Õietolmuallergia kimbutab paljusid inimesi ja seda just kevadel kui on looduse tärkamise ja õitsemise aeg. Allergiline reaktsioon tekib siis, kui immuunsüsteemi rakud tõlgendavad võõrkeha või allergeeni kahjulikuna. 

Kevadel esineb õietolmuallergiat kõige rohkem, sest siis tolmlevad: lepp, kask ja sarapuu. Männiõietolmutombud võivad tekitada ainult kerget nahaärritust.

⇨ Mis on õietolmuallergia ehk heinapalavik, millised on allergia tunnused, mis on histamiin ja antihistamiin ning millised on võimalused allergiliste reaktsioonide leevendamiseks? Siit artiklist leiad nendele küsimustele vastused ja nõuandeid allergia leevenduseks koduste abinõudega.

Kevadine õietolm

Õietolm ja allergia

Õietolm ei ole alati allergiline. Allergeen saab sellest siis, kui ta lendleb tuulega ja kui see sisaldab valku, mis toimib allergeenina ning satub limaskestale. Immuunsüsteem püüab limaskestale sattunud õietolmust vabaneda.

? Õietolmu kasutatakse ka tervendamiseks, sellel on bakteri- ja viirusevastane toime, aitab langetada kolesterooli, kudedel taastuda ja isegi teha meeleolu paremaks.

Õietolmuallergia ehk heinapalavik ehk pollinoos ehk hooajaline allergiline riniit on allergiline reaktsioon õietolmule. See põhjustab nina limaskesta ning silmade sidekesta põletikku ja turset ning võib tekitada ka allergilist löövet ja köha. Mõnel inimesel võivad õietolmuga kokkupuutumine põhjustada allergilise astma sümptomeid, nagu vilistav hingamine, õhupuudus, köha ja/või pigistustunne rinnus.

Sümptomid võivad olla erinevad, sest allergia võib tekkida rohkem kui ühe asja suhtes ja see sõltub aastaaegadest – erinevate taimede: heintaimed, umbrohi või puud, õietolmu tolmlemis hooaegadest. 

Histamiin

Histamiin on biogeenne amiin, mis on väga bioaktiivne ning mida immuunsüsteem toodab. Kokkupuutel allergeeniga käivitab immuunsüsteem organismi kaitsmiseks ahelreaktsiooni.

Esiteks saadetakse signaali nuumrakkudele, et vabastada histamiinid nahas, kopsudes, ninas, suus, soolestikus ja veres. Nuumrakkudest lahkudes suurendavad histamiinid verevoolu kehapiirkonnas, mida allergeen mõjutab. See põhjustab põletikku.

Histamiin on signaalmolekul, mis saadab rakkude vahel sõnumeid. See annab käsu maorakkudel maohapet toota. Ja see aitab ajul ärkvel püsida.

⚡ Histamiini toime kaitseb keha parasiitide eest suurepäraselt, kuid allergia korral reageerib immuunsüsteem üle kahjututele ainetele, mitte parasiitidele. Sel juhul ei ole histamiin meile kasulik vaid kahjulik.

Suurenenud kapillaarid põhjustavad silmade pisaravoolu, ninakinnisust ja turset. Histamiin töötab närvidega, tekitades sügelust. Mõnel juhul võib põhjustada oksendamist ja kõhulahtisust ning muudab hingamise raskemaks ahendades kopse.

Antihistamiin

Antihistamiin aitab organismis vähendada või blokeerida histamiine, seega leevendada allergia sümptomeid.

Antihistamiinikumid aitavad hästi leevendada erinevat tüüpi allergiate, sealhulgas hooajaliste (heinapalaviku), siseruumide ja toiduallergiate sümptomeid.

Neid on erineval kujul, sealhulgas tabletid, kapslid, vedelikud, ninaspreid ja silmatilgad. Mõned on saadaval ainult retsepti alusel, osad käsimüügist.

