Detox ehk organismi puhastamine toksiinidest on keerukas protsess, kuid meie keha teeb seda iga päev. Näiteks tekib ainevahetuse käigus pidevalt mitmesuguseid jääkaineid, millest organism vabaneda proovib. Organid, mis aitavad seda teha on maks, neerud, seedesüsteem, nahk ja kopsud.

Kui organism puhastab ennast toksiinidest ise, siis kas on vaja üldse ise muretseda sellepärast, et keha puhastada? Räägime lähemalt, millised toidud ja toidulisandid aitavad igapäevaselt keha paremini puhastada ja millised võimalused on organismi kiiremaks ja efektiivsemaks puhastamiseks ning miks see oluline on, kas kõhukinnisusele tuleks tähelepanu pöörata ja kui tähtis on soolepuhastus.

Detox ehk organismi puhastamine saab toimuda kehas korralikult ainult juhul, kui maks, neerud, soolestik ja kopsud on terved ja saavad toimida nii nagu vaja.

Soolestik on seedeelundkond, kus on magu, kaksteistsõrmik, jämesool, peensool. Soolestiku mikrofloora aitab seedida toitu, toodab organismile kasulikke bioaktiivseid aineid (vitamiinid, hormoonid), normaliseerib vere kolesteroolitaset ja tagab ainevahetuse stabiilsuse. Soolestikus on bakterid ja neist tuntumad on laktobatsillid ja bifidobakterid. 

Maks – on organismi suurim nääre, mis eritab sappi, puhastab verd ja on keha keemialabor. Sapp lõhustab rasvu ja suur osa glükoosist muutub maksas kehale vajalikuks energiaks.

Neerud – sealt ringleb ööpäevas umbes 1900 liitrit verd läbi, millest ainult tuhandik muutub uriiniks. Neerud puhastavad tunnist 57 liitrit verd. Verest välja filtreerunud mittevajalikud ained ja liigne vesi eemalduvad organismist uriinina.

Kopsud – hingamiselundkonna kõige olulisemaks ülesandeks on vere- ja õhuringluse lakkamatu koostöö. Kopsudes toimub gaasivahetus. 

Kaks kolmandikku inimese keha immuunrakkudest paikneb soolestikus, mis on seedetrakti olulisim osa.
⚡Kui soolestiku mikrofloora on häiritud ja kehvas seisus, tekib lisaks soolestikule probleeme mujalgi.

⇨ Soolestiku tervise eest tuleb hoolitseda, kui seda ei tehta nõrgeneb inimese immuunsüsteem ja alaneb energiatase, mistõttu ta muutub vastuvõtlikumaks vähile, eluviisiga seotud haigustele, nakkushaigustele, allergiatele ja paljudele muudele probleemidele.

⇨ Soolestiku seisundist sõltub elutähtsaid toitaineid keharakkudesse kandva vere tervis. Seega oleks tark enne tõsiseid terviseprobleeme teha soolestiku puhastus.

Tee soolte puhastamine endale harjumuspäraseks, nii paraneb füüsiline kui ka vaimne tervis! Meie soovitame soolte puhastamist teha vähemalt 2 korda aastas kevadel ja sügisel. 

Toksiinid on: raskmetallid; õhusaaste; ravimid; alkohol; suitsetamine; nanotehnoloogilised kemikaalid; pestitsiidid, herbitsiidid ja fungitsiidid; plastid; tööstuslikud puhastusvahendid; bensiin; dioksiinid ookeanides.

Toksiine leidub toidus. Toidust toodetakse organismis energiat ja seda elutähtsat tööd tehakse soolestikus, kus söödud toit seeditakse ja kust see soolestikku ja rakke ühendavate veresoonte abil kogu kehasse laiali kantakse. 

Lisaks toidus olevatele kemikaalidele puutume veel kokku paljude teiste toksiinidega, mille hulgas on: raskmetallid; õhusaaste; ravimid; alkohol; suitsetamine; nanotehnoloogilised kemikaalid; pestitsiidid, herbitsiidid ja fungitsiidid; plastid; tööstuslikud puhastusvahendid; bensiin; dioksiinid ookeanides.

