leevendavad samuti mentooli või eukalüpti sisaldavad jahutavad geelid-kreemid, samuti eeterliku õli kandmine nahale, laste puhul tuleks kindlasti lahjendada.

Kokkuvõte: Võta igapäevaselt B-vitamiine. Pista enda ja oma pereliikme taskusse nelgitera või küüslauguküüs. Istuta võimaluse korral saialille veranda või istumiskoha juurde. Valmista endale looduslik sprei – eeterlikke õlisid, mis sobivad sääskede peletamiseks on rohkesti. Ennetamiseks määri peale “õhkavat salvi” – nt. tiigrisalvi. Sügeleva sääsehammustuse korral tee jahedat kompressi, määri äädika, kapsamahla või millegagi, mis sisaldab mentooli või eukalüpti.

NB! Imikud saavad sama kaitse (nt. B-vitamiinid) läbi ema rinnapiima ehk teadlik ema toetab läbi oma keha ka oma väikelast.

 

Biotheka soovib, et võiksid rõõmsalt ja häirimatult nautida suvevõlusid, otse loodusega kontaktis olles!

 

Artikkel on koostatud Biotheka Terviseminutite pooltunni põhjal, vesteldes taimedest loodusterapeut Angelika Somelariga.

Saade on järelevaadatav SIIT.

 

Meie poest leiad:

B-vitamiinid:

Kassiküüs ja Hundihammas (Astragalus) puukborrelioosi ja puukentsefaliidi ennetamiseks ja samuti kiiremaks tervenemiseks haigussümptomitest:

Orgaanilised erinevatest taimedest valmistatud eeterlikud õlid:

Ja veel palju teisi orgaanilisi eeterlikke õlisid leiad SIIT.

Was this post helpful?

Lisa kommentaar