? Naistenõges, kui looduslik rahustaja – ka hea une tooja, palaviku alandaja, krampide/spasmide leevendaja ?

Harilik naistenõges (Nepeta cataria L.) on huulõieliste sugukonda naistenõgese perekonda kuuluv mitmeaastane sidrunilõhnaline rohttaim.

Harilik naistenõges on väga vastupidav taim, mida leidub nii aedades kui ka looduses, ent viimases leidub teda vähem. Kui minna loodusesse otsima, siis suurima tõenäosusega võib teda leida Kihnu saarelt, vähemal määral ka Pärnu ja Tartu lähistelt ning Kirde-Eestist, ent seal kasvab ta enamasti metsistunult prahipaikadel. Droogina kasutatakse tema lehti ja ürti, mis mõjuvad rahustavalt ja spasmolüütiliselt.

Üldiselt on ta teada-tuntud ka oma veidra mõju poolest kassidele – naistenõges mõjub kassidele sarnaselt palderjaniga. Vajadusel aitab ka kassidel stressi vähendada.

Naistenõges

? Kirjeldus:

Harilik naistenõges kasvab 40–100 cm kõrguseks. Tema lehed on kolmnurkjas-munajad, täkilise kuni saagja servaga ja värvuselt hallikasrohelised. Sarnaselt piparmündiga asuvad rohttaime määrdunudvalged õied varte ja harude tipus kobarates – seetõttu on tal silmnähtavaid sarnasusi piparmündiga.

Tegemist on väga vastupidava taimega – ta on külmakindel ning paljundab end ise isekülvi kaudu, mistõttu leidub teda ka looduslikult (näiteks elamute ümbruses, metsaservadel, niitudel jne).

Üldiselt sobib ta hästi segapeenrasse, ürdiaeda või põõsaid palistama. Lisaks meelitab taim ligi herilasi ja mesilasi, nii et istutamise juures tuleks asukohale tähelepanu pöörata.

? Keemiline koostis:

Keemiliselt koostiselt sarnaneb sidrunmelissiga. Oluline on temas sisalduv eeterlik õli, mis koosneb nepetalaktoonist, epinepetalaktoonist, kariofülleenist, kamprist, tümoolist, karvakroolist, pulegoonist, tsitraalist, tsitronelloolist, geranioolist, limoneenist, ineroolist, dipenteenist, nepeetahappest ja nepetoolist. Lisaks sisalduvad taimes flavonoidid ja kumariinid.

Eeterlik õli annab noorele naistenõgesele roosilõhna, mis vananedes muutub sidrunilõhnaks. On ka erandlikke taimi, mille lõhn meenutab rohkem münti.

? Taimetõmmise valmistamiseks kasutatakse:

Hariliku naistenõgese droogiks on lehed ja ürt. Taimi kogutakse enne õitsemist, sest õitsemise ajal muutub taime keemiline koostis ning sellega koos ka tema lõhn ja maitse. Lehti ja ürti kogutakse päikesepaistelise ja kuiva ilmaga ning kuivatatakse temperatuuril 30–35 kraadi.

? Kasutus ravimtaimena alternatiivmeditsiinis:

Harilikku naistenõgest kasutatakse külmetushaiguste ja palaviku ravis, kõhuspasmide, migreeni, närvilisuse ja unetuse korral, sapi- ja uriinierituse suurendamiseks.

Ka teaduslikult on kinnitust leidnud  tema palavikku vähendav, spasmolüütiline (ehk soolestiku silelihaste spasme lõõgastav toime) ja nõrgalt rahustav toime.

Kodune taimetõmmise valmistamine:

Koduse vesitõmmise valmistamiseks lisatakse ühele klaasile kuumale veele 2 teelusikat droogi ja lastakse 2 tundi tõmmata. Tõmmist tarvitatakse 3–4 korda päevas umbes 20 minutit enne söömist. Ühekordne annus on üks supilusikatäis.

Toime on kindlam, kui droogiks kasutada õitsevaid taimi, jämedaid varsi ning kui tee tõmbamise aeg on pikem. See tingib aga ka maitses muutuse – sidrunimaitsele lisandub ebameeldiv varjund.

Sarnaselt toimida ka juba valmis taimetõmmise pruukimisel – üks pipetitäis taimetõmmist 2-3 korda päevas (taimetõmmis ekstrakti kujul on tugevama taimedroogi kontsentratsiooniga) umbes 20 minutit enne söömist või õhtul pigem tühjale kõhule enne magamaminekut, et soodustada paremat und.

Naistenõges

? Veel naistenõgese toetavaid tegureid tervisele:

  • Rahustava, silelihaste krampe lõõgastava toimega.
  • Ta on valuvaigisti ja krambivastase toimega.
  • Naistenõgest soovitatakse ka seedeelundite põletike,
  • migreeni, unetuse ja isegi hambavalu leevendamiseks.
  • Kasutatakse unehäirete (unetuse) korral.
  • Ärevuse korral.
  • Migreeni ja muude peavalude puhul.
  • Külmetused ja teised ülemiste hingamisteede infektsioonid.
  • Gripi ja palaviku puhul.
  • Usside, parasiitide puhastamiseks.
  • Seedetrakti ärritus, sealhulgas seedehäired, koolikud, krambid ja gaasid (kõhupuhitus).
  • Kasutatakse ka toonikuna, urineerimise suurendamiseks ja menstruatsiooniperioodide alustamiseks menstruatsiooniga viivitatud tüdrukutel.

⚠ Vastunäidustused:

Vastunäidustusi ei ole täheldatud, samuti ei ole raviannustes kasutatuna ohtlik, kuid kasutamine on vastunäidustatud rasedatele.

Kindlasti, kui tarbite retseptiravimeid või kogete kõrvaltoimeid, olete rase või imetav ema, pidage nõu oma perearsti või apteekriga!


Hariliku naistenõgese taimetõmmise leiad ka meie poest:

 

Allikad:

Vikipeedia

Nature’s Answer – Cat-Nip – Naistenõges

 

Was this post helpful?

Lisa kommentaar