?  Toidulisandid toetavad organismi ja aitavad tugevdada immuunsust. Sügis on kohe käes ja paljude jaoks on algamas kiire ning pingeline periood – organism vajab pisut rohkem toetust. Lisaks on ka rohkem erinevaid viirus- ja nakkushaiguseid levimas. 

Siin artiklis toome välja toidulisandid, mis võiksid meie soovitusel alati kodus olemas olla – miks just need on olulised toidulisandid ja milliseid neist võiks tarbida regulaarselt.

8 toidulisandit, mida võiks tarbida regulaarselt

Magneesium

See on mineraal, mis mängib organismis olulist rolli. Keha vajab magneesiumi rohkem kui 300 ensümaatilise reaktsiooni jaoks.

✔ Magneesium aitab lihaspingete, -tõmbluste ja krampide korral. Lisaks aitab unehäireid ja migreeni tervendada, oluline ka insuliini ja glükoosi metabolismis.

⇨ On leitud, et paljudel II tüüpi diabeeti põdevatel inimestel on ka magneesiumipuudus. Madalat magneesiumi taset organismis on seostatud kõrge vererõhu ja südamehaigustega. Magneesiumilisandite võtmine võib aidata alandada vererõhku.

Eriti tähtis on võtta magneesiumit juurde, kui tehakse palju füüsilist tööd või trenni. Magneesiumit väljub kehast ka higi ja uriini kaudu.

?  Magneesiumi leiad meie e-poest SIIT!

C-vitamiin

On antioksüdant, mis aitab immuunsust tõsta, alandada organismis oksüdatiivset stressi ning on ka naha jaoks oluline vitamiin. 

✔ C-vitamiin on vajalik kõigi kehakudede kasvuks, arenguks ja paranemiseks. See osaleb paljudes keha funktsioonides, sealhulgas kollageeni moodustumises, raua imendumises, et immuunsüsteem oleks tugevam, haavade paranemises ning kõhrede, luude ja hammaste säilitamises.

C-vitamiin on üks paljudest antioksüdantidest, mis võib kaitsta kahjulike molekulide, mida nimetatakse vabadeks radikaalideks, ning toksiliste kemikaalide ja saasteainete, näiteks sigaretisuitsu, põhjustatud kahjustuste eest. Vabad radikaalid võivad kuhjuda ja aidata kaasa selliste terviseseisundite, nagu vähk, südamehaigused ja artriit, arengule.

⇨ Keha ei säilita C-vitamiini, seega on seda raske üleannustada. Kuid kui keha jaoks on toimunud siiski üleannustamine, tuleb üleliigne organismist uriiniga välja.

C-vitamiin on üks vesilahustuvatest vitamiinidest ja keha ei talleta seda. Sellepärast on oluline seda igapäevaselt kindlasti organismile toetuseks anda kas läbi toidu või toidulisandiga.

?  C-vitamiini leiad meie e-poest SIIT!

B-grupi vitamiinid

Närvisüsteemi jaoks väga olulised vitamiinid. 

B1 Tiamiini – See aitab muuta glükoosi energiaks ja omab rolli närvide talitluses.

B2 Riboflaviin – osaleb peamiselt energia tootmises ning aitab säilitada head nägemist ja nahakudede tervist.

B3 Niatsiin – organismile hädavajalik süsivesikute ja rasvade muutmisel energiaks. See aitab säilitada nahakudede tervist ning toetab närvi- ja seedesüsteemi.

B4 Adeniin (koliin) – aitab kehas energia tootmist kiirendada. See mängib üliolulist rolli valgusünteesis ja sellega kaasnevates keemilistes protsessides. Samuti on see nii DNA kui ka RNA oluline komponent, mis on nukleiinhapped, mis annavad inimese kohta geneetilist teavet.

B5 Pantoteenhape – vajalik süsivesikute, valkude, rasvade ja alkoholi metabolismiks ning punaste vereliblede ja steroidhormoonide tootmiseks.

B6 Püridoksiin – vajalik valkude ja süsivesikute ainevahetuseks, punaste vereliblede ja teatud ajukemikaalide moodustamiseks. See mõjutab ajuprotsesse ja arengut, immuunfunktsiooni ja steroidhormoonide aktiivsust.

