Viimasel ajal on mitmed loodusravist ja toidulisanditest toetust otsivad inimesed pöördunud Biothekasse kilpnäärme probleemidega, mistõttu otsustasime teemast kirjutada pikemalt.

 Kilpnääre on elutähtis organ, mis toodab hormoone: mängib olulist rolli inimkeha ainevahetuses, kasvus ja arengus. See aitab reguleerida paljusid keha funktsioone, vabastades pidevalt vereringesse vajaliku koguse kilpnäärmehormoone. Kilpnäärme alatalitlus on tervislik seisund, kus kilpnääre ei tooda piisavalt hormoone. Kilpnäärme ületalitlus seevastu on seisund, kus kilpnääre toodab liiga palju hormoone.

⚡ Sarnaselt paljude tänapäeva haigustega, võib kilpnäärmehaiguste suurenenud esinemissagedus olla seotud õhu, vee ja toidu saastatusega, mille kaudu satub organismi liigselt toksiine.

Siin artiklis räägime, mis haigused on kilpnäärme alatalitlus ja ületalitlus, kilpnäärme põletik, millest need võivad olla põhjustatud, kuidas toimub diagnoosimine ning milliste toidulisanditega saab kilpnääret toetada.

⇨ Kilpnäärmehaiguste kaks kõige levinumat vormi on alatalitlus ehk hüpotüreoidism ja ületalitlus ehk hüpertüreoidism. 

Kilpnäärme alatalitlus

Kilpnäärme alatalitluse sümptomid on sageli sarnased muude haigusseisundite sümptomitega ja arenevad üldiselt aeglaselt. Näiteks on sellel sarnased sümptomid menopausiga.

Kilpnäärme alatalitlusega tekivad järgmised sümptomid:

– väsimus;
– kaalutõus;
– depressioon;
– külma tunne isegi sooja ilmaga;
– kuiv nahk;
– juuste väljalangemine;
– liigesevalud;

Lisaks nendele sümptomitele võib hüpotüreoidismiga inimestel olla kõrge LDL-kolesterooli ehk niinimetatud “halva” kolesterooli tase veres.

Mis võib põhjustada hüpotüreoidismi?

Autoimmuunne türeoidiit (kilpnäärme põletik), mille puhul organismi enda immuunsüsteem ründab kilpnääret.

Joodipuudus – jood on vajalik kilpnäärme hormoonide tootmiseks.

Valkude, magneesiumi ja tsingi puudus, sest need kõik on kilpnäärme toimimiseks vajalikud.

Raskmetallide mürgistus (elavhõbe, plii, arseen) või kemikaalide ja pestitsiidide liigne rohkus kehas. 

Kilpnäärme ületalitus

Hüpertüreoidismi sümptomid:

– kaalulangus, hoolimata korralikust toidukogusest;
– väsimus, lihasnõrkus;
– südame kiire pekslemine;
– ärevus ja/või ärrituvus;
– probleemid magama jäämisega;
– suurenenud higistamine ja kuumusetundlikkus;
– soolestiku muutused, eriti sage roojamine või kõhulahtisus;
– harvemad menstruatsioonitsüklid;
– treemor – peen värisemine kätes ja sõrmedes;
– suurenenud kilpnääre (struuma), mis võib ilmneda tursena kaela all osas ja võib põhjustada hingamis- ja neelamisraskuseid;
– õrnad, rabedad juuksed;

Mis võib põhjustada hüpertüreoidism?

Kilpnäärme piirkonnas raskmetallid või muud keskkonnatoksiinid.

Varjatud infektsioonid, näiteks suus, hammastes või mis tahes kehaosas, nagu Epstein-Bar või Herpeseviirus.

Autoimmuunhaigused, nagu Gravesi tõbi; Immuunsüsteemi düsfunktsioon; Kilpnäärme sõlmed, (tükid kilpnäärmes); Kilpnäärme põletik; Toiduallergia; Lekkiva soole sündroom; Hormonaalsed häired; Joodi liigne tarbimine toidulisanditest või joodi sisaldavatest ravimitest (need võivad põhjustada struumat ja kilpnäärme probleeme).

Kilpnäärmepõletik

Türeoidiiti võivad põhjustada bakterid, parasiidid või seened ja ülemiste hingamisteede põletikud või viirusinfektsioonid. 

