Mis on testosteroon?

Testosteroon on steroidhormoon ning tähtsaim meessuguhormoon. Tootmine toimub peamiselt meeste munandites ning väiksemates kogustes kan eerupealistes. Kuigi olles meessuguhormoon, toodetakse seda ka naiste munasarjades. Antud hormoon on väga oluline noorte meeste arengus. Jõudes puberteediikka, mõjutatakse testosterooni poolt sugutunnuste sekundaarseid arenguid, lihaste arengut ning ka aset leidub ka häälemurre, kus see muutub madalamaks.

Selle hormooni optimaalne tase on ka täiskasvanueas äärmiselt oluline.

Testosteroon osaleb aktiivselt spermatosoidide arengus, eesnäärme, potentsi, luu – ja lihasmassi ja jõudluse funktsioneerimises. Eelnevalt üles loetletud on esmatähtsad tegurid ning tegelikkuses mõjutatakse antud hormooni poolt ka kogu tervist hõlmates endas peamiselt seksuaaltervist ja kehakuju kujunemist.

Miks väheneb Testosteroon?

Tribulus
Vanadusega kaasnev testosterooni langus on küll paratamatu kuid seda on võimalik aeglustada

Vanuse kasvades, umbes keskeas, langeb hormoonitase järjepidevalt umbes 1% aastas. Tegu on normaalse ja oodatava nähtusega kuid selle langus on inimeselt inimesele mõnevõrra varieeruv. Inimesed, kes kannatavad krooniliste mittenakkushaiguste all, omavad ühtlasi ka oluliselt madalamat steroidhormoonide taset. Peamiselt on haigusteks sageli elustiilist alguse saanud teise tüübi diabeet, rasvumus ja südameveresoonkonnahaigused.

Pideva languse tagajärjel võib tekkida ka hormoonhäire, mida kutsutakse andropausiks ning on sisuliselt naiste menopausi ekvivalant. Tegu on murettekitava seisundiga, mis põhjustab meeleoluhäireid ja –erektsioonihäireid, kehva kehakoostise taset, kus rasvaprotsent on liialt kõrge ja lihasmass koos lihasjõudjõudlusega üha madalam.

Selle seisundi levimus on kogu maailma kohta ligi 7% kuid võttes arvesse, et inaktiivne eluviis on üha popuaarsem ning rahvastiku üha süvenevat vananemist on alust arvata, et selle osakaal on tõusuteel. Peale vanuse ja inaktiivse eluviisi on peamised põhjuslikud tegurid liiigne stress ja alkoholitarbimine, suitsetamine ja vähene uni.

mehed
Täites keha baasvajaduse nõuded nagu toitumine, liikumine ja uni, saame keskenduda detailidele

Kuidas vähendada loomulikul teel testosterooni kadu?

  • Keskikka jõudes külasta meestearsti, et enda tervist kontrollida.
  • Vähenda stressi ning õpi lõõgastuma. Väldi läbipõlemist!
  • Praktiseeri tervislikku eluviisi – toitumine, liikumine ja uni!
  • Toitu mitmekesiselt ja järgi riiklikult heakskiidetud toitumissoovitusi.
  • Korrasta oma unehügieen ning saavuta regulaarselt 8h kvaliteetset und.
  • Liiguta end ning keskendu kogu keha hõlmavatele harjutustele.
  • Ära suitseta ning tarbi alkoholi minimaalselt.

Mis on Tribulus Terrestris?

Tribulus terrestris on väike leheline taim, mida tuntakse ka kui Gokshura, caltrop jja kitsepea nime all. Kasvab üle paljudes paikades sh Euroopas, Aasias, Aafrikas ja Lähis-Idas.

Ajalooliselt on nii juurt kui ka lehtesid kasutatud meditsiinilistel otstarbetel ning see taim on tuntud traditsioonilises Hiina meditsiinis kui ka Ajurveedas. Taime kasutati mitmete terviseprobleemide ravis nagu nt põiepõletiku ja paistetuse alandamisel kuid üldiselt on seda kasutatud libiido tõstmise eesmärgil.

Tänapäeval kasutatakse Tribulus terrestrist toidulisandina üldise tervise tugevdamise ja testosterooni tõstmisel.

Uuringutest on selgunud, et antud taimel võib olla positiivne veresuhkrut ja kolesterooli reguleeriv roll. Ühtlasi on leitud, et taim võib tõsta testosterooni tootlikust. Samas saab kindlalt väita, et Tribulus terrestrist omab olulist positiivset efekti nii mehe kui ka naise libiidole.

Uuringutes osalenud inimesed kinnitasid, et tarbides taimest saadud toidulisandit, tõusis nende seksuaalne iha varasemast kõrgemale ning rahuldus on parem kui varem. Eelkõige olid positiivsed tulemused inimestel, kellel oli madal libiido. Ühtlasi on leitud, et Tribulus Terrestris parandab oluliselt erektsioonihäireid.

Uuringutest on selgunud, et Tribulus Terrestris võib omada mõju ka

kapslid
Võttes toidulisandeid, veendu, et need oleksid pigem looduslikku päritolu kuid eelkõige tõenduspõhised

Arvesse tuleb võtta, et antud väited on esmased leiud ning nende mõju suurus ja olemasolu vajavad edasist põhjalikku uurimist. Tribulus Terrestrise toidulisand on ohutu ja harvadel juhtudel omab minimaalseid kõrvalnähte nagu kõhukrambid ja refluxi sarnaseid sümptome.

KOKKUVÕTE

Tribulus Terrestris on suurepärane looduslik toidulisand, mis  abistab alanenud libiido tõstmisel ning seksuaaliha ja rahulduse parandamisel.

Peale selle omab antud taimeekstrakt positiivset mõju mitmetele teistele organitele tõhustades nende talitlust.

Arvestades, et üheks toimeks on ajukeemia tõhustamine ja libiido tõstmine, võib see olla hea valik meeleoluhäiretega inimestele, kes tarvitavad antidepreassante, sest enamus antidepressandid alandavad seksuaaliha. Tribulus Terrestris on hästi talutav ning ohutu viis kuidas parandada enese elukvaliteeti eelpool välja toodud valdkondades.

Koostas: Ragnar Vaiknemets

Was this post helpful?

Lisa kommentaar