B7 Biotiin – vajalik energia metabolismiks, rasvade sünteesiks, aminohapete metabolismiks ja glükogeeni sünteesiks. 

B8 Inositool – on vajalik luukudede, juuste ja seedetrakti limaskestade normaalseks arenguks ning aitab ka reguleerida kolesterooli metabolismi. Samuti on oluline biomembraanides ja muudes struktuurides olevate fosfolipiidide sünteesil.

B9 Folaat – vajalik punaste vereliblede moodustamiseks, mis kannavad kehas edasi hapnikku. See aitab kaasa loote närvisüsteemi arengule, samuti DNA sünteesile ja rakkude kasvule. Fertiilses eas naised vajavad sel põhjusel folaadirikast toitu.

NB! Kui on planeeritud rasedus või naine on raseduse esimesel trimestril, oleks oluline veenduda, et organismis ei ole foolhappe puudust. See on tähtis, et vähendada neuraaltoru defektide (nt spina bifida) riski lapsel.

B12 Metüülkobalamiin – aitab toota ja säilitada närvirakke ümbritsevat müeliini, vaimset võimekust, punaste vereliblede moodustumist ning mõnede rasvhapete ja aminohapete lõhustamist energia tootmiseks. B12-vitamiinil on folaadiga lähedane seos, kuna mõlema õige toimimine sõltub üksteisest.

NB! Sagedane kohvi joomine ja liigne alkoholi tarbimine pärsivad b-vitamiinide imendumist.

?  B-vitamiinid leiad meie e-poest SIIT!

Rasvhapped

✔ Rasvhapped aitavad rakkudel säilitada enda elastsust, et toitained saaksid rakkudele paremini ligi ja veresoontel samuti hoida enda elastsust. Aitavad kaasa, et ei tekiks veresoontesse halba LDL-kolesterooli ning vähendada trombide teket. Tähtis on ka naha jaoks, et hoida ära põletikke ja aknet. 

⇨ Omega-3, omega-6 ja omega-9 rasvhapped on kõik olulised ning nende suhe organismis peab olema tasakaalus.

Kuna inimkeha ei suuda omega-3 toota, nimetatakse seda oluliseks rasvaks, mis tähendab, et organismil on seda vaja saada igapäevaselt, kas läbi toidu või toidulisandi juurde. Oluline kasu on südamele, ajule ja ainevahetusele.

Omega-6 annab kehale energiat ja Omega-9 suudab keha ise toota.

?  Rasvhapped leiad meie e-poest SIIT!

Mineralex

✔ Mineraalide segu, mis teeb joogivee aluseliseks, et keha ph-tasakaalu hoida. Aitab rakkudel paremini omastada vett, mida me tarbime.

⇨ Tootes on üle 70 mineraali ja mikroelemendi, millest kõrgeima kontsentratsiooniga on magneesium, naatrium ja kaalium. Lisaks annavad need mineraalid struktuuri luudele, elunditele ja kudedele ning osalevad kehavedelike ja ensüümide koostises.

?  Mineralexi leiad meie e-poest SIIT!

4 Soola segu

Efektiivne mineraalainete segu, mis aitab muuta vee aluseliseks, et langetada organismi liigset happelisust ja avaldab soodsat mõju sportlikele saavutustele.

4-soola segus leiduvate elektrolüütidega saab täiendada organismi mineraalainete varusid. See on bakterite-, seente ja põletikuvastane antioksüdant.

?  4 Soola segu leiad meie e-poest SIIT!

Q10

✔ Aitab südamelihasel teha oma tööd, alandada LDL-kolesterooli, taastada energiat ja jõudu ning toimib antioksüdandina. CoQ10 mängib olulist rolli immuunsüsteemi ja kehalise töövõime tugevdamisel. Antioksüdandid, nagu CoQ10, võivad neutraliseerida vabu radikaale ja vähendada või isegi aidata ära hoida nende tekitatud kahju. 

Eriti oluline 40+ vanustele inimestele. 

Koensüüm Q10 toidulisandite kasutamine üksi või kombinatsioonis teiste ravimite ja toidulisanditega võib aidata ennetada või tervendada mõnda järgmistest seisunditest: südame-veresoonkonna haigused, kõrge vererõhk, vähk, periodontaalsed haigused, mitokondriaalsed häired, kiirituskahjustus, rasvumine, diabeet, Parkinsoni tõbi, omandatud immuunpuudulikkuse sündroom (AIDS), maohaavandid, allergia, migreenipeavalud, neerupuudulikkus, lihasdüstroofia ja vananemine. 

