Toitumine maksa disharmooniate korral.

1. Esimene ja väga tõhus samm maksa rahustamiseks on süüa vähem. Paast ei tee paha.
2. Vähendada tuleks mõningate toitainete tarbimist, mis mõjuvad maksa tööle koormavalt. Siia kuuluvad kõrge küllastunud rasvhapete sisaldusega toidud nagu liha, hapu- ja rõõsk koor, juust, munad ja hüdrogeenitud halva kvaliteediga rasva (taimerasv) sisaldavad toiduained nagu margariinid, rafineeritud toiduõlid.
3. Vältida pähklite liigtarbimist
4. Vältida ravimite asjatut tarbimist.

Toiduained, mis aitavad maandada pingeid maksas.

1. Siia kuuluvad leebed maitseained: sibulad, porrulauk, küüslauk, sinep, basiilik, loorber, kardemon, majoraan, köömned, till, apteegitill, ingver, must pipar, mädarõigas, rosmariin, mündid ja meliss. Kangemad vürtsid tekitavad kehas liigset soojust ja selleks otstarbeks ei kõlba
2. Toiduainetest rahustavad maksa: riis, maasikad, aprikoosid, kirsid, männiseemned, kõik kapsad (sh hapukapsas), kaalikas, redis, peet ja porgand
3. Kuigi ka alkoholil on võime maksa ajutiselt lõdvestada, siis sagedane ja pikaajaline „maksa lõdvestamine alkoholiga” mõjub maksa rakkudele hävitavalt, seetõttu tuleks alkoholi maksa lõdvestajana vältida.
4. Mitmesugused idandid, oad, seemned, läätsed, värske köögivili ja puuvili stimuleerivad maksa energia tsirkulatsiooni.

Toiduained, mis harmoniseerivad maksa energiat.

  • Magusamaitselised toiduained, nagu idandid ja teraviljad. Maksafunktsiooni häirumine väljendub tihti äkilise magusavajadusega. Siis sobib hästi mesi, mida segada õunaäädikaga. Sobivad täisväärtuslikud suhkrutooted: maltoos, pruun suhkur, lagritsajuur, riisisiirup, datlisuhkur. Väldi valget suhkrut ja tooteid, mis on valmistatud valge suhkruga.
  • Maksa hüperaktiivsust aitavad rahustada kibedad ja hapumaitselised toiduained. Parim neist on töötlemata looduslik söögiäädikas: õunaäädikas, töötlemata riisiäädikas, palsamiäädikas, jt kvaliteetsed söögiäädikad. Söögiäädikas omab üheaegselt nii haput, kui kibedat maitset.
    Hea segu on: 1 supilusikatäis mett ja sama palju õunaäädikat klaasi veega.
  • Ainult äädikale siiski lootma jääda ei tasu, vaid muutuma peab kogu toitumine. Äädikas on oma loomult kuumendav, seetõttu üle kuumenenud maksa korral ei ole ta sobiv, siis võiks asendada äädika tsitruselistega: greip, sidrun, laim. Näiteks 1 sidruni mahl veerand klaasi veega kaks korda päevas.
  • Kibedate toiduainete hulka kuuluvad veel rukkitooted, lehtsalat, spargel, rediselehed, tsitruseliste koor NB!- ilma valge osata!.
  • Eestimaa ravimtaimedest on ideaalseks maksa ja vere jahutajaks/puhastajaks võilill, mis toimib kui vere puhastaja, põletikuliste ja mädaste protsesside pidurdaja. Ja kuna enamikel inimestel esineb maksa ülekuumenemist, tuleks vähemalt kevadeti teha puhastav võilille kuur kohe kui värsked võililled pea maa seest välja pistavad. Sobivad nii lehed kui juured.
    NB! Inimesed, kes on väga külmakartlikud, peaksid võilillega kui tugeva sisemise jahutajaga olema ettevaatlikud.
  • Veel on head maksa jahutajad: rabarber, redis, kurk, seller, mungoad, ploomid, tatar.
  • Pikaajalisest ülekuumenemisest põhjustatud sisemist kuivust aitavad niisutada mungoad ja nende idud, värske kurk ja kõik klorofüllirikkad (rohelised) taimed ning tumedavärvilised marjad sealhulgas viinamarjad.

