Pole kahtlustki, et Sinu südame tervis on võtmeteguriks hea tervise tagamisel. Traditsiooniline hiina meditsiin (TCM) nimetab südant “kuninga” organiks. Kui “kuningaga” pole hästi, on keha nõrk. Seega ei ole üllatav, et südamehaigused on nii meeste kui naiste peamine surmapõhjus.

Kui Sul on kõrge vererõhk, kõrge kolesteroolitase, ülekaal, tarbid liigselt alkoholi või suitsetad, siis on paras aeg tegeleda südame-veresoonkonna tervisega. Südamesõbralik eluviis hoiab südame ja veresooned terved (veresoonte seinad lekke- ja ummistuste vabad) ning vähendab südameinfarkti ja insuldi ohtu. Siin on mõned näpunäited, kuidas hoida süda terve ja tugev.

1. Söö toiteväärtuslikku toitu

Üks parimaid viise südamehaiguste ennetamiseks on süüa kõrge toiteväärtusega toitu. Eelista värskeid puuvilju, köögivilju, salateid, teravilju, lahjemat valku ning tasub piirata suhkru, soola, valge jahu, kunstlike koostisosade, piima ja liha tarbimist. Tervislike toitumisharjumuste loomine ei aita mitte ainult vähendada südameataki riski, vaid on heaks eeskujuks tervele perele.

2. Ole aktiivne

Hoides oma keha igapäevaselt liikumises, on sinu südame tervise seisukohast hädavajalik. Sellel on positiivne mõju nii südamele kui veresoontele, mis hoiab ära paljud terviseprobleemid. Lisaks on liikumisel suurepärane mõju meeleolule ja stressi taseme vähendamisele. 30 minutit mõõduka intensiivsusega aeroobset trenni viis päeva nädalas aitab reguleerida vererõhku, kolesterooli, vere suhkrut, rasvade protsenti, väsimust, ärevust ja depressiooni.

3. Loobu suitsetamisest

Suitsetamisest loobumine ei ole hea mitte ainult kopsudele, vaid vähendab oluliselt südamehaiguste riski. Suitsetamisest loobumine ei ole lihtne, kuid see on hädavajalik, kui soovid vältida südameinfarkti, insulti ja mitmete muude tõsiste terviseprobleemide tekke riski. Sa ei pea suitsetamisest vabanemisega tegelema üksi, vaid võid paluda abi mõnelt pereliikmelt, sõbralt või tervishoiuteenuse osutajalt, et ta pakuks Sulle tuge.

4. Võta aega puhkamiseks

Selleks, et süda oleks terve ja töötaks probleemideta on oluline lõõgastuda. Kui Sa oled pidevas stressis ja lased ärevusel ennast mõjutada, suureneb adrenaliini tase, mis võib  südant üle koormata. Isegi kümneminutiline igapäevane mõne stressimaandava harjutuse tegemine vähendab koormust südamele oluliselt. Tegevused nagu jooga, meditatsioon, vaikselt istumine või hea raamatu lugemine aitavad toime tulla stressiga ja hoida südant tervena.

5. Toeta südant sobivate toidulisanditega

B-grupi vitamiinid: https://www.biotheka.ee/et/a/ecosh-life-bioaktiivne-b-vitamiin-sudamele-100-energiat-90-vegan-kapslit

B-rühma vitamiinid on elu ja tervise seisukohast äärmiselt olulised, ja seda peamiselt närvisüsteemi, aju ja kardiovaskulaarse süsteemi jaoks. Tähtis on just nende piisav kättesaamine, sest neil on otsene mõju meie südamele, meeleolule, jõudlusele, kehakaalule ja isegi seedimisele.  B-vitamiinid on elutähtsad energia tootmisel ja tervete punaste vereliblede moodustamisel ning funktsioneerimisel.

Red Reishi seen e. Ganoderma: https://www.biotheka.ee/et/a/ecosh-life-ganoderma-90-kapslit

Punane Red reishi seen e. Ganoderma on Hiina meditsiinis tuntud kui “taimede kuninganna”. Peamiselt just seetõttu, et seen sisaldab laia valikut ravi-profülaktilist toimet. Seda on kasutatud sajandeid tõhusa adaptogeeni, immuunmodulaatori ja üldise toonikuna. On täheldatud, et punane reishi seen suurendab verevarustust ja parandab verevoolu südamele, samuti võib vähendada vererõhku ja vähendada kolesterooli. Ka seene enda välimus ja kuju vihjab seene mõjusfäärile. Vaadates seent meenutab see kujult südant, mille on ka südame värvus.

Kurkumiin: https://www.biotheka.ee/et/a/ecosh-life-kurkumiin-piperiin-90-kapslit

Kurkumiin alandab kahjulikku kolesterooli taset ja pärsib veretrombide teket, kuna blokeerib põletikuliste ainete (II seeria prostaglandiinide) tootmist. Ühtlasi aitab kurkum vältida ja leevendada ateroskleroosi. Kurkum on näidanud suurepärast toimet ka metaboolse sündroomi leevendaja ja ärahoidjana,  kuna alandab vererasvade taset, aitab reguleerida ainevahetust ja vähendada kehakaalu.

Arginiin:  https://www.biotheka.ee/et/a/l-arginiin-mustikas-90-kapslit

L-arginiin (aminohape) on tõhus toidulisand kõigile, kes soovivad hoida vereringetalitluse normaalsena. Teadlased kutsuvad L-arginiini võlumolekuliks, kuna organism muundab L-arginiini lämmastikoksiidiks, mis soodustab veresoonte lõdvestumist ja laienemist.

 

Was this post helpful?