Paljud inimesed peavad terveid juukseid tervise või ilu märgiks. Nagu iga teinegi kehaosa, vajavad juuksed tervena püsimiseks ja kasvamiseks erinevaid toitaineid.

Selles artiklis kirjutame, mis põhjustel võib tekkida juuste väljalangemine ehk alopeetsia ning millised on olulised vitamiinid juuste väljalangemise vastu, mis aitavad parandada juukse kasvu?

Keskmiselt kaotab täiskasvanud inimene päevas 50-100 juuksekarva. Juuste väljalangemine ei ole ohtlik, kuid kui on tegemist intensiivse juuste väljalangemisega, siis see võib olla seotud mõne tõsise terviseprobleemiga. Hiljem võib juuste ebanormaalne väljalangemine mõjutada inimest ka psühholoogiliselt.

Mis on juuste väljalangemine ehk alopeetsia?

Alopeetsia on ebanormaalne juuste väljalangemine, mille tõttu võib tekkida kiilaspäisus või mõni piirkond peanahal või kehal kaotab kõik karvad. Alopeetsia esineb nii meestel kui ka naistel. 

Juuste väljalangemine ehk alopeetsia võib olla ajutine või püsiv ning mõjutada kas ainult peanahka või kogu keha. Kuigi sellised tegurid nagu vanus, geneetika, hormoonid ja mõningad haigusseisundid mõjutavad juuste kasvu, on optimaalne toitainete tarbimine võtmetähtsusega. 

⚡ Alopeetsia on ka üks kõrvaltoimeid vähi kemoteraapia ravis.

Androgeenne alopeetsia 

Peamiseks põhjuseks on karvanääpsude vastuvõtlikkus meessuguhormoonile. Juuste kasvufaasi lühenemist põhjustab dihüdrotestosteroon, mille tulemuseks on järk-järguline karvade õhenemine.

⚡ Kui meessuguhormooni on liiga palju võib tekkida juuste välja langemine. 

Juuste väljalangemine ehk alopeetsia

Miks tekib juuste väljalangemine?

⇨ Juuste väljalangemine võib olla seotud nii väliste teguritega kui sisemiste probleemidega. 

Välised tegurid võivad olla

stress, mis väljendub psühholoogilistest probleemidest,
ebatervislikust elustiilist,
füüsilisest mõjust peanahale (temperatuur, füüsiline trauma, keemiline kahjustus) või kombinatsioon nendest teguritest,
lisaks on juuste väljalangemine mitmete ravimite kõrvaltoimeks nagu näiteks kemoteraapia ravimid, rasestumisvastased vahendid (beebipillid), A-vitamiini liigtarvitamine, epilepsia- ja psühhiaatrilised ravimid ja verevedeldajad.

Sisemised põhjused võivad olla:

 – endokriinsed häired, ainevahetushäired, hormonaalmuutused, autoimmuunhaigused: kilpnäärme alatalitus ehk hüpotüreoidism, kus kilpnääre toodab vähem hormooni kui organismile vajalik või premenstruaalne sündroom, kus keha tootab rohkem östrogeeni vähem progesterooni, tekitades ka mineraalide ja vitamiinide puudujääki;
geneetiline tegur ehk pärilikkus: suurenenud tundlikkus meessuguhormooni dihüdrotestosterooni suhtes.

 NB! Loe ka premenstruaalse sündroomi ehk PMS kohta blogipostitust siit!

Juuste väljalangemine peale sünnitust

Juuste väljalangemine peale sünnitust on tingitud sellest, et östrogeeni tase pärast sünnitamist langeb. Vahel võib see viia massiivse juuste välja langemiseni. Raseduse ajal on östrogeeni tootmine suurenenud.

Naissuguhormoonid (östrogeenid), vastandina meeste hormoonidele, pikendavad juuste elutsüklit.

Olulised juuksevitamiinid

Juuksevitamiinid juuste väljalangemise vastu ja juukse kasvu toetuseks:

Biotiin

Biotiin kuulub B-vitamiinide hulka (B7). Biotiinil on tähtis roll naha, juuste ja närvide tervisele, sest on üks tähtsamaid vitamiine rakkude kasvamise ja uuenemise tagamisel. 

✔ Biotiin aitab kaasa makrotoitainete ainevahetusele, normaalsele energiavahetusele ja närvisüsteemi talitlusele. 

Biotiin aitab juuste väljalangemise vastu, aeglustab enneaegset vananemist ja halliks minemist. Kuiva naha puhul sageli kasutatav biotiin on vajalik rasvade lagundamiseks ja ainevahetuseks.

Olulised on ka teised B-vitamiinid, sest need aitavad luua punaseid vereliblesid, mis kannavad hapnikku ja toitaineid peanahasse ja juuksefolliikulitesse. Need protsessid on juuste kasvu jaoks olulised.

Tsink

Tsink on oluline organismi rakkude arengus, kasvus ja paljunemises. Aitab kaasa normaalsele kognitiivsele talitlusele, samuti normaalsele viljakusele ja reproduktsioonile. 

Aitab hoida luid, juukseid, küüsi, nahka, immuunsüsteemi talitlust. Kaitseb rakke oksüdatiivse stressi eest.

