Kurkumi ravimõju on uurinud mitmed teadlased ja on jõutud järeldusele, et kurkumi põhiline bioaktiivne raviv komponent on kurkumiin.

Kurkumiin on pleioptiline molekul, mis saab mõjutada mitmeid molekule ja geene. Näiteks, kui tarvitada kurkumit tihti esineva hingamisteede nakkushaiguste raviks, toimib see nii viiruse vastu, alandab palavikku ja põletikku ning leevendab hingamisteede seisundit.
Samuti parandab kurkumiini pleioptiline olemus suhkruhaigete inimeste seisundit, taandades põletikku, oksüdatiivset stressi ning aitatades ravida diabeedi tüsistusi.

Kurkumiini struktuur modeleerub ja seostub ideaalselt erinevate geenide, proteiinide ja muude vajalike elementidega kehas. Peale kurkumiini on kurkumis veel 235 erinevat bioloogiliselt aktiivset molekuli, mis võibki seletada kurkumi pea imelist ravimõju. Ravivad komponendid leiduvad samuti ka kurkumi õlis.

20 põhjendust, miks kurkum on kõik-ühes ravitaim:

Nagu mainitud eespool, on kurkumiinil palju erinevaid molekule ja eriline struktuur, mis haakub pea igasuguse proteiini, ensüümi või geeniga ning nende aktiivsust reguleerides saab kurkumiin aidata oluliselt kaasa organismi tervenemisele.

1. Põletikuvastane toime

Kurkumil ja kurkumiinil on põletikuvastane toime, mis leevendab tervisliku seisundit paljude haiguste puhul. Põletik kaasneb pea iga haigusega. Põletik on keha kaitsereaktsioon ning teatud määral aitab see kaasa haiguse ravile, kuid liiga tugev põletik võib jällegi haigust süvendada.
Kurkumiini põletikuvastane toime seisneb selles, et see pärsib põletikulist protsessi kontrolliva proteiini toimet. Samuti mõjutab kurkumiin põletiku tekitavajaid interleukiine ja tuumori nekroosi faktorit. Samuti pärsib see põletikuliste ensüümide COX ja LOX toimet ning takistab immuunsusrakkude juurdepääsu põletikukoldele, et nad ei saaks põletikku suurendada. Uuringud näitavad, et kurkumiin mõjutab põletiku reguleerimiseks üle 14 erineva molekuli, proteiini ja ensüümi.

2. Antioksüdant

Kurkumiin ja teised kurkumioidid on imelised antioksüdandid, mis saavad taastada ja tugevdada keha antioksüdatiivset kaitset. Oksüdatiivne stress tekib organismis siis, kui prooksüdantide ja antioksüdantide omavaheline tasakaal on paigast ära. Oksüdatiivne stress kaasneb enamuse haigustega (suhkruhaigus, ülekaalulisus, maksakahjustused jpm)
Kurkumis leiduvad kurkumioidid on väga võimsad antioksüdandid, need tugevdavad keha antioksüdatiivset kaitset ja pärsivad kudede kahjustusi põhjustada võivate kahjulike aktiivsete hapniku vormide tootmist. Samuti suurendavad kurkumioidid keha võimet siduda oksüdatiivseid kahjustusi põhjustavaid vabu radikaale. Lisaks tõstavad kurkumioidid antioksüdatiivsete ensüümide taset kehas ja parandavad maksa kaitsevõimet.

3. Looduslik valuvaigisti 

Kurkumiin ja kurkumi õli on looduslikud valuvaigistid, mida saab kasutada halva enesetunde, valu ja kehaosade „ärasuremise“ puhul.
Kurkumi põletikuvastane toime aitab samuti leevendada ka valu. Selle valuvaigistav toime on võrdväärne mittesteroidsete valuvaigistite. Teaduslikud uuringud kinnitavad, et kurkumiodide kasutamine võib olla ohutu alternatiiv valu leevendamisel.
Kurkumi valuvaigistav toime on olnud abiks operatsioonijärgse ja põletustest tingitud valu leevendamiseks.
Uuringud kinnitavad, et kurkumiin aitab leevendada ka neuropaatilist valu (nn käe, jala v muu piirkonna „ära suremine“), eriti suhkruhaiguse puhul.
Samuti on valuvaigistav toime ka kurkumi õlil, mis on uuringute kohaselt võrdväärne aspiriini valuvaigistava toimega.