Igapäevane organismi puhastamine erinevate toitude või toidulisandite abiga.

Organismi puhastus saab toimuda efektiivselt kui süüa palju rohelisi köögivilju ja klorofüllirikkaid toite, näiteks klorella ja spirulina. Samuti kõik loomulikult kasvatatud orgaanilised köögiviljad ja želatiini rikkad taimsed toidud: chia seemned, aloe vera, vetikadneed taimed tekitavad geeli, kui muutuvad niiskeks.
See geel liigub läbi meie soolestiku, seob endaga ja viib kehast välja mittevajalikud biosoolad, näiteks sapi sooli, mida maks tootab ja koos nendega kõiki rasvas lahustuvaid mürke, millest maks vabaneda püüab.

Kaks head detoksifitseerijat on näiteks petersell ja koriander. Petersell puhastab kogu vereringet, selles on palju klorofülli. Koriander seob raskmetalle ja viib need kehast välja. ✔Nii ei kogune palju elavhõbedat meie rakkudesse. Elavhõbedast aitab veel keha puhastada atlandi punavetikas.

Maksa puhastamine

Maksa funktsiooniks on keha puhastamine toksiinidest, ta toimib filtrina, eemaldades kehast kahjulikud ained. Seega on äärmiselt oluline, et meie maks oleks puhas ja terve.

Maksa toetaja on võimas maarjaohakas. Maarjaohaka antioksüdandid aitavad ära hoida vabade radikaalide kahjustusi kehas ning aitavad kaasa vere ja seedesüsteemi toksiinidest puhastumisele. Seda mõju on näha nii välispidiselt (naha seisund), kui tunda ka seespidiselt (organite parem toimimine ja nende parem tervislik seisund). Tänu oma antioksüdantide tervendavatele omadustele on väga kasulik silmade, liigeste ja lihaste hea tervisliku seisundi säilitamiseks.

Meie tootevalikust leiad väekad taimed maksa toetamiseks ja organismi puhastumiseks.

NB! Loe maksapuhastus artiklit SIIT!

Soolepuhastus

Raskmetalle aitab välja tõmmata soolestikust ja põrnast odraorase mahlaekstrakti pulber. Lisaks toimib see ka pankreasele ja suguelundkonnale. Raskmetalle leidub ka ajus ning metsmustikad aitavad seda tervendada.

Psülliumi seemnekestad muutuvad samamoodi keha seedekulglas geeliks. Sellega toimub kehas hea soolestiku puhastumine. Psülliumis on väga palju kiudaineid, mis aitavad parandada seedimist, vähendada gaasivalu ning refluksi sümptomeid. ✔Samuti aitab psüllium mao mikrofloorat korda saada ja soodustab kolesterooli väljutamist organismist.

Neerude puhastamine

Neerude puhastuse jaoks on hea kasutada võilille. ✔Võilill suurendab uriini tootmist ja takistab kristallide moodustumist uriinis, mis võivad põhjustada neerude ja kuseteede infektsioone. Kuid võilille ei tohiks tarbida 2 nädalat enne operatsiooni, sest see võib aeglustada vere hüübimist, vedeldab verd. Lisaks on oluline juua korrapäraselt vett. Päeva jooksul tuleks tarbida 1,5-2 liitrit vett. Ideaalne oleks päeva jooksul juua iga natukese aja tagant 200ml korraga.

Lisaks on olulise tähtsusega soolestikus ka ensüümid. Ensüümid on valgulised ained, mis on seotud kõigi elu protsessidega. ✔Tänapäeval teatakse, et need aitavad toitu seedida, kuid need on seotud ka hingamise, ainevahetuse, jääkainetest vabanemise ja rakkude puhastamisega. Ensüümid vallandavad keemilised reaktsioonid, mis elusorganismides toimuma peavad. 

