Kõige sagedamini tuleb esmatasandi arstil tegeleda rauapuudusaneemiaga, mille puhul leiab arst vereanalüüsist normaalse erütrotsüütide taseme, madala hemoglobiini väärtuse ja väikesemõõtmelised punalibled (mikrotsütaarne aneemia). Aneemia on olukord, kus inimesel puudub piisavas koguses terveid vere punaliblesid veres, mis transpordiksid vajaliku koguse hapnikku kudedesse. Patsiendid kaebavad väsimust, jõuetust, pearinglust, südamepekslemist. Nad on kahvatud. Põhjuseks võib olla raua puudulik saamine toidust või raua imendumishäire soolestikust.

Diagnoosimisel tuleb muidugi välistada kroonilise verekaotuse võimalus.Järjest rohkem avastatakse rauapuudust väikelastel, eriti neil, kes joovad lehmapiima. Raua omastamine soolestikus ei sõltu niivõrd raua sisaldusest toidust, kuivõrd selle omastamise võimest. Dr. Raudsik on raudselt selle poolt, et taimsest toidust omastab inimorganism rauda paremini kui lihast ja just liha ning lehmapiimaga liialdamine viib soolestiku lekkimise ja raua imendumishäireni.

Kui oled kahvatu ja väsinud, tõenäoliselt on Sul aneemia!

Rauda sisaldavad kõik tumerohelised lehtköögiviljad. Taimedes sisalduv raud imendub paremini, ei tekita lihast saadava rauaga võrreldes vabu radikaale, mis omakorda põhjustab oksüdatiivset stressi ja autoimmuunhaiguste arengut. Raua paremaks imendumiseks 12-sõrmiksooles on vajalik C-vitamiin, mida leidub taimedes, kuid mitte töödeldud lihas.

Rauapuuduse diagnostikas kasutatakse ka ferritiini (raua) määramist seerumis, mis pärineb luuüdist, maksast ja põrnast ning annab otsest teavet nendes organites sisalduvast rauavarust. Kasutatakse ka beeta-globuliinide hulka kuuluva valgu transferriini määramist, mille nimigi ütleb, et tegemist on rauatransportimisfunktsiooni esindajaga. Transferriiniga seotud raua ja vaba raua sisaldus on erinevad ning arst peab teadma, missugused seisundid tõstavad transferriini hulka ja millised langetavad.

Aneemia

Transferriini hulk tõuseb:

  • rauapuudusaneemia ja ägeda viirushepatiidi korral;
  • suukaudsete rasestumisvastaste vahendite kasutamise puhul;
  • raseduse viimastel kuudel.

Transferriini hulk langeb:

  • kroonilstest haigustest põhjustatud aneemia, hemolüütilise aneemia, vaegtoitumise,
    autoimmuunhaiguste ja krooniliste maksahaiguste korral.

Raua imendumist takistavad ka sooleparasiidid. Seda tõsiasja kiputakse tihti alahindama. Aneemia avastamiseks tuleb esmalt teha parasiitide tõrje, eelistatult looduslike vahenditega.

Rauavaegusaneemiat ravides on Dr. Raudsik kogenud, et kui vähendada liha söömist, suurendades samal ajal roheliste taimede hulka toidus ning võttes juurde 1-2 grammi C-vitamiini päevas, saab hemoglobiinitaseme kolme kuu jooksul normi. Rauapreparaatide arutu määramine ei ole lahendus, see võib kasu asemel kahju tekitada.

Allikas: Dr. R. Raudsik „Energiakriis“.

Artikkel võetud Ecosh Life OÜ lehelt www.ecosh.ee 

 

Was this post helpful?