4. Antibakteriaalne toime

Kurkumil on laiaspektriline antibakteriaalne toime. See pärsib paljude bakterite, viiruste, seente ja parasiitide kasvu.
Kurkumiinil ja kurkumi õlil on avastatud antibakteriaalne toime Staphylococcus aureus, E.coli, Pseudomonas aeruginosa, Bacilluse liikide ja Helicobacter pylori vastu.
Kurkumiin saab edukalt mõjuda sünergias antibiootikumidega traditsioonilistele ravimitele vastupidavate bakteritüvede hävitamisel, seega saab kurkumiini kasutada ka antibiootikumide mõju tõhustamiseks.
Kurkumiin võitleb gripiviiruse, papilloomviiruse, immunodefitsiidi viiruse vastu, samuti on sellel tugev kandidoosi vastane toime.

5. Kurkumiin on immunomoduleeriv aine

Kurkumiin saab reguleerida immuunreaktsioone. Kui tarvitada seda väikestes kogustes, saab kurkumiin tugevdada immuunsüsteemi nakkushaigustega võitlemiseks. Suuremate koguste tarbimisel vähendab see aga soovimatuid immuunsüsteemi reaktsioone, mis aitab omakorda vähendada põletikulisi protsesse ja autoimmuunseid reaktsioone kehas. See immunomoduleeriv omadus aitab leevendada põletikku, elimineerida ebaadekvaatseid immuunsusrakkude reaktsioone, takistab immuunsusrakkude migreerumist põletikukoldesse ja vähendab põletikuliste tsütokiinide tootmist. Kurkumiini immuunsust moduleeriv toime aitab kaasa vähi ja kasvajate ravil. Kurkumiini kuldne piimajook on traditsiooniline immuunsust tõstev eliksiir.

6. Kurkum leevendab autoimmuunseid reaktsioone

Kurkumiin pärsib autoimmuunsete haiguste arengut, kuna takistab põletikku tekitava aine interleukiini tootmist ja sekkub autoimmuunsete haigusteni viivatesse biokeemilistesse protsessidesse. Kurkumiin aitab järgmiste autoimuunsete haiguste ravimisel: soolepõletik, reumatoidartriit, uveiit, suhkruhaigus, luupus, müasteenia, sklerosis multiplex jpt. Kurkumiini immunomoduleeriv toime aitab kaasa ka allergiliste reaktsioonide ja astma leevendamisel.

7.Keemiaravi ennetav aine

Kurkumiin ennetav vähieelsete kahjustuste arenemist vähiks ja pahaloomulisteks kasvajateks. Kui vähieelseid kahjustusi ei ravita õigeaegselt, võivad need areneda vähikasvajatesse. Taolist fenomeni on täheldatud näiteks suu limaskestade fibroosi puhul, mis võib areneda suu limaskesta vähiks, emakakaela düsplaasia puhul, mis võib areneda emakakaela vähiks jt. Kurkumiin mõjutab raku signaalradasid erinevatel tasanditel, ravides seeläbi vähieelseid kahjstusi ilma keemiaravita.
Kliiniliste uuringute käigus hinnati kurkumiini keemiaravi ennetavat toimet. Uuringus osalesid vähieelsete naha-, suu limaskesta, emakakaela, mao- ja põiekahjustustega patsiendid, kellele anti 3 kuu jooksul kuni 8g kurkumiini (päevas). Uuringute tulemusena täheldati kuuel patsiendil 25st kudede paranemist ning ainult kahel patsiendil siiski arenes pahaloomuline kasvaja.
Kurkumiini tõhusust keemiaravi ennetamisel on tõestatud ka sooletsiku, rinna-, kopsuvähi algstaadiumite ravimisel. Samuti on ravitoimet avastatud ka kurkumiinivabal kurkumi ekstraktil.

