Mida on kasulik suvel tarbida, et kehal ja vaimul oleks hea ning kerge olla? 

Nii tore on näha, kuidas aasta aastalt teadlikkuse kasvamisega, toetab aina enam eestimaalasi oma tervist aastaringselt. Teadmine, et kõik mida teeme vôi ei tee oma tervise hüvanguks suvel, on tunda ja kogeda sügisel.

Energiline suvi on käes. Keha ja meel, oma ühendatuses, ootavad endiselt meie toetust. Nii nagu aastaajad vahetuvad, muutub ka meie keha vajadus. Samamoodi nagu talvel, võiksime oma D-vitamiini taset tõsta, on ka teatud vitamiinid ja mineraalid, mis oleksid olulised suvel. Me vajame erinevaid toitaineid ja vitamiine, sõltuvalt sellest, kus me oleme ja mida me teeme. 

Kõige olulisem on tarbida puhast vett mineraalidega. Meie veri koosneb suurel määral veest, mis transpordib organismis laiali: gaase, toitaineid, hormoone ning veepuudus kehas viib omakorda peavaludeni, tekitab südameprobleeme ja aeglustab organismi tööd. 

Dehüdratsiooni korral oleme kaotanud läbi higistamise ja uriini olulised elektrolüüdid, nagu naatrium, magneesium ja kaalium. Kuumadel päikesepaistelistel päevadel võib vedelikupuudus põhjustada suurt väsimust ja vähenenud energiataset. Lisaks, on oluline, et meie keha oleks aluseline. 

Igapäevaselt tarbime toitu, mis muudab keha seest happeliseks ja happelises keskkonnas on haigustel ja põletikul hea vohada. Ecoshi Mineralex aitab elundeid, kudesid ja luude struktuuri hoida aluselisena. Sellel on kõrge omastatavuse ja imendumismääraga mineraalid, mis osalevad ka kehavedelike ja ensüümide koostises. 

Miks on just mineraalidega vesi oluline? Tavaline vesi läbib meie organismi palju kiiremini, sest raku tasandil jääb keha vaegusesse. Keha ei saa sealt vajalikke mineraale, mida endale omastada, et tagada kehas tasakaalustatud veetaset. Selline pisikene muutus, tarbida mineraalidega vett, loob suured muutused Sinu kehas. Tervis vajab aluselist vett!

Naatrium on väga tähtis, sest see aitab säilitada happe-alus tasakaalu, närvide funktsiooni, vedeliku tasakaalu ja aitab ka lihaskrampe ära hoida. Kaaliumi ülesanne on koos naatriumiga leevendada ja ennetada lihaskrampe. Samuti aitab magneesium lihastel lõdvestuda. Magneesium on oluline ka glükoosi metabolismile ja seda kasutatakse paljudes ensümaatilistes reaktsioonides. 

Suvel on alati meeliülendavalt mõnus aroom üleval, sest on alanud grillihooaeg. Õhtune šašlõkk kuulub paljude menüüsse. Rohke liha aga teeb seedimise raskeks ja võtab kehalt palju energiat, et teha see omastatavaks seedetraktis. Kõigis värsketes ja töötlemata toiduainetes esinevad ensüümid, kuid kuumutatud toidus ensüüme enam alles ei ole. Seedeensüümid on organismile vajalikud valgud, mis aitavad lõhustada toitaineid ning tagada rakkudes piisava kiirusega ainevahetusreaktsioonid. 

Aita oma keha, et saavutada parem enesetunne pärast söömist, näiteks tarbides seedeensüüme (Enzymedica Digest Basic; Ecoshi Ecozyme). Digest Basic™ on suurepärane valik inimestele, kellel on esinenud tundlikkust suurema kontsentratsiooniga, tugevatoimelise ensüüme sisaldavate toidulisandite puhul. Ilma ensüümideta ei toimu toitainete lõhustamist ja omastamist isegi kõige ratsionaalsema toitumise juures. Toitaineid ei jõua verre, rakkudesse ega kudedesse. 

Kurgu, mao ja soolestiku limaskesta kahjustuste eest kaitseb Boulardii (Cytoplan Saccharomyces boulardii; Ecosh boulardii). Soolestiku mikrofloora anatoomiline ehitus on biokile. Biokile on esmane kaitseliin infektsioonide vastu, seetõttu ongi rikutud mikroflooraga inimesed tundlikumad nakkushaiguste suhtes. Boulardii kaitseb soolestikku veetustumise, keemilise ja füüsilise rünnaku vastu, aga ka haigusttekitavate organismide kahjulike ja võõraste mikroorganismide, parasiitide vastu. 

Kolmas hea abiline on libejalakas (Cytoplan libejalaka puukoor; Ecosh libejalaka puukoor). See on samuti oluline limaskestade jaoks, kaitseb toksiinide ja jääkide kahjulike mõjude eest. Sisaldab rohkelt antioksüdante, tekitab söögitoru-, mao- ja soolerakkudele kaitsva limakihi; pehmendab kurgu, söögitoru ja soolestiku ärritusi; puhastab leebelt käärsoolt. 

