?Organismi puhastamine ja maksapuhastus käivad käsikäes – andes meile juurde elujõudu ja energiat! ?

Meie tervis on meie kõige hinnalisem vara. Kui hoolitseme oma organite eest, siis on kogu meie keha rohkem tasakaalus – tunneme jõudu ja energiat, et igale uuele päevale värskelt ja põnevusega vastu minna! Kevadväsimuse korral aitab samuti organismipuhastuse läbi tegemine. Hea oleks puhastuskuuri läbi viia 1-2 korda aastas. Eriti kui vahepeal on kalduvus töödeldud toitude söömisele, maiustamisele ja piimatoodete tarbimisele. Eriti saab koormust sellistel puhkudel maks, mis võtab mürkide ja toksiliste ainete löögi enda kanda. Ka ravimites sisalduvad kahjulikud ained jõuavad lõpuks maksa. Kui maks on korrast ära, siis võime tajuda ka suurenenud ärrituvust, pahameelt ja viha. Samuti võib maksatöö häiritus tuua endaga kaasa raskendatud keskendumisvõimet, mälu halvenemist, depressiooni ja masendust, allergiaid, nahaprobleeme, üleminekuea raskusi ning silma- ja nahahaiguseid. Pikemalt organismi sattuvatest toksiinidest ja nende puhastamisest saad lugeda siit.

Siinkohal tulekski silmas pidada, et maks on meie üks tähtsamaid organeid, mis puhastab verd ja kaitseb meie organismi mürkide, jääkainete ja toksiinide eest. Igasugune organismi puhastamine soodustab ka maksa tööd. Maksapuhastuse eesmärk on viia kehast välja nii palju jääkaineid, toksiine ja mürke kui võimalik. Sellisel juhul vabaneb meie kehas energia ja elujõud, mis on senimaani varjatud kujul läinud mürkainetega võitlemisele. Keha saab taas energia suunata hoopis uute rakkude loomisele, mis toob kaasa keha uuenemise protsessid – paraneb enesetunne igal tasandil. Nii lääne- kui ka idameditsiin on ühel meelel, et maks on isetaastuv organ. Et meie keha saaks kiires elutempos ja keskkondlike saasteallikate sees ise taastuda, tuleb meil teda aeg-ajalt toetada vajaliku toidu ja toksiine väljutava elustiiliga. Siis on meie keha ja vaim pikka aega nooruslikult vitaalsed! ☀

? Siinkohal olemegi välja toonud 7 nõuannet, kui tunned, et soovid tõsta oma elujõudu ja puhastada maksa:

1. Võta aeg maha!

Maksapuhastus mürkidest paneb meie kehas liikuma seisvad jääkained ja toksiinid, mis otsivad teed organismist välja. Sellepärast tasub meeles pidada, et ajutiselt võivad võimenduda väsimus, tekkida peavalu ja jõuetus.  Seetõttu on puhastuskuuri ajal alati hea aeg maha võtta, mitte teha seda kiire elutempo kõrvalt. Täpselt nii palju, kui hetkel on võimalik aega maha võtta, et kõik, mis liikuma läheb saaks vajaliku tähelepanu ja võimaluse lõplikult keha ja meele tasandilt vabaneda.

2. Tee otsus ja ole järjepidev!

Tee otsus, mis ajavältel maksa puhastuskuuri teed, ole järjepidev ja tee endaga kokkulepped, milliseid toiduvalikuid teed. Kes pole oma maksa varem puhastanud, siis on tark alustada ettevaatlikult ja samm-sammu haaval.  Maks on loomupoolest isepuhastuv organ – kui oskame igapäevaselt teha maksa toetavaid valikuid, siis tõstame oma maksa eluiga ja seeläbi ka iseenda eluiga. Peale maksa puhastuskuuri on lihtsam tuua ka oma igapäevaellu maksaga kooskõlas rütme ja valikuid. Siis saab maks edaspidi suurepäraselt hakkama jääkainete ja mürkide töötlemisega. Ära kurna maksa üle liigse alkoholi, rämpstoidu või magusaga!

