Jämesoole kahjustused – tekkepõhjused ja nende eemaldamine

Põhja-Ameerikas kasvavad epideemiana jämesoole talitluse häired. Need tulenevad peamiselt kehvadest söömisharjumustest, negatiivsetest emotsioonidest, ning ebapiisavast kehalisest aktiivsusest ja puhkusest. Tulemuseks on lai spekter tervisehäireid ja haigusi, mille ravi lõpuks päädib retseptiravimite ja kirurgilise sekkumisega. Kokkuvõtteks ravi tulemusel muutuvad seedesüsteemi häired oluliselt teravamaks. Antud artiklis vaatamegi, millest võivad olla tingitud jämesoole kahjustused ja mida me saame ise ära teha, et ennetada või toetada oma keha tervenemist.

Suurima karuteene jämesoole kahjustuste tekkimisel osutavad kehvad toitumisharjumused. Mugav libisemine värskelt, puhtalt ja terviklikult toidult ebapuhtale, „harjumuspärasele“ vanale ja töödeldud toidule on põhjustanud märkimisväärsel määral kahju. Seda põhjusel, et seedesüsteem püüab hakkama saada suure hulga rafineeritud ainetega, mis sisaldavad mürke ja ebapiisavalt vajalikke vitamiine, mineraale, probiootikume, ensüüme ja teisi olulisi elu toetavaid toitaineid.

Kuidas tekivad jämesoole kahjustused?

Põhilised kahjutekitajad on suhkur, jahu ja piimatooted. Nende toimel saavad kasvada organismis seened, mis moodustavad aeglaselt, kuid kindlalt jämesoole seintele eraldava barjääri imenduvate toitainete ja soole limaskesta vahele. Seega toitainete imendumine soolestiku limaskesta vahendusel organismi on piiratud. Suur osa vajalikest toitainetest ei jõua kehasse isegi kõige tervislikuma dieediga, milles on palju vitamiine ja mineraalaineid.

Kui sisemises ökosüsteemis on vajaka kasulikke baktereid, siis ebaõigesti valmistatud toit (vähe leotatud, üleküpsetatud ja omavahel sobimatute kombinatsioonidega) seedub halvasti, ning põhjustab gaase, kõhupuhitusi ja põletikke. Miljonitel inimestel on gluteenitalumatus suuresti sel põhjusel, et nende seedesüsteemis puudub terve mirofloora, mis võimaldaks gluteeni seedimist.

Jämesoole kahjustused võivad olla mõjutatud ka ülesöömisest. On väga oluline süüa ainult kuni 80% söögiisust täis selleks, et seedesüsteem saaks korralikult toimida. Toitumiseksperdid soovitavad süüa päevas mitmeid kordi väikesi toiduportsjoneid (mis on omavahel sobivalt kombineeritud). Sellisel viisil ei lisandu kehakaalu. Toitained imenduvad õigesti ja keha elimineerib vaevata jäägid.  Lisakilod tulenevad sageli seedesüsteemi imendunud mürkidest ja toit ei seedi korralikult.

Stress, hirm ja viha põhjustavad samuti jämesoole kahjustusi. Tugevate negatiivsete emotsioonide toimel toimub kehas lihaste kokkutõmbumine ja pinge suureneb, mis põhjustab kudede ahenemist. Pingeseisundis on häiritud verevarustus ja mürkide transport kehast välja. Seisund päädib kõhukinnisusega ja organismi üldise mürgistusseisundiga. Vähene uni ja puhkus võivad osutuda suureks probleemiks, kuna tulemusena kahaneb näärmete tööjõudlus, mis on oluline organismi ja seedesüsteemi vajalikuks toimimiseks.

Kuidas puhastada jämesoolt?

On mitmeid viise jämesoole puhastamiseks ja organismi mürgitavate faktorite elimineerimiseks. Selleks võite kasutada mõnda, või kõiki järgnevaid protseduure, toitaineid, või taimi:

  • Klistiir ja jämesoolepuhastusteraapia. Klistiiri on kasutatud väga ammustest aegadest peale soolestiku puhastamaks ja abiks ravil. Kohviklistiiri (kasutati sapiteede avamiseks, et mürgid maksast välja pääseksid), ning soolepuhastusklistiiri on kaks enim populaarset.
  • Küüslauk on seentevastase ja antimikroobse toimega, ning leevendab gaasivalusid, puhitusi ja veepeetust.
  • Suure kiusisaldusega tooted nagu puuviljad, juur- ja köögiviljad, pähklid ja töötlemata teraviljad.
  • Hapendatud tooted hoiavad soole puhtana ja aitavad seedesüsteemis juurduda sõbralikel probiootilistel bakteritel koos kasulike ensüümidega, mis on olulise tähtsusega seedimisel.
  • Linaseemnetee (leotis) on suurepärane jämesooleraviks. Eriti on see sobilik neile, kel kõht kergelt lahti läheb, ärritunud soole sündroomi puhul, spastilise jämesoole, koliidi ja/või vereseguste väljaheidete puhul.
  • On oluline tagada organismile piisav puhta joogiveega varustamine, kehaline aktiivsus, sügav hingamine, massaaž, või akupunktuuri ravi ja maksa puhastuskuur. (tõlk.)

Kui tunned kõhus puhitust või muid ebameeldivaid aistinguid peale toidukorda, siis soovitame läbi teha antud kuurid:

  • Boulardii kuuri, mis taastab kahjustunud mikrofloorat ja aitab üles ehitada uusi limaskestasid.
  • Probiootiliste piimhappebakterite kuuri – kapsli kujul Ecobiotic‘ut või vedeliku kujul Tisso‘t, mis varustavad soolestiku mikrofloora kasulike bakterite kolooniaga.
  • Suureks kasuks tuleb ka soolepuhastus Detox´iga, mis sisaldab rohkelt kiudained, väljutades toksiine ja puhastades sooleseinu. Et vajalikud vitamiinid, mineraalid ja muud eluliselt olulised toitained saaksid paremini läbi sooleseinte meie organismi imenduda.
  • Lisaks soovitame juua puhast vett, päevas ligikaudselt 1 – 1,5L. Pöörates tähelepanu joogivee kvaliteedile. Võimalusel tarbige elusat täisväärtuslikku struktureeritud vett (ka puhast kaevu- ja allikavett) lameda surnud pudelivee ja filtreeritud vee asemel.

PS! Neid kuure võib mõne aja tagant korrata, vastavalt vajadusele ja enesetundele.

“Kui inimkeha kohta võiks midagi teada; siis seda, et inimkehas on üks väga oluline organ. See organ kontrollib meie seedimist, immuunsust, aju, kehakaalu, tervist ja isegi õnne. Selleks oluliseks organiks on soolestik.”
– Nancy Mure

Artikli allikad:

Raamat: The Body Ecology Diet 2007 (3.edition), Donna Gates

Autorist:

Derek Henry, B.Kin on austatud ja kõrgelt hinnatud holistiline tervisetreener, ning tuntud terviseteemaliste artiklite kirjutaja. Ta on loonud http://healingthebody.ca/ selleks, et aidata inimestel mõista suurepärase terviseseisundi baasprintsiipe ja üle saada väljakutsetest. Tema populaarne Wellness Transformation E-Guide (http://www.healingthebody.ca/wellness-transformation-eguide/) ja Ultimate Reset coaching programm annab inimestele järk-järguliselt lahendusi saavutamaks tervem keha ja meel.

Artikli tõlkis: psühholoog Elina Kirt

Was this post helpful?