Lisaks toredale grillihooajale, on paljude lemmikuks suvel tarbida smuutisid või juua värsket mahla. Need annavad kehale puhkust raskest toidust ning aitavad kaasa keha puhastumisele, mis on üks tähtsamaid tegureid, et tagada endale hea tervis. 

Parim, mida me oma keha jaoks teha saame on organismi puhastada ohtlikest ainetest ja ulatada abistav käsi väekate taimedega, sest see aitab ära hoida või leevendada juba olemasolevaid kroonilisi probleeme. Smuutile on väga kerge lisada kehapuhastus detox pulbrit, et tagada sügiseks tugev immuunsus. See aitab: 

 1. keha puhastada toksiinidest,
 2. toita keha väärtuslike toitainetega,
 3. ennetada tervisehäireid,
 4. toetada immuun ja teiste oluliste organsüsteemide tööd. 

Lisaks, on väga väekas pshyllium husk e. india teelehe seemnekesta ja betoniitsavi soolestikku puhastav pulber (Cytoplan Cyto-Cleanse Formula). Tegu on hoolikalt valitud taimse seguga, kus on 16 erinevat ravimtaime, ja mis sisaldab seedimist soodustavaid, kehakaalu alandavaid, ainevahetust kiirendavaid ja vastastikku sünergiliselt toimivaid puhtaid taimseid pulbreid. 

Suve ainsaks miinuseks on puugid ja sääsed. Nende eemalhoidmiseks on olemas looduslikke viise (loe lisaks meie eelmisest blogi postitusest). Näiteks, B-vitamiinide kompleks (Nature’s Answer B-vitamiinide kompleks; Ecosh Bioaktiivne B-kompleks; Cytoplan B-vitamiinide kompleks) ja eeterlikud õlid. Puukidele ja sääskedele ei meeldi organism, kus on hea b-vitamiini tase. Kusjuures, just suvel, tekib paljudel inimestel mõne b-vitamiini gruppi kuuluva vitamiini defitsiit kehas. Seepärast on soovituslik võtta kogu b-vitamiini kompleksi. 

On olemas teatud eeterlikud õlid, mis puukidele ei meeldi. Kui lähed loodusesse, siis tilguta eeterlikku õli näiteks sokkidele ja jalanõude sisse tallale. Neli eeterlikku õli, mis inimesele mõjuvad lõõgastavalt ja tervendavalt, aga aitavad eemal hoida sääski ja puuke, on lavendel, sidrunhein, eukalüpt, teepuu

Kõik tsitruselised ja piparmündiliselt õhkavad eeterlikud õlid on samamoodi tõhusad. Inimestel toimivad eeterlikud õlid erinevalt, seega tasub proovida, mis on just Sulle parim.

Oluline on kanda hoolt enda keha ja vaimu eest. Korrapärane füüsiline liikumine, treening, aitab ajul puhata ja mõtteid sorteerida. Keha on nagu muusikaline instrument, ja kui see on hästi häälestatud, on kogu olek harmoonilisem. 

Väsimuse, kurnatuse vähendamiseks ja lihaste lõdvestamiseks on hea tarbida magneesiumi (Cytoplan Biofood magnesium; Nature’s Answer Mereline magneesium; Ecosh Magneesium glütsinaat). Magneesium toob hea une ning toetab närvisüsteemi, südamelihaste ja vereringe normaalset talitlust. Magneesium on üks tähtsamaid mineraale inimese organismis.  Magneesiumi omastatavust soodustavad B-grupi vitamiinid, eriti B6 ning C ja D-vitamiinid. Magneesium on kasulik:

 1. süsivesikute, rasvade ja aminohapete normaalseks ainevahetuseks
 2. soolade koostises luukoe tekkeks ja kaltsiumi rolli soodustamiseks inimorganismis (nt luukoe areng, uuenemine),
 3. südamelihaste tööks ja vereringe reguleerimiseks,
 4. normaalseks närvitalitluseks.

Sportides on oluline teada, et intesiivsete treeningute käigus suureneb kehal vajadus makrotoitainete (toit) järgi, aga suureneb vajadus ka erinevate mikrotoitainete (vitamiinid, mineraalained) järele. Ainult treeningust ei sõltu head tulemused, vaid ka hoolikalt planeeritud toitumisest. Luustiku toetamiseks on olemas näiteks Cytoplan Bone Support. Liigestele WHC UnoCardio Sports kompleks. L-karnitiin (Nature’s Answer L-Carnitine) on üks parimaid organismi abilisi, et muundada rasv energiaks. L-karnitiini funktsioonid:

 1. Rasvumine (soodustab rasvade põletamist ja vähendab näljatunnet);
 2. Oluline aine südamele, ajule ja lihastele ning toetab paljusid kehas toimuvaid protsesse;
 3. Krooniline väsimus;
 4. Südameprobleemid;
 5. Sportliku võimekuse suurendamine;
 6. Meeste viljatusprobleemid.

Suurepärase suve terviseks!

Was this post helpful?