Õietolmuallergia allergiline nohu

Allergia tunnused

Allergia sümptomid jagunevad kergeteks, mõõdukateks või rasketeks:

Kerged reaktsioonid hõlmavad lokaalseid sümptomeid. Mõjutavad teatud kehapiirkonda ja ei levi teistesse kehaosadesse.

Mõõdukad reaktsioonid hõlmavad sümptomeid, mis levivad teistesse kehaosadesse.

Raske allergiline reaktsioon, mida nimetatakse anafülaksiaks, on haruldane eluohtlik hädaolukord, mille puhul keha reaktsioon allergeenile on äkiline ja mõjutab kogu keha. 

Allergiline, punane sügelev lööve nahal

Nahk võib muutuda punaseks ja põletikuliseks, konarlik, sügelev nahk võib olla ärritav, valus. Ekseem ja nõgestõbi, mis mõlemad on seotud allergiatega, on kaks kõige levinumat nahalööbe tüüpi.

Ekseemi tavaline sümptom on kuiv, punetav, ärritunud ja sügelev nahk. Mõnikord võivad nahal olla väikesed vedelikuga täidetud punnid, millest immitseb selget või kollakat vedelikku.

Nõgestõbi ehk urtikaaria on kehale ilmuvad punased punnid või punnid. Seda seisundit nimetatakse ägedaks urtikaariaks, kui see ei kesta kauem kui kuus nädalat, ja krooniliseks urtikaariaks, kui see püsib kauem kui kuus nädalat.

Allergiline köha

Allergiaga seotud köha on tavaliselt “kuiv” köha, mis tähendab, et tõenäoliselt ei köhi välja lima ega röga. See võib muutuda krooniliseks, kestes mitu nädalat järjest. Köha võib tekkida mitme erineva seisundi ja haigusega. Allergia diagnoosimiseks tuleb pöörduda allergoloogi poole.

Allergiline nohu ehk allergiline riniit

Põhjustab tavaliselt külmetushaigusega sarnaseid sümptomeid, nagu aevastamine, sügelus ja kinnine või vesine nina.

Anafülaksia

Anafülaksia võib alata tugeva silmade või näo sügelusega. Mõne minuti jooksul ilmnevad tõsisemad sümptomid, sealhulgas kurgu turse (mis võib põhjustada neelamis- ja hingamisprobleeme), kõhuvalu, krambid, oksendamine, kõhulahtisus, nõgestõbi ja turse (angioödeem). Võib tekkida ka vaimne segadus või peapööritus, kuna anafülaksia võib põhjustada vererõhu langust, kiire vererõhu langus võib viia organite puudulikkuseni.

Sellisel juhul kasutatakse EpiPeni, mis on anafülaksia raviks ette nähtud ise süstitav annus epinefriini, seda süstitakse reide.

⚡ Iga anafülaksia korral peaks inimene pöörduma arsti poole. Isegi kui inimene tunneb end paremini ja sümptomid on kadunud, sest teine ​​raske allergiline reaktsioon võib tekkida kuni 12 tundi pärast esialgset reaktsiooni.

Allergia test

Allergiliste nahatestide abil saab tuvastada allergeenid, mis põhjustavad allergia sümptomeid. Testi läbiviimiseks pannakse küünarvarre siseküljele allergeenlahuste tilkasid ning kontroll-lahust. Siis torgatakse lansetiga naha pindmisele kihile allergeeni ja seejärel kontrollitakse naha reaktsiooni.

Kui nahatesti teha ei saa, tehakse vereanalüüs. See test ei ole nii tundlik kui nahatest. Test hindab immuunsüsteemi poolt toodetud antikehade arvu. Teatud antikehade kõrgem tase viitab võimalikule allergiale selle allergeeni suhtes.

Saadaval on ka muud tüüpi allergiatestid, mida saab teha ise kodus. Need ei tuvasta millise allergeeni vastu allergia on, aga saab kindlaks teha kas sümptomid on tekkinud allergia pärast. Edasi saab pöörduda spetsialistide poole.