⇨ Uuringud on näidanud, et CoQ10 mängib kehas mitut võtmerolli. Üks selle peamisi funktsioone on aidata toota rakkudes energiat. See osaleb adenosiintrifosfaadi (ATP) valmistamisel, mis osaleb rakkudes energiaülekandes.

⇨ Selle teine ​​​​oluline roll on toimida antioksüdandina ja kaitsta rakke oksüdatiivsete kahjustuste eest. Liigne vabade radikaalide kogus põhjustab oksüdatiivseid kahjustusi, mis võivad häirida rakkude regulaarset funktsioneerimist. See põhjustab paljusid terviseprobleeme.

⇨ CoQ10 on keha igas rakus. Suurimad kontsentratsioonid on aga kõige suurema energiavajadusega elundites, nagu süda, neerud, kopsud ja maks.

?  CoQ10 leiad meie e-poest SIIT!

Kollageen

Kollageen on kehas kõige rikkalikum valk. See on sidekoe põhikomponent, mida leidub kehaosades nagu kõõlused, sidemed, nahk ja lihased.

✔ Kollageen mängib rolli naha tugevdamisel, samuti elastsuse ja niisutuse tagamisel. Vananedes toodab keha vähem kollageeni, mis põhjustab naha kuivust ja kortsude teket. Mitmed uuringud on näidanud, et kollageeni peptiidid või kollageeni sisaldavad toidulisandid võivad aidata aeglustada naha vananemist, vähendades kortse ja kuivust.

✔ Kollageen aitab säilitada kõhre – kummitaolise koe, mis kaitseb liigeseid – terviklikkust.

Kuna kollageeni kogus kehas vanusega väheneb, suureneb ka degeneratiivsete liigesehaiguste, nagu osteoartriidi, risk. Mõned uuringud näitavad, et kollageenilisandid võivad aidata parandada osteoartriidi sümptomeid ja vähendada üldist liigesevalu.

✔ Luud koosnevad peamiselt kollageenist, mis annab neile struktuuri ja tugevuse. Kollageen annab struktuuri ka arteritele, veresoontele, mis kannavad verd südamest ülejäänud kehasse. Ilma piisava kollageenita võivad arterid muutuda vähem paindlikuks ja vähem elastseks.

⇨ Kollageeni võtmine võib parandada küünte tugevust. Lisaks võib see aidata juustel ja küüntel pikemaks kasvada. Võib aidata ka lekkiva soole sündroomi puhul ning soodustada kehakaalu langust, sest aitab kiirendada ainevahetust. Oluline ka aju tervisele.

⇨ Lisaks on tehtud uuringud, mis näitavad, et kollageenilisandid aitavad suurendada lihasmassi inimestel, kellel on sarkopeenia ehk vanusega kaasnev lihasmassi kadu.

?  Kollageeni meie e-poest leiad SIIT!

6 toidulisandit, mis võiksid olla vajadusel käepärast

Sipelgapuu koor

Uuringud näitavad, et pau d’arco ekstraktil on antibakteriaalsed ja seenevastased omadused. Aitab ennetada ja tervendada ka viirusinfektsioone. Toetab immuunsüsteemi ja tõstab vastupanuvõimet põletikulistele protsessidele.

⇨ Kuigi täpne mehhanism on teadmata, arvatakse, et pau d’arco pärsib protsesse, mida bakterid ja seened vajavad hapniku ja energia tootmiseks.

✔ Samuti võib pärssida nakkuslike bakterite kasvu seedesüsteemis.

NB!Kuna pau d’arco võib aeglustada vere hüübimist, ei tohiks seda kasutada koos verevedeldajatega, nagu varfariin.

?  Sipelgapuu koore ekstrakti tooted leiad meie e-poest kapslitena SIIT ja vedelal kujul SIIT ning SIIT!

Libejalaka puukoor

On võimeline rahustama mao ja soolte limaskesta ning vähendama ärritust. 

