Miks on hea tuua igapäevaseks kasutamiseks oma ellu CHAGA, mis on leidnud koha meie esivanemate pärimuses kui “Kõikide seente kuningas”, “Põhjamaa kuld” ja “Kurjade tõbede tõrjuja”?

Erinevad ülemaailmsed uuringud kinnitavad, et chaga seened võivad tugevdada immuunsust, võidelda efektiivselt põletikega, kaitsta rakke vabade radikaalide eest, stimuleerida närvisüsteemi tööd, parandada naha, juuste ja küünte tervist ning palju muud.

Chaga on tugev adaptogeen. Selle kohta on tehtud tuhandeid teaduslikke uuringuid ja on leitud, et chagal on isegi vähivastased omadused. On ka tõestatud, et chagal on bakterite ja viiruste tegevust pärssiv toime.

Chaga ehk teise nimega must pässik (Inonotus obliquus) on peamiselt kasepuudel leiduv seen, mida on kasutatud Venemaa, Jaapani ja Euroopa rahvameditsiinis aastatuhandeid.

Miks tarbida igapäevaselt chagat e. musta pässikut?

1. Tugevdab immuunsust
2. Bakterite ja viiruste tegevust pärssiv toime
3. Võitleb efektiivselt põletikuliste protsessidega organismis.
4. Kaitseb rakke vabade radikaalide eest
5. Stimuleerib närvisüsteemi tööd, leevendab stressi
6. Kaitseb kõhunääret
7. Aitab hoida diabeedi kontrolli all.
8. Parandab naha seisukorda, aitab psoriaasi ja nahahaiguste korral
9. Toetab hingamisteede haiguste ja astma korral
10. Leevendab allergiaid
11. Leevendab valusid
12. Vähivastane toime
13. Kaitseb Parkinsoni tõve eest
14. Leevendab vertiigo (oma keha või ümbruse liikumise ekslik või piiratud/hägune tajumine) sümptomeid
15. Parandab une kvaliteeti
16. Vähendab juuste väljalangemist ja mõjutab küünte tervist
17. Ennetab siinusnakkust (paistes ninaõõnesed)
18. Leevendab migreeni
19. Mõjub hästi maksale ja sapipõiele
20. Aitab kõrvetiste ja maohappelisuse korral
21. Aitab organismist toksiine väljutada
22. Toetab neerupuudulikkuse korral
23. On abiks autoimmuunhaiguste ravis
24. Toetab taastumist pärast rasket operatsiooni
25. Võitleb väsimuse ja kroonilise väsimusega ning tõstab üldist toonust
26. Kaitsev toime ioniseeriva kiirguse eest
27. Vananemisvastane toime
28. Kõrge antioksüdantide sisaldus

Chaga antioksüdantide sisaldus võrreldes teiste puu-ja köögiviljadega on tõeliselt muljetavaldav.

Näiteks 100g mustas pässikus on antioksüdantseid ensüüme 3 650 000 ühikut.
• 100 g Acai marjas 80 000 ühikut,
• Goji marjades 40 000 ühikut,
• granaatõunas 3 400 ühikut,
• mustikates 2 500 ühikut,
•küüslaugus 1 700 ühikut,
• spinatis 1 300 ühikut.

Chaga sisaldab suures koguses erinevaid B-grupi vitamiine, flavonoide, fenoole, ensüüme, proteiine, fütotoitained (üle 215 nimetuse), K-vitamiini, aminohappeid (valgud), loodusliku päritoluga mineraale (magneesium, kaalium, fosfor, kaltsium, naatrium) ja loodusliku päritoluga mikroelemente (vask, seleen, tsink, magaan, raud).

B1 ja B2 vitamiinid aitavad kaasa närvisüsteemi normaalsele funktsioneerimisele. B2 vitamin aitab hoida nahka normaalsena. Pantoteenhape (vitamin B5) aitab vähendada väsimust ja kurnatust. Chaga kõrge melaniinisisaldus võib tugevdada nahas looduslikult leiduvat melaniini, kaitstes seeläbi päikesekahjustuste, nahavähi, kortsude või vananemise eest. Must pässik sisaldab hulgaliselt loodusliku päritoluga antioksüdantseid ensüüme (superoksiidi dismutaas ehk SOD), mis on organismile üks võimsamaid antioksüdante. Lisaks sisaldab see 19 aminohapet. Chaga on üks maailma rikkalikumaid pantoteenhappe allikaid – vitamiin, mida vajatakse nii neerupealistes kui seedeorganites. Samuti soodustab mürgiste ainete väljutamist organismist.

Mis on SOD ensüümid?

SOD ensüüme (antioksüdantsed ensüümid) leidub kõigis elusrakkudes. Mustas pässikus on harukordselt kõrge SOD ensüümide tase (kuni 50 x rohkem), võrreldes muu loodusliku toidu või toidulisandiga.

SOD ensüümid kaitsevad elusrakke, reguleerides raku energiat ja ainevahetust. Nende ülesandeks on organismis vabade radikaalide muundamine kahjutumateks ühenditeks, suurendades seeläbi organismi loomulikku kaitsevõimet. Ensüümi põhiülesanne on vabade radikaalide muundamine kahjutumateks ühenditeks. SOD ensüümidel on ensüümideahelas esmane kaitsesüsteem.
Tänapäeva nn. juba tavapäraseks elustiiliks on stress, pinged, hirmud, vähene liikumine, vähene vee joomine, kiirtoidu söömine, unepuudus jne. Selle tagajärjeks on rakkude ja kudede kahjustused, millest saavad alguse kroonilised haigused, kasvajad ja muud tervisehädad.

SOD ensüümid aitavad meie eluenergiat taastada. Mida suurem on SOD ensüümide sisaldus toidus, seda rohkem need annavad eluenergiat. Rakud vajavad energiat!

Kas ja millised võivad olla chaga kõrvaltoimeid?

Chaga seened sisaldavad valku, mis võib häirida trombide teket. Seega kui on eelseisev operatsioon või tarbid verd vedeldavaid ravimeid, soovitame konsluteerida  arstiga.

Pole selge, kas chaga võib mõjutada insuliini, kuna selle mõju veresuhkrule on tõestatud ainult hiirtel. Nii et inimesed, kes kasutavad diabeedi raviks insuliini, peaksid sellest rääkima professionaaliga. Kuna Chaga võib mõjutada vere glükoosisisaldust, tuleks diabeedivastaseid ravimeid, sealhulgas insuliini kasutavatel inimestel kasutada chagat ettevaatusega. See võib põhjustada hüpoglükeemiat (ebanormaalne veresuhkru langus).

Chaga võib häirida vere hüübimist. Selle tõttu tuleks chagat veritsushäiretega inimestel vältida ja kasutada ettevaatusega kui tarbitakse verevedeldajaid, näiteks Coumadin (varfariin) ja Plavix (klopidogreel) kasutamisel.

Puuduvad ka piisavad uuringud, kuidas chaga võib mõjutada rasedust või imetamist ja väikelapsi. Tüsistuste vältimiseks soovitame enne chaga kasutamist, mistahes kujul, pidada nõu oma arstiga. Lastele on Chaga sobilik loodulik toidulisand alates 3 eluaastast.

Samuti soovitame chagast hoiduda, kui oled allergiline seente suhtes.

Muudel juhtudel võib chagat tarbida aastaringselt, et organism oleks vastupidav ja energiatase hea.

Kirjutise autor: Marika Pruul, Biotheka

 

Biotheka poest leiad:

Was this post helpful?

Lisa kommentaar