Pikaajaline pingeseisund maksas, igapäevane ja pidev intoksikatsioon olmekeemia ja alkoholiga, mõjuvad maksarakkudele hävitavalt. Seda protsessi on võimalik mõningal määral peatada ja maksarakke taastada. Sellise toimega on kõik klorofüllirikkad taimed, loodustooted, mis on valmistatud teravilja võrsetest (nisu või odravõrse mahlapulber), rohevetikatest. Veel aitab maksa taastada töötlemata (lüpsisoe) lehma ja kitsepiim ning orgaaniliselt kasvatatud loomade maksa söömine.

makstoidud
Toiduained, mis aitavad maandada pingeid maksas.

Veel maksa talitlust tõhustavatest võimalustest.

  • Maksa tugevdavad kõik psüühikat reguleerivad abinõud – hingerahu, ning oskus kontsentreeruda ja oma emotsioone valitseda.
  • Kasuks tulevad kõik harjutused, mis venitavad kõõluseid. Need ei ole head mitte abstraktselt vaid mõjuvadki otseselt maksale.
  • Maksale teeb head, kui vaadelda looduskauneid kohti ja viibida palju looduses. Loodus tasakaalustab, annab hingerahu, vähendab sisemist närvilisust või ärevusetunnet.

Sapp on maksa nõre. Maks toodab seda pidevalt, kuni 2 liitrit päevas, kuid kui seda pole seedeprotsessis hetkel vaja, pannakse sapp kontsentreeritud kujul sapipõide, mis on sapireservuaariks, mahutades kuni 50ml sappi. Sapp sisaldab sapphappeid, mille üheks tähtsaks koostisosaks on kolesterool.
Sapi ülesanne organismis on aktiveerida rasvu lõhustavat ensüümi lipaasi, et muuta rasvad seeditavaks (vees lahustuvateks).

Sapipõievaevused.

Maksa pingeseisundid ja disharmooniad põhjustavad sapinõristuse häireid, kutsudes sellega esile seedehäireid ja seedimatust. Samas ei kasutata ära organismi toiduga kogunenud kolesterooli (kolesterool on sapphapete koostise põhikomponent).

Sapinõristuse häireid iseloomustavad järgmised sümptomid:

  • Toidu seedimatus
  • Perioodiline valu parema roidekaare piirkonnas
  • Pinged kaelas ja turjal
  • Kibe ja mõru maitse suus
  • Valud rinnus

NB! Inimesed, kes on pidevalt stressis, peaksid aegajalt teostama sapipõie puhastamist.

Aeglane meetod sapipõie puhastamiseks.

1. Vältida küllastunud rasvhappeid sisaldavaid toite: liha- ja piimatooted, munad, pähklid.
2. Suurendada redise, sidruni ja pirnide tarbimist
3. 21 päeva vältel süüa toidukordade vahel 2-3 redist ja juua 3 klaasi madara (Galium Aparine) teed päevas
4. Ühe toidukorra eel või ajal kasutada külmpressitud linaseemneõli 1 teelusikatäis 15 kg kehakaalu kohta( 60 kg inimene siis 4 teelusikatäit)- seda teha 6 päeva nädalas 2 kuu vältel.

Kiire meetod sapipõie puhastamiseks.

  • Sellel päeval, mis sa valid oma sapipõie puhastamiseks, söö ainult rohelisi õunu 4-5 tükki, joo ainult vett või õunamahla ja taimseid ravimteesid
  • Õhtul vahetult enne magamaminekut võta 2/3 klaasi soojendatud oliivõli, millele lisa 1/3 klaasi sidrunimahla ning joo see väikeste sõõmudega ära ning mine kohe voodisse.
  • Heida magama paremale küljele, parem jalg kõverdatuna kõhu poole.
  • Öösel tühjendab sapipõis oma sisu seedekanalisse, kusjuures sapiga koos väljuvad ka sapiliiv ja sapikivid.
  • Hoolitse selle eest, et järgmine päev oleks kohustustest vaba ja sul oleks võimalik puhata.

 

Allikas: http://satnam.ee/phpindex/?page_id=1880

Was this post helpful?