8. Kurkumiinil on vähi- ja kasvajate vastane toime

Kurkumiin aitab ravida vähki, see mõjutab erinevaid metaboolseid radasid, et peatada ja ennetada vähirakkude arengut.
Kurkumiini tugev vähivastane toime seisnev järgnevas:
• Hoiab ära vähirakkude levikut
• Pärsib metastaaside ja vähi levikut
• Takistab kasvajate verevarustust
• Käivitab vähirakkudes rakusurma protsessi
• Pärsib vähi tüvirakkude arengut
• Tugevdab traditsioonilise vähiravi mõju

9. Mõjutab tüvirakke

Kurkumiin saab eristada normaalseid tüvirakke haigetest. See aitab tal ravida erinevaid haigusi.
Kurkumiin mõjutab haigete rakkude kõrval ka tüvirakke. Tüvirakkude täpset funktsiooni ei ole veel eristatud, kuid kui patoloogiline seisund mõjutab tüvirakku, annab see haiguse arengule hoogu. Näiteks, kui vähk mõjutab tüvirakke, tekitab see juurde uusi vähirakke. Kurkumiinil on uuringutega kinnitatud mõju vähi tüvirakkudele.
Kurkumiinil on eriline valiv olemus, see on toksiline vähi tüvirakkudele ning jätab puutumata terved tüvirakud. Kurkumiinil on samuti neuro- ja luustikku kaitsvad omadused, kuna see mõjutab positiivselt vastavaid tüvirakke.

10. Mõjub geneetilisel tasandil

Nagu juba teame, ei leevenda kurkumiin mitte ainult haiguse sümptomeid, vaid tegeleb otse haiguse algpõhjusega. Kurkumiini põletikuvastase, antibakteriaalse ja antioksüdantse mõju kõrval avaldub selle bioloogiline toime ka geneetilisel tasandil.
Kurkumiin mõjutab mitmeid molekulaarseid ühendeid toimides nende geneetilisel tasandil, ühendatud metaboolsete signaalradade kaudu või mõjutab neid otseselt.
Kurkumiin mõjutab erinevaid ensüüme, näiteks DNA metüültransefaraasi ja histoonide atsetüültransferaasi, käivitades või deaktiveerides seeläbi erinevaid geene. Seega mõjutab kurkumiin selliseid protsesse nagu DNA parandamine, metaboolsed signaalrajad, rakusurm jne. Need kurkumiini omadused aitavad kurkumiinil ravida vähki, alandada põletikku ja deaktiveerida erinevaid viiruseid ja parasiite

11. Moduleerib erinevaid biokeemilisi metaboolseid radu

Kurkumiin mõjutab keha biokeemilisi metaboolseid radu ja saab seeläbi ravida haigusi mitmeil erineval moel vähendades või peatades resistentsust ravimitele. Haiguste ravimisel toimib kurkumiin rakkude signaalradade kaudu. Selline toimimisviis annab kurkumiinile suure terapeutilise potentsiaali.
Raku metaboolsed signaalrajad on erinevad kehas toimuvad biokeemilised reaktsioonid, mille abil rakud omavahel suhtlevad. Molekulaartasandil ühendub ja toimib kurkumiin erinevate proteiinidega, nagu näiteks põletikku tekitavad, raku elutsükli eest vastutavad, viiruste proteiinid jt. Kurkumiin toimib samuti läbi selliste biokeemiliste metaboolsete radade, nagu tuumafaktor kappaB rada, AMPK rada, Akt rada, JAK/STAT rada jt. Iga nimetatud metaboolne rada mängib väga olulist rolli keha toimimisel ja mõjutab ka rakkude kasvu. Metaboolsetesse radadesse sekkudes mõjutab kurkumiin samaaegselt keha mitmel erineval viisil, mis annab tema ravivõimele suurema potentsiaali ja vähendab ravimi resistentsuse tekkimise tõenäosust.