Kehapuhastus saab toimuda efektiivselt kui süüa palju rohelisi köögivilju

Korrapärane tualetis käimine on samuti tähtis.

⇨ Organismi puhastamine on oluline ka juhul kui on probleeme seedimisega, sest soolestikku kuhjunud väljaheited on organismi jaoks n-ö rämps. Tekivad kahjulikud ained nagu vesiniksulfiid, fenool, skatool, indool, ammoniaak ja metaan ning soolestik täitub vänge lõhnaga gaasiga. Selle tulemusena suureneb pahade bakterite hulk ning soolestiku tervis halveneb. Tekib ka vaba radikaal aktiivne hapnik. Need ohtlikud ained satuvad vereringesse ning kantakse kogu keharakkudesse laiali. 

⚡Kui soolestiku seisund halveneb, muutuvad kehavedelikud mustaks ning rakud kahjustuvad. Seetõttu muutub nahk karedaks ning lõtvub või tuhmub (kui kõhukinnisus püsib pikemat aega). Soolestikus rämpsu lagunemisel tekivad toksiinid kahjustavad kogu keha rakke. Vähenenud hapniku tase veres võib ühtlasi tekitada kroonilist väsimust, õla-, selja- ja peavalu ning menstruatsioonikrampe.

Detox kuur võib kesta 3 kuud või üks päev.

Ühe-päevaseks kehapuhastuseks on Taiwani teadlased, hiina traditsioonilise meditsiini eksperdid ja toitumisnõustajad välja töötanud ZenCleanz ONE (organismipuhastus) ja ZenCleanz FORGIVE (maksapuhastus).

ZenCleanz tooted aitavad terveneda organite puhastumise abil, tugevdades keha võimet ise puhastuda ning muuta organite tegevust tõhusamaks. Olenevalt tootest fermenteeritakse ZenCleanzi ensüüme 2-3 aastat. See tähendab, et ensüümide kontsentratsioon on toodetes suur, mis teeb neist head organismi tervendamise toetajad.

Loe ka kogemuslugu SIIT!

⇨ Detox kuur, mis kestab umbes 3 kuud, kuid on väga tõhus – Ecoshi Life Komplekt “PUHASTU” Terviklik kehapuhastuskuur (Detox). Komplektist leiad kolm keha puhastavat toodet ja toetava käsiraamatu. Tarbides erinevate toimeomadustega kehapuhastustooteid õiges järjestuses, ennetad vabanevatest toksiinidest tulenevaid terviseprobleeme ja organismi puhastamine on tulemuslikum.

NB! Biotheka teeb koostööd ZenCleanz brändiga – SUUREPÄRANE TOOTEKOMBO JA MEGAHEA ORGANISMI KEVADPUHASTUSE ERIPAKKUMINE! Mis kehtib aprilli lõpuni 2022. 

Meie kehad vajavad hoolt – mitte üks kord, vaid pidevalt, ja miks mitte teha seda siis, kui tunned veel ennast hästi? 

Planeerides organismi puhastust soovitame konsulteerida meie bioteekrite või oma terapeudiga, et kogemus oleks toetatud.

Kui soolestik on puhas ja stabiilne tänu heale toidule, paraneb nii füüsiline kui ka vaimne tervis. 

    Sina toidad keha ja keha tervendab ennast ise!

Kirjutise autor: Sandra Liivrand, Biotheka

Allikad:

Raamat: Mikroobifaktor, Hiromi Shinya, MD
Raskmetallide väljutamine 7 taimega (Ecosh)
Kuidas hoida oma tervist? Tugevda oma keha puhastamisega! (Ecosh)
https://www.foodmatters.co.uk/ Gerson, C., Burne, J., Brighthope, I., Blewitt, V., Day, P., Foster, M., Saul, A. W., Rogers, D., Wolfe, D., Zeines, V.
Dandelion – Uses, Side Effects, and More (WebMd)

Was this post helpful?

Lisa kommentaar