Sümptomiteks on palavik, turse kaela piirkonnas ja valu neelamisel. 

Selle tervendamiseks kasutatakse, kas antibiootikume või hormoone ning alaägeda põletiku puhul võib see terveneda isegi ilma vahele sekkumiseta.

Diagnoosimine

– kilpnäärmehormoonide taseme määramine vereseerumis;
– ultraheliuuring või biopsia ehk proovitüki võtmine kilpnäärmest – rakkude seisundi täpsustamiseks;
– kilpnäärme uurimine radionukleiidiga.

Mis toetab kilpnäärme alatalitluse ja ületalitluse tervendamist?

Ületalitluse puhul

Tuleks süüa täisväärtuslikku toitu – valgud ja värsked köögiviljad.

Piirata töödeldud toitude, suhkru, kunstlikke toidu lõhna- ja maitseained ja värvained, gluteeni, piimatoodete, soja ja pakendatud toitude tarbimist.

Alatalitluse puhul

Tuleks näiteks lisada oma menüüsse:

A-vitamiini rikkad toidud, näiteks porgandid ja munad.

Mereannid, nagu pruunvetikas ja nori, mis sisaldavad suures koguses joodi.

– Tsingirikkad toidud nagu veiseliha, kanaliha, pähklid ja spinat.

– Valgu tarbimise suurendamine võib aidata parandada kilpnäärme funktsiooni. Sinna hulka kuuluvad pähklid ja pähklivõid; kinoa; hormooni- ja antibiootikumivabad loomsed tooted (mahe söödaga toidetud loomad, mahemunad ja puhtad kalad); ja kaunviljad.

– Ebapiisav rasvade tarbimine võib süvendada hormonaalset tasakaalustamatust, mis hõlmab ka kilpnäärmehormoone. Looduslikud, tervislikud rasvad hõlmavad oliiviõli; ghee; avokaadod; linaseemned; kala; pähklid ja pähklivõid; hormoon- ja antibiootikumivaba täisrasvane juust, jogurt ning kodujuust ja kookospiimatooted.

Menüüst tuleks välja jätta või vähemalt vähendada:

Rafineeritud toidud; küllastunud rasvad; suhkur; valge jahu; teatud puu- ja köögiviljad, nagu brokoli, lillkapsas, kapsas, virsikud ja pirnid, võivad vähendada kilpnäärme türoksiini tootmist.

Vähendada oluliselt kofeiini ja suhkrut, mida nõrga kilpnäärme funktsiooniga inimesed tahavad tarbida rohkem, et saada energiat.

Gluteenil on kilpnäärmekoega peaaegu identne molekulaarne koostis ja gluteeni tarbimine võib suurendada kilpnäärme autoimmuunset rünnakut.

Mõlema kilpnäärmehaiguse puhul on oluline iga nädalane treening – treening aitab suurendada jõudu, stimuleerida hormoonide tootmist, parandada vereringet ja vähendada stressi.

Kilpnäärmehormoonid

Kilpnääre toodab peamiselt kahte hormooni T3 ja T4, mida transporditakse verega kõikidesse kehaosadesse. Need hormoonid kontrollivad paljude tegevuste kiirust kehas, sealhulgas seda, kui kiiresti kalorid põletatakse ja kui kiire või aeglane on inimese südame löögisagedus. 

Mõnikord vajab meie keha rohkem kilpnäärmehormoone ja mõnikord vähem. Täpselt õige koguse hormoonide valmistamiseks vajab kilpnääre teise näärme abi: hüpofüüsi. Hüpofüüs “ütleb” kilpnäärmele, kas vabastada vereringesse rohkem või vähem hormoone.

Kilpnäärme hormoone on kokku kolm:

– Trijoodtüroniin, T3

– Tetrajoodtüroniin, mida nimetatakse ka türoksiiniks, T4-ks

– Kaltsitoniin

Kolmandat hormooni, mida kilpnääre toodab, nimetatakse kaltsitoniiniks. Kaltsitoniini toodavad C-rakud. See osaleb kaltsiumi ja luude ainevahetuses.