12. Kasulik ajule ja närvisüsteemile

Kurkumiini mitmed farmakoloogilisi omadusi kasutatakse erinevate ajuga seotud hädade ravimiseks. Teadlased on kinnitanud kurkumiini neuroprotektiivset ja aju kaitsvat toimet. Laboriuuringud näitavad, et kurkumiin saab vähendada beeta amüloid proteiini akumuleerumist ja seeläbi aidata Alzheimeiri tõve ravimisel.
Kurkumiin vähendab oksüdatiivset stressi ja põletikku aju kudedes, mille toob esile Parkinsoni tõbi. Kurkumiin vähendab aju haiguste arenemise riski, east tingitud dementsust ja aitab traumajärgselt taastada aju kudesid.
Erinevad viiruseinfektsioonid ja teised haigused võivad hilisemates haiguse staadiumides avaldada negatiivset mõju ka ajule. Kurkumiini neuroprotektiivne omadus saab kaitsta aju ja närvisüsteemi võimaliku negatiivse mõju eest.
Krooniliste haiguste või pikalt esineva valu tagajärjel võivad areneda depressioon ja ärevus. Erinevad kliinilised katsed näitavad, kurkumiin üksinda või koostoimes antidepressantidega aitab leevendada ärevust ja depressiooni.

13. Kaitseb magu

Kurkumiin aitab ravida seedimise probleeme, see saab kaitsta maohaavandite vastu ja leevendab teistest haigustest tingitud kõhuvaegusi.
Teadlased on kinnitanud, et kurkumil gastroprotektiivsed ehk magu kaitsvad omadused. Kumulatiivne uurimustöö tulemusena on jõutud järeldusele, et kurkumiin kaitseb mao siseseinu ja ennetab haavandite teket (mis võivad olla põhjustatud magu ärritavatest ainetest ja mittesteroidsete põletikku alandavate ravimite tarvitamisest).
Kurkumiin mõjub samuti happelisust ja maohaavandeid tekitava H.pylori infektsiooni vastu. Loomkatsed näitavad, et kurkumi eeterlik õli samuti ennetab maohaavandite teket. Kliiniline uuring näitab, et kurkumi abil saab samuti leevendada ärritunud soolestiku sündroomi sümptomeid. Seega saab kukrumiin vähendada ka teistest (kõhuga mitte seotud) haigustest põhjustatud kõhuvaegusi.

14. Kaitseb ja ravib maksa

Maksa kaitse on väga oluline kurkumi toime. See on tähtis erinevate haiguste ja kergemate tervisehäirete puhul, kuna mitmete erinevate keemiliste ravimite tarvitamine võib viia ravimitest tingitud maksa toksilisuseni (mürgituseni). Traditsiooniliste valuvaigistite nagu näiteks paratsetamooli üleannustamise tulemusena võib tekkida maksapõletik. Kurkumi võime kaitsta maksa ravimimürgituse eest on oluline ka krooniliste haiguste ja vähi ravimisel, kus keemiaravi puhul on maksa mürgitus tihtiesinev ja ebasoovitav organismi nõrgestav (ja seega ravi aeglustav) kõrvalnäht.
Kurkumi antioksüdantsed koostisosad kaitsevad maksa ja tõstavad antioksüdantsete ensüümide taset kehas. Uuringud näitavad, et kurkumiin saab kaitsta maksa kahjustuste eest vähendades oksüdatiivset stressi, tõstes antioksüdantsete ensüümide taset kehas ja vähendades põletikku.