3. Ole enda tunnete jaoks kohal – allasurutud viha!

Kuna psühhosomaatilisel tasandil on maks seotud vihatundega, mistõttu on meie vaimne tervis ja sisemine tasakaal väga tihedalt seotud maksa seisundiga. Sedapuhku võib maksa puhastamine üles tõusta ka allasurutud viha minevikuhetkedest või kergemat ärrituvust igapäevaelu pisikestes asjades. Kui kogeme viha, ärrituvust või pahameelt, siis tasub selle tunde jaoks aeg maha võtta. Vahel aitab kirjutamine – lihtsalt kirjutad, ilma pausideta, selle tunde endast välja. Vahel aitab jalutuskäik looduses – paremini mõista, mis on selle pahameele põhjuseks. Võib-olla vajad kellelegi jagamist, et tunda end päriselt nähtuna ja mõistetuna. Viha tekib, kui kogeme, et meie piire on ületatud või on toimunud midagi ebaõiglast. Proovi ühendust saada sellega, mis Sinus viha tekitab ja vaata, milline ilus vajadus on selle reaktsiooni taga. Viha käib meie kõigi sisemisel koduuksel aeg-ajalt koputamas. Küsimus on selles, et millised on meie enese-juhtimise tehnikad vihaga toimetulekuks. Viha kogemine saab olla turvaline nii meile endile kui meid ümbritsevatele inimestele. Vaata ja tunneta, mis aitab Sinul vihaga ühendust saada, mis aitab “auru välja lasta” ja mis aitab viha integreerida liikumapanevaks jõuks.

4. Toitu tervislikumalt!

Kasvõi ajutiselt puhastuskuuri ajal. Jäta menüüst välja suhkur, valge riis, liha, suuremad praed ja valmistoidud, kohv jt ergutavad joogid (sh. must tee), nisu- ja piimatooted, tugevalt töödeldud ja praetud rasvased toidud. Vali rohkem tooreid puu- ja köögivilju – tee neist mahlasid või vahepealseid snäkke. Puhastuskuuri ajal võiksid ka toidukogused olla pigem väiksemad kui muidu ja süüa pigem tihedamini – kolm suuremat toidukorda ja kaks vahepala. Puhastuse ajal vajab keha valku – eelistada taimsest allikast kaun- ja teravilju. Liha asemel eelistada kala. Tarbi häid rasvu – pähklid, avokaado, seemned, kala. Vali hapendatud toitu.

5. Toidud, mis toetavad maksatööd!

Tsitruselised on rikkad nii C-vitamiini kui ka teiste antioksüdantide poolest ja näiteks greip aitab keha kantserogeensetest ainetest puhastuda. Küüslauk aitab maksas aktiveerida ensüüme, mis aitavad toksiine välja toimetada. Samuti aitab taastada ka juba kahjustunud maksa, mistõttu võiks küüslauk igaljuhul olla osa puhastuskuuri igapäevasest menüüst. Roheline tee on rikas antioksüdantide poolest, aidates maksa puhastada ja tasakaalustada maksa funktsioneerimist.  Roheline salat on rikkalik klorofülli poolest, mis neutraliseerib meie toidus raskemetalle, pestitsiidide jt ohtlikke kemikaale. Sobivad ka spinat, kapsas, sigur, lehtkapsas jt kapsalised. Peet sisaldab pektiine, mis aitab toksiine maksast eemaldada ja parandab ka üldisi maksa funktsioone. Oliiviõli on väga populaarne maksapuhastuses –  LIHTNE NIPP: sega omavahel 2 spl oliiviõli, 2 spl sidrunimahla ja võta hommikul tühjale kõhule või tunnike enne sööki. Avokaado on hea abiline glutatiooni tootmiseks, mis aitab tõhusalt eemaldada mürke ja toksiine kehast. Kurkum kaitseb ja hoiab maksa kahjustuste eest ning aitab taastada maksarakke. Pähklid on rikkalikuks aminohapete allikaks, aidates maksal taastuda ka ammoniaagi mürgituse korral. Sidrun toob menüüsse C-vitamiini ja segatune oliivi- või pähkliõliga toetab maksatööd. Artišokk sisaldab rikkalikult bioflavonoide, millel on rakke kaitsev ja kahjulikke aineid väljutav toime. Õunad ja marjad toetavad samuti maksatööd ja selle puhastumist. Suvikõrvitsaga on hea jätkata ka peale puhastuskuuri – lõika viiludeks ja söö nagu kurki või sega maitsetaimedega salatiks – see avaldab nähtavat mõju ka naha tervisele.

6. Tarbi palju vedelikku!

Puhtale veele võid maitseks lisada juurde marju, sidrunit, värsket piparmünti või kurgiviile. Vesi aitab puhastuse ajal ka neerude kaudu kehast toksiine välja viia, hoides  kõhu korras ja viies kogu kehast toksiine välja. Vette on hea lisada ka mineraale – näiteks Mineralexit või nelja soola segu. Eelistada toasooja või kuuma vett sidruni- või laimimahlaga. Samuti toetavad organismist toksiinide väljaviimist ka taimeteed. Ravimtaimedest võid kasutada kõiki kollaste õitega taimi. Maarjaohakas aitab taastuda juba kahjustunud maksarakkudel. Vereurmarohi puhastab verd ja seeläbi ka maksa ning toetab üldiselt maksa funktsioneerimist. Võilill omab põletikuvastast toimet, kaitseb maksa kahjustuste tekkimise eest ja kogub kehast kokku toksiine ja mürkaineid, toetades seeläbi maksatööd.