Hiljutised uuringud on näidanud, et libejalaka puukoor võib aidata tervendada põletikuliste soolehaiguste, nagu Crohni tõbi, haavandiline koliit ja ärritunud soole sündroom (IBS) sümptomeid.

Libejalaka puukoor on suurepärane köha ja muude ülemiste hingamisteede haiguste, nagu bronhiidi või astma sümptomite korral.

Libejalaka puukoor aitab rahustada kuseteede limaskesta. Aitab kuseteede põletiku korral, näiteks interstitsiaalne põiepõletik (valuliku põie sündroom).

✔ Kerge diureetikumina aitab see ka suurendada uriini väljavoolu ja eemaldada kehast jääkaineid.

✔ Libejalaka puukoor on abiks kõrvetiste, happe refluks, tervendamisel. Sellega leevendatakse ka gastroösofageaalse reflukshaiguse (GERD) sümptomeid.

?  Libejalaka puukoore leiad meie e-poest SIIT ja SIIT!

Kassiküüs

✔ Kassiküüs toetab immuunsüsteemi, aidates tõhusamalt võidelda infektsioonidega. Võib leevendada osteoartriidi ja reumatoidartriidi sümptomeid, sest vähendab kehas põletikku.

Kassiküüs sisaldab mitmeid võimsaid ühendeid – nagu fenoolhapped, alkaloidid ja flavonoidid –, mis aitavad edendada tervist.

Aitab tervendada ka borrelioosi ja kehal puhastuda toksiinidest.

NB! Rasedad või rinnaga toitvad naised ei tohiks tarbida kassiküünt. Lisaks teatud haigusseisunditega inimesed, kellel on veritsushäired ja inimesed, kes võtavad teatud ravimeid. Kuna kassiküüs võib häirida teatud ravimite (nt vererõhu, kolesterooli, vähi ja vere hüübimist vähendavate ravimite) toimet, pidage enne selle võtmist nõu arsti või terapeudiga.

?  Kassiküüne leiad meie e-poest SIIT ja SIIT!

Tsink

Tsink toetab organismis mitmeid funktsioone. Lisaks immuunsüsteemi toetamisele võimaldab see kehal toota valke ja DNA-d, aitab kaasa haavade paranemisele ning mängib rolli lapseea kasvus ja arengus. Sellel on ka antioksüdantsed omadused.

⇨ Tsingil on oluline roll luude moodustumisel ja tervises ning võib aidata ennetada osteoporoosi.

Keha vajab tsinki, et immuunsüsteem korralikult toimiks. Madal tsingi tase võib suurendada infektsioonide, näiteks kopsupõletiku riski.

Tsingil on antioksüdantsed omadused. Seega võib see aidata vähendada oksüdatiivset stressi organismis. 

Tsink takistab rakkude kahjustamist võrkkestas ja võib aidata edasi lükata vanusega seotud maakula degeneratsiooni ja nägemise kaotuse progresseerumist.

Madal tsingi tase võib põhjustada meeste seksuaalse arengu hilinemist, viljakusprobleeme ja muid seksuaaltervise probleeme.

Tsink võib aidata tervendada:

– aknet;
– higinäärmepõletikku;
– atoopilist dermatiiti.

?  Tsingi leiad meie e-poest SIIT!

Probiootikumid

✔ Probiootikumid on elusad bakterid ja pärmseened, mis on kasulikud seedesüsteemile, aitades seedida toitu, omastada toitaineid ja hoida kontrolli all patogeenseid baktereid ning toetada meie immuunsüsteemi. Lisaks aitavad leevendada kõrvetisi ja puhitus tunnet.

⇨ Eriti oluline on pärast antibiootikumide kuuri taastada soolestiku mikrofloora tasakaal ehk ‘’heade’’ ja ‘’halbade’’ bakterite tasakaal.

On kolme tüüpi probiootikume:

– Lactobacillus;
– Bifidobakter;
– Saccharomyces boulardii

Probiootikumid aitavad tervendada:

– Ärritunud soole sündroomi;
– Põletikulisi soolehaigusi;
– Nakkuslikku kõhulahtisust (viiruste, bakterite või parasiitide põhjustatud);
– Nahahaigused, nagu ekseem;
– Kuseteede haiguseid ja tupe tervist;
– Allergiate ja külmetushaiguste ennetamine;

?  Probiootikumid leiad meie e-poest SIIT!