Toidulisandid kilpnäärme toetuseks

Toitainete puudus on samuti põhjuseks miks kilpnäärme hormoonide tootmine võib olla häiritud. Nende mikroelementide ja mineraalide ebapiisav tarbimine võib halvendada kilpnäärme hormoonide tootmist: D-vitamiin, raud, oomega-3 rasvhapped, seleen, tsink, vask, A-vitamiin, B-vitamiinid ja jood.

Jood on mõlema hormooni üks peamisi ehitusplokke. Meie keha ei suuda seda mikroelementi toota, seega peame seda oma toiduga piisavalt saama. Jood imendub meie vereringesse meie soolestikus olevast toidust. Seejärel viiakse see kilpnäärmesse, kus seda kasutatakse lõpuks kilpnäärmehormoonide tootmiseks.

Oomega-3 on immuunfunktsiooni ja rakkude kasvu kontrollivate hormoonide ehituskivi, kilpnäärme talitluse seisukohalt väga olulise tähtsusega ja parandab kilpnäärmehormoonide reageerimisvõimet.

? Oomega-3 tooted meie e-poest leiad SIIT!

Glutatioon on võimas antioksüdant, mis võib aidata kilpnäärme alatalitluse puhul. See tugevdab immuunsüsteemi, vähendab autoimmuunsete ägenemiste teket ning kaitseb ja tervendab kilpnäärme kude.

Tsink aitab tugevdada kilpnääret, toetab ja kaitseb endokriinsüsteemi ning hävitab viiruseid.

? Tsingi leiad meie e-poest SIIT!

Seleen ja mangaan toetavad kilpnäärme hormoonide tootmist.

? Seleeni leiad meie e-poest SIIT!

L-türosiin, mis on aminohape, aitab toota kilpnäärmehormoone.

Thyroid support on Cytoplani brändi poolt spetsiaalselt kilpnäärme toetuseks loodud toode! Toote leiad SIIT!

Kasuks tuleks ka keha puhastamine raskemetallidest, selle jaoks on kehapuhastus Detox.

Kehapuhastus Detox toote leiad meie e-poest SIIT!

Lagritsajuur aitab toetada neerupealseid ja Ebstein-Barri viirust hävitada.

Lagritsajuure leiad meie e-poest SIIT ja SIIT!

Adrenal support sisaldab: lagritsaekstrakt, ženšenn, joodi (pruunvetikast), seleeni ja kroomi ning pantoteenhapet (vitamiin B5). Jood aitab kaasa normaalsele ainevahetusele, kilpnäärmehormoonide tootmisele ja kilpnäärme talitlusele. Pantoteenhape aitab kaasa normaalsele vaimsele töövõimele ja vähendab väsimust.

Adrenal support toote leiad meie e-poest SIIT!

D-vitamiin, mõned uuringud on näidanud seoseid madala D-vitamiini taseme ja autoimmuunsete kilpnäärmehaiguste, nagu Hashimoto türeoidiit ja Gravesi tõbi, vahel.  

D-vitamiin on peamiselt seotud autoimmuunse türeoidiidiga, kuid 2020. aasta uuring näitas, et isegi mitte-autoimmuunne hüpotüreoidism oli seotud D-vitamiini vaegusega. (7)

2018. aasta uuring näitab, et Hashimoto türeoidiit ja D-vitamiini vaegus on omavahel seotud. (7)

D-vitamiini leiad meie e-poest SIIT!

Ashwagandha on efektiivne hüpotüreoidismi toetuseks. See on adaptogeen, mis aitab neerupealistel kohaneda kogetava stressiga. Kuna neerupealised ja kilpnääre on seotud, siis neerupealisi toetavad toidulisandid võivad samuti aidata kilpnäärme talitlust toetada.

Ashwagandha leiad meie e-poest SIIT ja SIIT!

Kirjutise autor: Sandra Liivrand, Biotheka

Kasutatud allikad:

1.How does the thyroid gland work? (NIH)
2.Hyperthyroidism (MedlinePlus)
3.Underactive thyroid (NHS)
4.Thyroid Disease – Why This Epidemic? (Lifeworkswellcenter)
5.Hypothyroidism – Underactive Thyroid Natural Treatment (lifeworkswellcenter)
6.Kilpnäärme põletik 
7.SUPPLEMENTS FOR THYROID HEALTH: 10 NATURAL OPTIONS (Primehealth)

Was this post helpful?

Lisa kommentaar