7. Olulised vitamiinid, mineraalid ja aminohapped, millega keha toetada!

Kuna maks ladustab A-, D- ja B12-vitamiini nung rauda, siis ülekoormuse puhul on nende ainete ladustamine tasakaalust väljas. Kindlasti tuleks puhastuskuuri ajal organismi toetada ka B-grupi vitamiinidega ja eriti B12-ga, sest see on vajalik närvikoe normaalseks arenemiseks ja erinevate aneemiate ennetamiseks. Veel on hea tuua juurde foolhape, aminohapped, flavonoidid ja fosfolipiidid. Maks vajab vabadest radikaalidest vabanemiseks ka palju antioksüdante. C-vitamiini ja E-vitamiini, seleeni ja fütotoitaineid köögiviljadest, puuviljadest, kapsalistest. Head probiootikumid ja ensüümid aitavad seedeelundkonnal paremini toitu läbi seedida ja ka oomega-3 rasvhapped toetavad maksal puhastumist.

? Väike retseptisoovitus, millega hommikul maksa puhastada:

➳ Tee järjest vähemalt 3-7 päeva, siis mõned päevad pausi ja korrata uuesti kuuri. Kuuri ajal on soovitav järgida eelnevalt väljatoodud 7 nõuannet. Samuti on hea, kui puhastava segu võtmisel jääb söögikorraga vahet 2-3h enne ja pärast segu võtmist. Küll aga võiks tarbida palju vedelikku – puhast vett (mineraalidega/sidruniga) ja taimeteed (maarjaohakas, vereurmarohi, võilill jt maksateed) – need toetavad maksatööd ja aitavad toksiine kehast välja viia.

1 greibi või apelsini mahl
1 sidruni mahl
2 spl külmpressitud oliivi- või pähkliõli
1 tl värskelt riivitud ingverijuurt
näpuotsatäis Cayenne’i või musta pipart

➳ Loksuta pudelis või purgis kõik koostisosad segamini ja ongi valmis!

? Ajurveedas soovitatakse päeva jooksul juua ka kuuma vett koos sidruni- või laimimahlaga, et vähendada mürkainete kogunemist seedeelundkonda.

? Kui soovid maksapuhastust läbida 1-päevase puhastuskuurina, siis on ZenCleanz välja töötanud 100% loodusliku komplekti, et läbi teha maksapuhastus – vabastada allasurutud emotsioone ning teha maksale täielik restart! Kõik vajalik maksa puhastamiseks olemas ühes komplektis koos.

? Peale maksapuhastust koged kindlasti energiataseme ja meeleolu tõusu — pea on klaarim ja mõtted selgemad! Järgides väljatoodud nõuandeid saab maksapuhastus kulgeda leebelt ja valutult. Ole teadlik, et esimestel päevadel, kui toksiinid liikuma lähevad võid olla emotsionaalsem ja kurnatum, kuid tea ka seda, et see läheb mööda ning võid julgelt jätkata puhastuskuuriga. Rõõmusta ja ole tänulik kõige üle, mis pinnale tuleb! Teades, et kõik see, mis parasjagu üles kerkib on kõige selle hüvanguks, et saaksid lõplikult vabaneda sellest, mis Sind ja Sinu keha ei toeta. Tea ka seda, et nende ülestulevate kihtide aktsepteerimine teeb ruumi uutele liikumistele ja aitab Sul kogeda end igapäevaelus elujõulisemalt ja õnnelikumalt – avaldudes täies väes oma täispontentsiaalis! ☀

Millised sümptomid võivad viidata, et Sinu maks vajab toetust? ?

?Allergiad, nahaprobleemid

?Silmad põletikulised, punased või kuivad

?Kohin kõrvades

?Migreenid, peavalud, pearinglus

?Füüsiline ja emotsionaalne pinge

?Hapu maitse suus, kõhukinnisus, puhitus, vedel väljaheide

?Kuivad, katkised, murduvad ja triibulised küüned

?Valud küljel või rinnus

?Koged viha/kannatamatust/pettumust/vimma, trotsi täis meeleolukõikumisi või impulsiivsust

Juhul, kui tundsid ära, et mitmed eelmainitud sümptomid esinevad ka Sinul, siis tea, et maksapuhastuskuuri läbimine ja oma maksa teadlik toetamine võib Sind aidata!

Biotheka valikust võid leida lisaks teistele maksatoodetele ka Ecoshi värskelt turule tulnud maksakompleksi.

 

Kirjutise autor: Keily Kaikkonen, Biotheka

Was this post helpful?