15. Kasulik südamele

Kurkumiini põletikuvastased, antioksüdantsed ja immunomoduleerivad omadused aitavad kaasa selle südame ja veresoonkonna kaitsevõimele. Kurkumiinist on abi arteroskleroosi, hüperkolesteremia ja isheemilise südame kahjustuse puhul.
Kurkumiini tervendavat mõju on kinnitanud loomade südame- ja veresoonkonna haiguste ravimisel, nagu näiteks arrütmia, südamerabandus, kardiomüopaatia ja teised.
Kurkumiin näitab potentsiaali kaitsta südant kahjustuste eest ja taastada kahjustuse järgselt südame head tervist. Südame probleemid saavad tekkida ka teiste haiguste tulemusena ja kurkumiin saab aidata ka sel puhul. Uuringud näitavad, et kurkumiin saab kaitsta südant kroonilisest neeruvaegusest põhjustatud tüsistustest.

16. Kaitseb luid

Kurkumiin kaitseb luid mineraalide kaotuse eest, mis võivad olla põhjustatud kahjustustest või ravimite kõrvalmõjudest.
Kurkumiin kaitseb antioksüdanti ja oksüdatiivse stressi vähendajana meie luid. Samuti mõjutab see erinevate luurakkude kasvu. Osteoklastid on luurakud, mis imevad endasse luu kudesid. Osteoblastid kujutavad endast uusi kudesid paigaldavaid rakke. Kurkumiin kindlustab nende rakkude tasakaalustatud hulga olemasolu, et vältida luu ehitusmaterjali kadu organismist.
Kurkumiinil on terapeutiline potentsiaal reumatoidse artriidi ja osteoporoosi ravimiseks ning ravimitest ja menopausist tingitud luude hõrenemise vältimiseks. Kurkumiin aitab samuti kaasa luumurdude kiirele paranemisele.

17. Aitab nahahaiguste puhul

Kurkumiin aitab nahahaiguste ravil erinevatel viisidel:
• Vähendab põletikku ja dermatiiti
• Parandab naha antioksüdantset kaitset
• Leevendab valu
• Pärsib naha infektsioone
• Kiirendab haavade parandamist
• Kaitseb nahavähi eest
Kurkumiini nahka regenereeriv ja haavu parandav võime annab võimalusi kasutada seda erinevate nahaga seotud sümptomite leevendamiseks, mis võivad olla tingitud teistest haigustest. Kurkum saab vähendada ekseemi ja sügelust.

18. Kaitseb hingamissüsteemi

Kurkumiin aitab hingamisteede vaeguste ja sümptomite ravil. Traditsiooniliselt on kurkumit kasutatud külmetuste ja gripi raviks. Uuringud näitavad, et kurkumi õlist on abi röga ja köha leevendamiseks.
Kurkumiinil on võime ravida mitmeid ägedaid ja kroonilisi kapsu hädasid, nagu näiteks krooniline obstruktiivne kopsuhaigus, kopsukahjustused, äge respiratoosse distressi sündroom, kopsufibroosis, allergiline astma jt.
Kurkumiin ennetab või ravib põletikku ja oksüdatiivset stressi, mis omakorda aitab kaasa hingamisteede haiguste ravil.

19. Kiirendab paranemist

Kurkumiin kiirendab paranemist, kuna tugevdab immuunseid funktsioone, vähendab väsimust ja ennetab haigusest tingitud kaalulangust. Kui olete juba tutvunud artikliga „Paranete peale operatsiooni? Kurkum saab olla abiks!“ (saadaval siin: Recovering From Surgery?Turmeric Can Help! ), olete kindlasti kursis erinevate viisidega, kuidas kurkum saab olla toeks operatsioonijärgsel taastumise perioodil.
Kurkum toimib erinevatel viisidel – antibakteriaalse ainena, valuvaigistina ja kaitseb pea igat keha süsteemi tüsistuste eest. Peale suuri operatsioone ja ka krooniiste haiguste tagajärjel tunnevad inimesed tihtipeale väsimust ja nõrkust. Loomadel tehtud uuringud näitavad, et kurkum saab parandada kroonilise väsimuse sündroomi sümptomeid. Kliinilise uuringute tulemused näitavad, et kurkumiin saab vähendada postoperatiivset valu ja väsimust.
Kurkumit on soovitatud kasutada ka toitva lisandina kahheksia ja soovimatu kaalulanguse puhul.

