Tänapäeval on meie seas väga palju inimesi, kellel on diagnoositud vähk, kuid kes on suutnud sellest raskest teekonnast läbi tulla. Oluline on uskuda iseenda väesse ning koostöövõimalusse tava- ja alternatiivmeditsiini vahel.

Oluliseimad on usk, teadlik tegutsemine ja enesekindlus. Teadmine, et vähist on võimalik terveneda, kasutades erinevaid meetodeid läbimõeldult ja põhjendatult.

Mis on vähk?

Vähk viitab seisundile, kui normaalsed rakud kehas muteeruvad, mille tulemuseks on ebanormaalsete rakkude kontrollimatu jagunemine. Metastaasideks nimetatakse protsessi, kus vähirakud võivad levida keha erinevatesse osadesse ja tungida teistesse kudedesse. Sõltuvalt vähi tüübist ja staadiumist on vähi eemaldamiseks või hävitamiseks või selle kasvu aeglustamiseks ette nähtud erinevatele patsientidele erinev vähiravi.

Milliseid toidulisandeid vähiravi toetuseks juurde võtta?

Esmalt oleks hea teha vereanalüüsid, et teada saada vitamiinide ja mineraalide sisalduse kohta organismis.

Enne ja pärast keemiaravi on immuunsüsteemi turgutamine väga-väga oluline! Aga aktiivse keemiaravi ajal ei ole hea immuunsüsteemi turgutavaid toidulisandeid tarbida, sest need teevad keemiaraviga täpselt vastupidist tööd. Seega pole hea organismis konflikti tekitada.

Vähiravi toetamiseks:

D-vitamiin (üks tähtsamaid toidulisandeid, mida juurde võtta);
C-vitamiin;
väärtuslik Red Reishi seen;
kroom;
tsink;
kaltsium;
seleen;
räni;
magneesium;
omega-rasvhapped.

B17 vitamiinile on omistatud tugev vähivastane toime. Kõige lihtsam on seda saada aprikoosiseemnetest.

Kui keemiaravi tulemusena on limaskestad katki läinud, siis võib limaskestadele määrida näiteks astelpajuõli.

Immuunsüsteemi turgutamiseks sobib ka Korditseps ja punase päevakübara tinktuur. 🌿

Kuna ravimite tagajärjel läheb soolestiku mikrofloora paigast ära, on väga oluline selle toetamine. Selle jaoks tuleks tarbida võimalikult laia spektriga probiootikume.

Lisaks, on hea võtta juurde ka musta pässiku ehk chaga tõmmist ning kurkumit.

Selle kõige juures on oluline muuta enda toitumisharjumusi. Pöörata tähelepanu sellele, mida me sööme. Tihti sööme lihtsalt midagi, mis maitseb või mis kätte juhtub. Kui paljud meist mõtlevad, mis toimub kehas pärast söömist? Aga see teadmine on väga oluline. Kõige vajalikum on keha aluse ja happe tasakaalustamine.

Vähirakud saavad areneda happelises keskkonnas. Aluselises seevastu nende arenguvõime on takistatud. Seega, kui sööme väga palju happelisi toiduaineid ega tasakaalusta seda aluseliste toiduainetega, tekitame vähirakkudele soodsa paljunemiskeskkonna.

Tühja kõhu peale võiks juua aluselist keskkonda tekitavat vett: suur tassitäis sooja vett, millele lisada ~2 tl. värskelt pressitud sidrunimahla ning 1 tl. söögisoodat.

Sööma hakata 15- 20 minuti pärast sidruni-soodavee joomist. Vesi aitab viia välja jääkaineid, ravimite jääke, aitab puhastada neerusid ja maksa, mis on elutähtsad organid.

Palju tarbida juur- ja puuvilja (puuviljad, mis ei sisalda palju suhkrut). Banaan ja viinamarjad sisaldavad palju suhkurt, seega neid võiks süüa pigem harva. Juurvilja võiks süüa võimalusel pigem toorelt.

Hea on teha smuutisid, kuhu panna külmutatud marju, rohelisi õunu, banaani või tomat, kurk, seller, petersell, soovi korral kapsas, avokaado, natuke chillipipart, roosat soola ja vett. Suurepärane lisand nn. soolastele smuutidele on kurkum.

Tervenemise juures on mõned olulised nüansid, mida soovitatakse teha pärast keemiaravi:

Näiteks, juua sidruni-soodavett umbes nädala vältel 3x päevas, lisaks porgandi-peedimahla, süüa palju värsket ja liha süüa võimalikult vähe.