Ensüümid

​​Seedeensüümid on toidu seedimisega seotud valgud. Seedeensüümid, mis väljutatakse peamiselt kõhunäärmest, aitavad kehal lagundada rasvu, valke ja süsivesikuid. 

Seedeensüüme on kolme peamist tüüpi:

 1. Amülaasid: lagundavad süsivesikud lihtsateks suhkruteks nagu glükoos
 2. Proteaasid: lagundavad valgud aminohapeteks
 3. Lipaasid: lagundavad rasvad rasvhapeteks ja glütserooliks

⇨ Seedeensüümid võivad aidata toidutalumatuse ja selliste seisundite puhul nagu laktoositalumatus.

⇨ Seedeensüümid aitavad lagundada ära kõik toitained soolestikus, mis tähendab, et süües ei jää toitained lagunemata ja ei teki gaase.

⇨ Seedeensüümid aitavad muuta süsivesikuid glükoosiks – oluliseks suhkruosakeseks, mida keha kasutab energia saamiseks. 

Proteolüütilised ensüümid (Bromelaiin, papaiin, pankreatiin, trüpsiin, kümotrüpsiin) aitavad valke lagundada väiksemateks polüpeptiidideks või aminohapeteks. Need bioloogilised katalüsaatorid, mida muidu nimetatakse proteaasideks, aitavad seedida lihas, linnulihas, kalas, pähklites, munades ja juustust leiduvaid valke. Kuna proteaasid muudavad valgu üha enam biosaadavaks, on need seotud erinevate valkude interaktsioonidega, näiteks põletikulise vastuse, immuunfunktsiooni ja vereringega.

Metüülimine on biokeemiline protsess, mis on rakkude jagunemine ja DNA loomine. See vastutab paljude reaktsioonide eest kehas, alates detoksikatsioonist kuni energia loomiseni. Organism kasutab selle jaoks B-vitamiine, kuid kui seedimine on puudulik või kui seedetraktis on palju mikroskoopilisi organisme, segab see toitainete, näiteks b-vitamiinide, imendumist. 

Seedeensüümide abil saab tagada, et B-vitamiinid imenduvad ja seeditakse korralikult, et metüülimine ei katkeks.

⇨ Lisaks on organismis oluline vesinikkloriidhape, mille madal tase võib põhjustada toitaine, nagu B12, imendumishäireid. Seedeensüümide toidulisandi võtmisega saab aidata kaasa vesinikkloriidhappe moodustumisele.

Seedeensüümid võivad aidata tervendada maoga seotud probleeme, nagu:

– Kõrvetised;
– ärritunud soole sündroom (IBS);
– Chroni tõbi;
– Tsöliaakia;
– Haavandiline koliit.

?  Ensüümid leiad meie e-poest SIIT!

Toidulisandite tarbimisel on siiski oluline pidada nõu bioteekri, terapeudi või arstiga!

Kirjutise autor: Sandra Liivrand, Biotheka

Kasutatud allikad:

 1. Top 6 Benefits of Taking Collagen Supplements (Healthline)
 2. 9 Benefits of Coenzyme Q10 (CoQ10) (Healthline)
 3. Coenzyme Q10: The essential nutrient (NCBI)
 4. 4.Omega-3-6-9 Fatty Acids: A Complete Overview (Healthline)
 5. Vitamin B (Betterhealth)
 6. The Benefits of Vitamin C (WebMd)
 7. What Are The Benefits Of Digestive Enzymes (Infinita Biotech)
 8. .Understanding Digestive Enzymes: Why Are They Important? (Healthline)
 9. What Are Probiotics? (Webmd)
 10. What are the health benefits of zinc? (Medicalnewtoday)
 11. Cat’s Claw: Benefits, Side Effects, and Dosage (Healthline)
 12. The Therapeutic Capabilities of Slippery Elm Bark (Healthline)
 13. Pau D’Arco: Uses, Benefits, Side Effects, and Dosage (Healthline)
 14. What Is Pau D’Arco? (Verywellhealth
 15. Long Lost B Vitamins – B4, B8, B10, B11 (Clearbathwelness)
 16. B8-vitamiin (Vikipeedia)
 17. Magnesium Supplements: All You Need to Know (Healthline)

Was this post helpful?

Lisa kommentaar