20. Vähendab sõltuvust traditsioonilistest ravimistest

Kuna kurkumiin toimib erinevatel biokeemilistel tasanditel, on selle toimimisviis sarnane paljude traditsiooniliste ravimite omaga.
On leitud, et kurkumil on parem valuvaigistav ja põletikuvastane toime kui mittesteroidsed traditsioonilised ravimid, nagu indometatsiin, diklofenak sodium ja aspiriin. Kurkumiin vähendab sõltuvust meditsiiniliselt valuvaigistina kasutatavast morfiinist ja leevendab morfiinist võõrutamise sündroome.
Kurkumiin toimib sünergias antibiootikumidega, antidepressantidega, epilepsiavastaste ja kemoteraapia ravimitega ning võimaldab vähendada nende kasutatavate ravimite kogust terapeutiliselt efektiivsete tulemuste saavutamiseks.

Annustamine

Kõige lihtsam viis tuua kurkumiin oma ellu, on kasutada seda söögis. Kuldne pasta (Golden Paste) on hea teraapiline toiduvahend. See sisaldab ka musta pipart ja rasva, mis tõhustavad kurkumi ja kurkumiini omastamist.
Samuti on väga maitsev ja kasulik kuldne kurkumi piim (Turmeric Milk).

Teine võimalus on tarvitada toidulisandit. Inglismaalt pärit Cytoplani sarjas on Organic Curkumin Plus, mida tarvitatakse 1 kapsel 2 korda päevas. Toote leiad meie veebipoest.

Nagu lähtub eeltoodust, aitab kurkum väga paljude tervisehädade puhul. Siiski, kui teil on tõsine haigus, palun konsulteerige arstiga, enne kui hakkate tarvitama kurkumi toidulisandeid.

Ettevaatusabinõud

Kurkumit kasutatakse toidus Aasiamaades ja see on alati olnud ohutu. Siiski, kui seda tarvitatakse liiga suurtes kogustes, võib see tekitada ebamugavustunnet maos.
Kurkumiini toidulisandeid tuleb tarvitada ettevaatlikult, kuna need sisaldavad kurkumiini ja teisi abiaineid väga kontsentreeritud vormis.

Kurkumiini toidulisandeid ei ole soovitatav tarvitada raseduse ja imetamise ajal. Kurkum võib vähesel määral suurendada verejooksu, seega vältige toidulisandeid 2 nädalat enne operatsiooni.
Kurkumiini ei ole soovitatav tarvitada, kui on vaegusi sapipõiega. Koostoime on võimalik veresuhkrut vähendavate ravimitega, mao happelisust vähendavate ravimitega, verd lahjendavate ravimite ja mõnede antidepressantidega.

Järeldus

Eespool toodud teadlaste poolt kinnitatud 20 fakti peaksid olema piisavaks selgituseks, kuidas kurkum ravib ja leevendab väga mitmeid haigusi ja sümptomeid. Need on siiski vaid põhilised kurkumi omadused. Tegelikult on selle loodusliku imetaime mõju tohutult laialdane ning aitab pea iga tervisehäda puhul. Kui te ei ole veel kurkumit tarvitanud, loodame, et see artikkel inspireerib teid seda tegema oma keha hea tervise tagamiseks.
Head tervist teile!

 

Artikli allikas internetist 

Tõlkis eesti keelde Enn Kaljo

Was this post helpful?

Lisa kommentaar