Igemehaigused on kaariese ehk hambaaukude kõrval teiseks enamlevinud haiguseks. Üldistatult võib eristada kahte liiki igemehaigust: gingiviit ehk igemepõletik ja parodontiit ehk hamba kinnitusaparaati kahjustav põletik.

Gingiviit

Gingiviiti põhjustab enamasti bakteritest koosneva hambakatu kogunemine hambale igemepiiril. Harvemini põhjustavad igemehaigusi viirused, seened, üldhaigused ja traumad. Gingiviidi arengut ning kulgu võivad raskendada suitsetamine, teatud ravimite kasutamine, aga ka näiteks raseduse või puberteedi ajal organismis toimuvad hormonaalsed muutused.

Igemepõletiku esimeseks tunnuseks on igemete veritsuse tekkimine hammaste puhastamisel. Hambakatu edasisel kogunemisel põletiku nähud süvenevad, ige tursub, muutub punetavaks ja hellaks. Algavas ja mõõdukas faasis põhjustab haigus vähe vaegusi.

Erandiks on äge haavandiline gingiviit, mida iseloomustab tugev valu koos halva enesetunde ja palavikuga ning valkjas-hallika kihiga kaetud igemeserv. Haigus tekib enamasti nooremas eas üldise stressi, halva suuhügieeni ning suitsetamise foonil.

Õigeaegse raviga on võimalik haigus peatada ning igemekoed taastuvad algsel kujul. Ravi aluseks on haiguse põhjuse ehk bakteritest koosneva hambakatu eemaldamine koos selle kogunemist soodustavate faktorite (hambakivi, vigased täidised, ravimata hambad) korrigeerimisega ning õigete hügieenivõtete kasutusele võtmine. Koduse ravi aluseks on põhjalik ja regulaarne hammaste harjamine soovitavalt pehme ja tiheda hambaharjaga ning hambavahede puhastamine hambaniidi või hambavaheharjaga. Lisaks võib kasutada kloorheksidiini või eeterlike õlide sisaldusega hambapastat ja suuloputusvedelikku. Konkreetsed suuhooldustooted ning nende kasutamise viisi määrab hambaarst sõltuvalt patsiendi vajadustest.

Ravimata gingiviit võib üle minna hamba kinnitusaparaati kahjustavaks põletikuks ehk parodontiidiks.

Parodontiit

Parodontiit on hamba kinnitusaparaati kahjustav krooniline põletik, mis võib hävitada hamba tugiaparaadi, tekitada hammaste liikuvust ning hiljem ka hammaste kaotust. Haiguse kergemaid ja mõõdukaid kroonilisi vorme esineb sagedasti, agressiivset ja ravile raskestialluvat parodontiiti vähem.

Parodontiit tekib, kui spetsiifiliste bakterite kooslus (biofilm) koguneb hamba ning igeme vahele nn. igemetaskusse. Haiguse tekke eelduseks on ka organismi üldise vastupanuvõime nõrgenemine ning haigust soodustavate tegurite olemasolu sealhulgas suitsetamine, teatud üldhaigused (diabeet, südame isheemiatõbi), geneetiline eelsoodumus, stress.

Enamasti tekitab parodontiit algavas ja mõõdukas faasis vähe probleeme. Haiguse tüüpilised tunnused on igemete veritsus, punetus, turse ja hellus puhastamisel, võib tunda olla ka halba maitset suus ning ebamäärast kihelust igemetes. Kui hammas on juba hakanud liikuma, eritub mäda ning esineb valu, on haigus arenenud kaugele.

Parodontiidi ravi nurgakiviks on kontrolli saavutamine põletikuprotsessi üle. Selleks õpetatakse esmalt patsienti õigesti oma hambaid hooldama, eemaldatakse bakteritest koosnev hambakatt nii hamba pealt kui ka igemetaskust. Samuti kõrvaldatakse mikroobide kogunemist soodustavad tegurid nagu hambakivi, ebakorrektsed proteesid ja täidised /plommid, ravitakse katkised ning eemaldatakse lootusetult haiged hambad. Vajadusel rakendatakse kirurgilist ravi, mille käigus eemaldatakse bakterid ja hambakivi ka igemetaskute sügavusest. Liikuvaid hambaid on võimalik fikseerida erinevate lahaste abil või need eemaldatakse ning asendatakse implantaathammaste või proteesidega. Soovitatakse ka üldtugevdavaid protseduure, tervet ellusuhtumist, suitsetamisest ja teistest kahjulikest harjumustest loobumist. Põhjalik kodune hammaste hooldus määrab ravi õnnestumise pikas perspektiivis.

Parodontiit on pöördumatu protsess. Tänapäevaste ravimeetoditega suudetakse haigus peatada, kuid puuduvad võimalused igemekudede täielikuks taastamiseks. Seetõttu on hea ravitulemuse saavutamiseks oluline haiguse varajane avastamine ning õigeaegne hambaravi.

Loodusraviapteek BIOTHEKA soovitab igemehaiguse varajases staadiumis avastamisel tarvitada Dentavital Beta 1-3, 1-6 Glucan toidulisandit hambajuure – ja igemete infektsioonide toetamiseks.

Beeta glükaan on looduslik, ohutu ja efektiivne toimeaine, mida on maailmas laialdaselt kasutatud tugeva immuunsüsteemile aluse loomiseks.

1-3,1-6 beeta glükaanil on samuti tugev toime hambainfektsioonide ärahoidmisel. 1-3, 1-6 glükaani kasutatakse muu hulgas ka hambajuure- või igemete infektsiooni puhul, hambaravi ootel või hambajuure- või igemete infektsiooni profülaktikaks.

 

Was this post helpful?