Tsink mängib olulist rolli juuksekoe kasvus ja paranemises. Samuti aitab see hoida folliikuleid ümbritsevatel rasunäärmetel korralikult töötamas.

Olulised juuksevitamiinid

Multitoitainete ja taimede kompeks – Juuksed, nahk ja küüned, Cytoplan

✔ Naha, juuste ja küünte ilu ja tervise säilitamiseks. Toode sisaldab orgaanilist väävlit (MSM), mis on väga oluline naha, küünte ja juuste struktuuris esinev aminohape. Samuti on toidulisandis vaske, mis aitab säilitada juuste loomulikku värvi.

MSM (orgaaniline väävel), Cytoplan

MSM on väga oluline keratiini, kollageeni ja elastiini tootmisel. Need on tähtsad lihaste, luude, liigeste, sisemembraanide, naha, juuste ja küünte hea tervise tagamiseks, sest annavad neile paindlikkust, toonust ja tugevust.

MSM + c-vitamiin, Ecosh

MSM aitab meie keha energia tootmisel ja mitmete kudede (nt juuksed, luud, küüned ja liigesed) tervena hoidmisel. See kiirendab ehituslike kollageenivalkude moodustamist tänu väävli võtmerollile nendes protsessides. Tootele lisatud C vitamiin/askorbiinhape/ aitab MSM-i paremini rakkudel omastada. 

Olulised juuksevitamiinid

Kollageen, Dr.Ohhira, Nature’s Answer

Kollageen on kehas kõige rikkalikum valk ja see aitab moodustada kõõluseid, sidemeid ja nahka.

Kollageen aitab edendada terveid ja tugevaid juukseid.

Eelkõige aitab kollageen kaasa dermise (epidermise all olev paks eluskoe kiht, mis moodustab tõelise naha ja sisaldab verekapillaare, närvilõpmeid, higinäärmeid, juuksefolliikulisid ja muid struktuure)  elastsusele ja tugevusele. 

Vanusega väheneb kehas kollageeni tootmine. Seega võib olla üks põhjusi, miks juuksed aja jooksul õhemaks muutuvad.

E-vitamiin

Sarnaselt C-vitamiiniga on E-vitamiin antioksüdant, mis võib aidata vältida oksüdatiivset stressi.

Ühes uuringus suurenes juuste väljalangemisega inimestel pärast 8-kuulist E-vitamiini lisaks võtmist juuste kasv 34,5%. (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24575202/)

Kuningakepiõli, Nature’s Answer

Kuningakepiõli võib aidata erinevate nahaprobleemide korral nagu ekseem, akne ja psoriaas, sest selles on GLA rasvhape, mis on asendamatu oomega-6 rasvhappe vorm, mida meie organism ise ei ole võimeline tootma.

✔ Sobib väga hästi naiste tervise tasakaalustamiseks naha- ja hormonaalsete probleemide korral, sest tegemist on taimse östrogeeni allikaga. Aitab kaasa nii juuste, küünte kui ka naha tervisele. 

Ashwagandha, Ecosh, Nature’s Answer, Cytoplan

Ashwagandha aitab väga hästi stressi ja ärevuse vastu. Kuna need on ka põhjused, miks juuksed väljalangevad või hõrenema hakkavad, siis soodustab Ashwagandha juuste kasvu, sest aitab reguleerida kortisooli taset kehas.

Need, kes põevad peanaha psoriaasi ja peanaha ekseemi, võiksid ka tarbida Ashwagandhat. Selle põletikuvastane toime aitab välja juurida ka kõõma.

Ashwagandha sisaldab aminohappeid ja antioksüdante, mis aitavad juukseid tugevdada.

Inimese peanahk sisaldab ligikaudu 100 000 juuksefolliikulit. Neist 90% on anageenfaasis, mis vajab tervislike juuste tõhusaks tootmiseks olulisi elemente, nagu valgud, vitamiinid ja mineraalid.

Mikroelemendid, sealhulgas vitamiinid ja mineraalained, on seega meie dieedi olulised komponendid!

Juuste väljalangemine ja juuste tervis

Tervete juuste jaoks!

Kirjutise autor: Sandra Liivrand, Biotheka

Allikad:

 1. Juuste väljalangemine (Mayoclinic) 
 2. The 5 Best Vitamins for Hair Growth (Healthline) 
 3. Effects of tocotrienol supplementation on hair growth in human volunteers (Pubmed) 
 4. Zinc: an essential micronutrient (Pubmed)
 5. Zinc deficiency and clinical practice–validity of zinc preparations (Pubmed)
 6. Oral zinc therapy for zinc deficiency-related telogen effluvium (Pubmed)
 7. The Therapeutic Effect and the Changed Serum Zinc Level after Zinc Supplementation in Alopecia Areata Patients Who Had a Low Serum Zinc Level (Pubmed)
 8. Nutrition of women with hair loss problem during the period of menopause (Pubmed)
 9. 5 Evidence-Based Ways Collagen May Improve Your Hair (Healthline)
 10. Alopeetsia ehk juuste väljalangemine (VitaClinika)
 11. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review (NCBI)
 12. ​​Endokriinsüsteemi haigused – põhjused ja sümptomid meestel või naistel, diagnoosimine, ravimeetodid (Healthnorth)
 13. Ashwagandha for female hair problems (Bebodywise)

Was this post helpful?

Lisa kommentaar