Käimisringid on head, et anda kehale võimalus puhastumiseks ning ärgitada immuunsüsteemi aktiivselt tööle. Heaks tervenemise kaaslaseks oleks ka igapäevane meditatsioon. Mõningad toidulisandid toetuseks ja juua ravimtaimeteed, et aidata organismil taastuda.

Lisaks toitumisele on väga oluline liikumine.

Liikumine paneb energia liikuma, aitab väljutada jääkaineid, aitab seedimist korras hoida ning stimuleerib immuunsüsteemi töötamist. Hea viis liikumiseks on jalutamine või kodune võimlemine. Kestvus võiks olla vähemalt 20 minutit ja nii, et kerget koormust on tunda. Tähtis on kuulata oma keha. Üle ei tohi pingutada, kuid kehale laiskuse võimaldamine ei vii eesmärgini.

Lisaks toome välja üheksa peamist tegurit täielikuks tervenemiseks, mille tõi välja psühhoterapeut ja vähiuurija filosoofiadoktor Kelly Turner, kes on kirjutanud ka teose “Täielik tervenemine. Vähi seljatamine kõige kiuste”. Tema huvi täiendmeditsiini vastu vähiravis sai alguse bakalaureuseõpingute ajal Harvardi ülikoolis ja sellest kujunes tema doktoritöö teema California ülikoolis.  

Üheksa peamist tegurit täielikuks tervenemiseks:

toitumise täielik muutmine,
tervise üle kontrolli enda kätte võtmine,
intuitsiooni järgimine,
ravimtaimede ja toidulisandite kasutamine,
allasurutud emotsioonide vabastamine,
positiivsete tunnete suurendamine,
sotsiaalse toetuse vastuvõtmine,
oma vaimse seotuse süvendamine,
ellujäämiseks oluliste põhjuste olemasolu.

Paljud inimesed usuvad, et haigused ei tule meie ellu niisama. Sellel on mingisugune põhjus ning vähi põhjuseks on negatiivne emotsioon, viha, mille me oleme enda sisse talletanud.

See võib olla seotud perega või sõprade-sugulastega. Solvumised, mille me oleme endasse istutanud. Alateadlikult astume ohvrirolli, kuid sellest tuleks hakata tasapisi lahti laskma ja mõistma, et me ise käime oma teed ja õpime ise oma õppetunde. Keegi teine ei saa öelda, mida me teeme õigesti või valesti. Kõigil on oma vaatenurk asjadele.

Läbi selliste haiguste õpib inimene vaatama elule täiesti teistsuguse pilguga kui varem. Paljud asjad, mis on olulised, muutuvad tähtsusetuteks ning paljud arusaamad, mis polnud veel kohale jõudnud, jõuavad nüüd teadvusesse.

☯ Oluline on usaldada – usaldada oma sisetunnet, Loojat, oma kõrgeimat mina, arste.

Tervis on meile kõigile väga oluline, kuid astudes patsiendi rolli, jäädakse üldiselt ise passiivseks – keegi teine teeb terveks. Oluline on aga enda aktiivsus – kui tahad täielikult terveneda.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) defineerib tervist kui täieliku füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisundit. See pole sama, mis elada lihtsalt ilma sümptomiteta või haiguseta. See viitab sügavamale heaoluseisundile, mis on midagi enamat kui lihtsalt terveks ravitud häda.

Meie maailmas eksisteerib arusaam, et kui kogu enda energia teisele suuname, siis me ei ole enesekesksed ja egoistlikud.
Aga tegelikult ei tohiks teisi endast ette seada. Kõigepealt mina ise – siis saan olla hooliv ja suurem abi teistele. Aga seda mitte egoistlikult.

Kui armastame teisi niivõrd, et tahame tõepoolest olla suutelised andma, siis peame ise olema võimalikult terved.

Selles mõttes on see kõige isetum asi – iseennast enne tervendada.

NB! Kindlasti konsulteerida oma arstiga, terapeudiga või kellegagi, kes teid sellel teekonnal toetab.

 

Vaata ka meie saadet TERVISEMINUTID: Keiti Jüris. Selles saates jagab Biotheka armas bioteeker, Keiti Jüris, oma lugu rinnavähist tervenemisest ja armastusest iseenda suhtes.

Vaata ka Hanna-Liisa imelist tervenemislugu!

Usu iseenda väekusesse!

Kirjutise autor: Sandra Liivrand, Biotheka

Allikad:
Allikas 1
Allikas 2

Was this post helpful?

Lisa kommentaar