Nõuanded allergia leevendamiseks

Keha puhastamine toksiinidest

Toksiinid ehk organismile mürgiseks peetavad ained, neid on ajaga järjest rohkem tekkinud meie igapäeva ellu. Igapäevane kokkupuude toksiinidega on põhjus, miks allergiate levimus on aastate jooksul hüppeliselt kasvanud. Toksiinid kehas häirivad põletikule spetsiifilist raku funktsiooni, hormoonide tootmist ja üldist immuunsust. Kõik see võib muuta keha allergiliste reaktsioonide suhtes vastuvõtlikumaks. Detoxi alustamine allergia leevendamiseks on suurepärane koht selle protsessi alustamiseks ja käivitamiseks.

Allergiate teket võivad mõjutada mitmed tegurid, sealhulgas geneetika, soolestiku mikrofloora, saasteained ja toitainete puudus.Viies läbi allergia leevendamiseks organismi puhastuse, puhastate oma kehast toksiine ja vähendate elundite, mis proovivad toksiinidest vabaneda, koormust. Tänu puhastusele suudab maks verd paremini filtreerida ja allergeenidega toime tulla, vähendades seeläbi immuunsüsteemi koormust.

NB! Loe meie artikleid organismi puhastamise ja maksapuhastuse kohta!

Probiootikumid

Probiootikumide kasulik toime on tõestatud allergiliste haiguste ravis. Uuringud on näidanud, et probiootikumid on tulus õietolmuallergia tunnuse, allergilise nohu, tervendav meetod. (2)

Ensüümid

Terve keha sõltub suuresti ensüümide funktsioonist. ✔Ensüümid vastutavad kemikaalide vabanemise eest kehas ja tugeva DNA ehitamise eest. Seedeensüümid lagundavad valke, rasvu ja süsivesikuid, nii et meie keha suudab luua uusi rakke ja parandada vigastatud kehapiirkondade kahjustusi.

Ensüümid võivad olla allergia all kannatavatele inimestele suureks abiks, sest:

– Ensüümid lahendavad tundlikkuse õhus levivate allergiate ja kemikaalide suhtes. Valged verelibled toodavad ensüüme, haarates endasse patogeensed mikroorganismid nende hävitamiseks ja seedimiseks.
– Ensüümid vähendavad immuunsüsteemi koormust.

Looduslikud antihistamiinid

? Bioflavonoidid, mis on tsitrusviljades ja mustsõstardes leiduvad taimsed kemikaalid, toimivad kui looduslik antihistamiin.

? Kvertsetiin on polüfenoolide, flavonoidide alarühma, flavanoolide suur esindaja. Selle peamised looduslikud allikad on köögiviljad, nagu sibul ja brokkoli; puuviljad – õunad, marjad ja viinamarjad; mõned maitsetaimed – apteegitill, oregano, porrulauk, murulauk, spinat; tee; ja veini. Kvertsetiin on tuntud oma antioksüdantse aktiivsuse poolest radikaalide eemaldamisel ja allergia vastastest omadustest, mida iseloomustavad immuunsüsteemi stimuleerimine, viirusevastane toime, histamiini vabanemise pärssimine. (11)

? Küüslauk on võimas põletikuvastane ja immuunsüsteemi tugevdaja, mis sisaldab histamiini taset alandavat kvertsetiini. Kevadiste allergiatega loomulikul teel võitlemisel on kvertsetiin nende looduslike ühendite nimekirja tipus, mis on tõestatult sümptomeid parandavad. Uuringud on näidanud, et küüslauk mitte ainult ei paranda immuunfunktsiooni, vaid küüslaugus sisalduv kvertsetiin toimib ka loodusliku antihistamiinina. (13)

? Katkujuur on paljudes uuringutes näidatud, et see parandab oluliselt ebameeldivaid allergia sümptomeid. Ühes British Medical Journalis avaldatud uuringus, milles osales 125 heinapalavikuga inimest, leiti, et katkujuur mõjub sama hästi kui tsetirisiin, mida turustatakse nimega Zyrtec. (13)

