? Naistepuna (Hypericum perforatum) on taim, mida kasutatakse kõige sagedamini depressiooni ja sellega seotud seisundite, nagu ärevus, unehäired ja hooajalised afektiivsed häired, tervendamiseks. See toimib sarnaselt antidepressantidega.

Siit artiklist leiad kirjelduse Naistepuna kohta, mil viisil seda taime kasutatakse, milliseid seisundeid selle taimega saab tervendada ja mis koguses seda annustada.

Naistepuna taime õied.

? Naistepuna

Sellel on kollased tähekujulised õied ja seda korjatakse traditsiooniliselt jaanipäeva paiku juuni lõpus.

⇨ Taime õisi ja pungi saab kas kuivatada ning teha sellest teed ja panna kapslitesse või pressida kasutamiseks õlides ja vedelates ekstraktides.

Üldiselt manustatakse naistepuna suukaudselt kapslite, tee või vedela ekstraktina, kuid kui kasutada naistepuna õlina, siis võib seda kanda ka otse nahale.

? Looduslik alternatiivne abinõu depressiooni tervendamiseks.

Naistepuna toimib meeleolu tõstmisel, sest toimeained hüperitsiin ja hüperforiin suurendavad ajus serotoniini, dopamiini ja noradrenaliini taset.

Meie enda paljud kliendid on jaganud kogemusi, et naistepuna aitab neil tuua rahuliku olemise, paremini toime tulla negatiivsete emotsioonidega ja tühjuse tunnet kaotada.

Meie e-poest leiad naistepuna SIIT!

2016. aastal uuriti naistepuna mõju 35 uuringu ülevaates.

Selles leiti, et naistepuna:

Vähendas kerge ja mõõduka depressiooni sümptomeid rohkem kui platseebo

Vähendab sümptomeid sarnasel määral kui retsepti antidepressandid

Sellel on vähem kõrvaltoimeid kui retseptiravimitel

Lisaks vähenes ühes kontrollitud uuringus 251 inimesel, kes võtsid kuue nädala jooksul 900–1800 mg naistepuna, depressioon 56,6%, samas kui antidepressante kasutavatel inimestel langes see 44,8%. (4)

? Taimest on abi ka muude haigusseisundite suhtes, sealhulgas:

Premenstruaalne sündroom (PMS): uuring näitas, et naistepuna toidulisandid vähendasid PMS-i sümptomeid.

Haavade paranemine: nahale kandmisel on leitud, et see ravib tõhusalt haavandeid, haavu, verevalumeid, põletusi ja hemorroide.

Menopausi sümptomid: ühes väikeses uuringus leiti, et pärast vedela naistepuna ekstrakti võtmist vähenesid menopausiga seotud sümptomid oluliselt võrreldes platseeboga. Aitab vähendada kuumahoogusid.

Vähk: Katseklaasiuuringud on näidanud, et naistepunas sisalduv hüperitsiin võib pärssida kasvajarakkude kasvu.⚡ Siiski ei soovitata seda kasutada vähiravina, kuna sellel on võimalik koostoime teiste vähiravimitega!

Lisaks saab seda kasutada obsessiiv-kompulsiivse häire (OCD) tervendamiseks ja suitsetamisest loobumiseks.

Kui suuri annuseid tuleks võtta?

Depressiooni tervendamiseks on kasutatud 300mg kolm korda päevas ehk kokku 900mg. Kuid siiski oleneb tootest, mida kasutatakse – kui mitu milligrammi on toimeainet toidulisandi kapslis või tinktuuris. 

Alustada tuleks väiksemate annustega, kogeda kuidas taim organismis reageerib ja toimib, ning siis annust suurendada. Vajadusel annuseid mitte tõsta ja jätkata väikeste annustega.

Kõrvaltoimed

Enamikul naistepuna võtvatel inimestel ei esine kõrvaltoimeid.

Mõnel juhul on tekkinud unehäired, maoärritus, ärrituvus, väsimus ja nahalööbed.

Sellegipoolest näitavad uuringud, et naistepunal on tunduvalt vähem kõrvaltoimeid kui antidepressantidel.

⇨ Ohutuse tagamiseks on üldiselt soovitatav enne naistepuna kasutamise lõpetamist annust aeglaselt vähendada.

NB! Naistepuna ei tohiks võtta koos antidepressantidega, verd vedeldavate ravimitega ja vähiravimitega. Raseduse ja rinnaga toitmise korral tuleb enne naistepuna kasutamist konsulteerida arsti või terapeudiga.

Kirjutise autor: Sandra Liivrand, Biotheka

Kasutatud allikad:

  1. The Health Benefits of St. John’s Wort (VeryWellMind)
  2. St. John’s Wort and Depression: In Depth (NIH)
  3. St John’s wort (Mind)
  4. How St. John’s Wort Fights Depression (Healthline)

Was this post helpful?

Lisa kommentaar