? Kurkumi võimsaim aktiivne ühend on kurkumiin, mis võib allergilisi reaktsioone märkimisväärselt vähendada ja pärssida. Ameerika Allergia, Astma ja Immunoloogia Kolledži poolt avaldatud uuringus, milles osales 214 allergilise riniidiga inimest, leiti, et need, kes võtsid kurkumiini kaks kuud, leevendasid nende aevastamist ning parandasid nasaalset õhuvoolu võrreldes nendega, kes võtsid platseebot. (13)

Vitamiinid

allergianähtude parandamiseks soovitatakse kasutada:

– linaseemneõli,
tsinki
– vitamiine A, C ja E.

Toitumine

Tuleks kohandada toidumenüüd. Ameerika Naturopaatiliste Arstide Assotsiatsioon soovitab süüa madala rasvasisaldusega toitu, mis sisaldab palju liitsüsivesikuid, nagu oad, täisteratooted ja köögiviljad – need võivad vähendada allergilisi reaktsioone. (1)

? Biotheka tootevalikust leiad vajalikud vitamiinid ja toidulisandid, et leevendada õietolmuallergia sümptomeid ja parandada oma enesetunnet.

Lisaks nendele võimalustele, tuleks ka pöörata tähelepanu, mida saab veel ära teha, et õietolmuallergia ei oleks nii tugev.

⇨ Kui õietolmu osakeste tase õhus on kõrge, tuleks püsida pigem toas, sulgeda aknad ja kasutada konditsioneeri, et toas oleks vähem õietolmu osakesi. Eriti tuulistel päevadel.

⇨ Õues olles kasutada päikeseprille. Vältida murualasid, nagu pargid ja põllud, eriti varahommikul, õhtul või öösel, kui õietolmu on kõige rohkem. Lisaks ei soovitata muru niita, võimalusel paluda kellelgi teisel seda teha. Kui võimalik, siis pärast väljas viibimist käia ära duši all, pesta juukseid ja vahetada riided.

Samuti kui käia õues lemmikloomaga on nende karvadel õietolmu osakesi. Sel juhul oleks hea ka lemmiklooma pesta/puhastada.

NB! Eesti Allergialiit on loonud õietolmukalendri koos erinevate puu- ja taimeliikidega. Samuti soovitame silma peal hoida Eesti Allergialiidu poolt loodud õietolmu seirel, kus mõõdetakse allergeensete õietolmuosakeste tasemeid õhus.

Hooajaline õietolm

Et kevadet oleks kergem nautida!

UUDIS!

Sel kevadel saame rõõmustada kõiki, keda siiani on õietolmuallergia või päikeseallergia kimbutanud, täiesti uue ja spetsiaalselt teile välja töötatud Ecosh’i kompleksiga, mis kannab nime ALLER STOP. 

 

Kirjutise autor: Sandra Liivrand, Biotheka

allikad:

 1. Natural remedies for allergic reactions (MedicalNewsToday)
 2. Treatment of Allergic Rhinitis with Probiotics: An Alternative Approach (NCBI)
 3. Allergy Overview (Clevelandclinic)
 4. You are what you absorb (Allergyenvironmental)
 5. What Are Histamines? (Webmd)
 6. Histamine: The Stuff Allergies are Made of (Medlineplus)
 7. Do I need antihistamines for allergies? (Webmd)
 8. Allergic rhinitis (NHS)
 9. Allergy Cough:Causes, Symptoms, Treatment, and Prevention (Verywellhealth)
 10. Skin Allergies, Causes, symptoms (Acaai)
 11. Quercetin and its anti-allergic immune response (NCBI)
 12. Got Allergies?Get Enzymes! (CoreHealth)
 13. The 5 Best Herbs for spring allergy relief (U.S.News)
 14. Detox for Allergy relief: The detox-allergy connection (Wraptique)
 15. Õietolm (Kliinik)
 16. Allergies-Prevention (NHS)

 

 

 

Was this post helpful?

Lisa kommentaar