Hõbe on olnud loodusapteegi salarelv juba tuhandeid aastaid. Vanad kreeklased, roomlased ja isegi meie vanaemad kasutasid seda, et hoida bakterid ja haigused eemal – näiteks visati piimanõusse hõbemünt, et see ei rikneks. Hõbe pole oma tõhusust minetanud ka tänapäeval, kuid nüüd on see kättesaadav eriti puhtal ja tõhusalt toimival kujul – kolloidhõbedana.

Mis on kolloidhõbe?

Kolloidhõbe on lihtsalt öeldes puhta vee sees hõljuvad imepisikesed hõbedaosakesed – nii väikesed, et neid ei näe palja silmaga. Kogu hõbedasisaldust väljendatakse milligrammides liitri kohta (mg/L), mis on numbriliselt sama kui „parts per million“ ehk ppm. Need hõbedaosakesed on oma antibakteriaalsete ja põletikuvastaste omaduste poolest tõelised minivõitlejad.

Kolloidhõbeda kasutegurid

Ameerika funktsionaalmeditsiini arst Dr. Josh Axe kirjeldab kolloidhõbeda kasutusvõimalusi ja toimeid järgmiselt:

  1. Looduslik antibiootikum
    Kolloidhõbe suudab hävitada sadu erinevaid baktereid, sealhulgas neid, mis on muutunud antibiootikumide suhtes resistentseks. Erinevalt tavaravimitest ei teki bakteritel hõbeda vastu immuunsust.
  2. Haavade ja nahaprobleemide leevendaja
    Kolloidhõbedat saab kasutada väiksemate haavade, põletuste, kriimustuste ning isegi naha seeninfektsioonide, ekseemi ja psoriaasi puhul. See rahustab ärritunud nahka ja kiirendab kudede paranemist.
  3. Silma- ja kõrvapõletike korral
    Kolloidhõbedat kasutatakse mõnikord silmatilkadena konjunktiviidi raviks ning ka kõrvapõletike leevendamiseks – eriti juhtudel, kus tavalised antibiootikumid ei pruugi aidata.
  4. Viirushaiguste korral
    Uuringud viitavad, et kolloidhõbe võib toetada immuunsüsteemi võitlust viirushaigustega, nagu herpes, kopsupõletik, vöötohatis ja gripp.
  5. Põletikuvastane toime
    Teadusuuringud on näidanud, et kolloidhõbe aitab vähendada turset, kiirendada haavade paranemist ja toetada kudede taastumist.

Kuulamissoovitus: Dr. Josh Axe räägib kolloidhõbedast pikemalt oma podcastis “Surprising Benefits of Colloidal Silver: Skin Care, Infections and Immune System Boost”.

Kas kolloidhõbe on ohutu?

Jah, kui kasutada mõistlikult ja kvaliteetset toodet. Oluline on teada järgmist:

  • Kõik kolloidhõbeda tooted pole ühesugused. Ohutus ja tõhusus sõltuvad kontsentratsioonist, osakeste suurusest ja tootmisviisist.
  • Vali usaldusväärne tootja ja veendu, et kolloidi osakesed oleksid väiksed ja ühtlased. Biotheka kolloidhõbeda valmistamine on pikk ja põhjalik protsess, mis järgib täpseid protokolle. Kasutatakse vaid ülipuhast vett ja 999,9-protsendilist puhast hõbedat, ilma igasuguste lisaainete või reaktiivideta.
  • Kasuta vajaduspõhiselt, mitte pidevalt. Üldjuhul soovitatakse mitte kasutada kolloidhõbedat sisemiselt pikemalt kui 10–14 päeva järjest.

Biotheka bioteekrite kogemused:

„Kolloidhõbe on mulle reisidel alati suureks abiks olnud. Võtan seda seespidiselt 1 teelusikatäis päevas ning kasutan ka välispidiselt – pindade desinfitseerimiseks, käte puhastamiseks, lennukis ja näonaha puhtana hoidmiseks. Näiteks Indias reisides ei olnud mul kordagi kõhuhädasid, samas kui teised vaevlesid mitu päeva kõhulahtisusega.“ Agnes

„Minu kogemus kolloidhõbedaga sai alguse pärast mandlioperatsiooni. Taastumine oli keeruline, pidin võtma antibiootikume – aga ma ei soovinud neid tarvitada. Alustasin kolloidhõbeda võtmist pool teelusikatäit kaks korda päevas. Kui kurku kuristada tohtisin, lisasin ka kuristamise. Antibiootikume ei vajanudki.“ Rika

“Mina annan oma koerale kolloidhõbedat pärast iga õueskäiku. Mul on selle jaoks eraldi väike topsik – kallan sinna umbes 2 cm jagu puhast, lahjendamata kolloidi ja ta lakub selle alati mõnuga ära! Õues ju ei tea, mida ta suhu pistab – kolloidhõbe on antibakteriaalne ja aitab “pahalasi” eemal hoida.” Ilona

„Kui külmetan, on minu nõrgaks kohaks põsekoopad, mis kipuvad põletikku minema. Kolloidhõbe on aidanud mul seda ära hoida. Ei mäletagi, millal mul viimati põsekoopapõletik oli! Niipea kui tunnen, et ninas hakkab kihelema, pihustan hõbedat vastavalt sisetundele – sageli ja julgelt. Järgmisel päeval on enesetunne juba palju parem.“ Marin

“Päikesepõletuse leevendamisel on see väga tõhus, isiklik kogemus troopiliselt reisilt, kus kõrvetasin pealae ikka väga hullusti ära, nii et tõusis lausa palavik. Parima tulemuse annab kompress – kolloidhõbe tuleb jätta otsesesse kontakti kahjustatud nahaga, kasutades niisutatud vatipatja või majapidamispaberit. Oluline on, et ravitav koht püsiks pidevalt niiskena.”

“Meie peres kasutatakse kolloidhõbedat üsna mitmekülgselt. Nohu korral pihustame seda ninna – see aitab vähendada limaskesta turset ja toimib antiseptiliselt. Kurguvalu või selle tundlikkuse korral pihustame kurku, mis leevendab kiiresti ebamugavust. Ärritunud silmade puhul rahustab ja värskendab kolloidhõbe silmi. Marrastuste ja kriimustuste korral vähendab põletikku ja kiirendab paranemist. Samuti aitab see intiimpiirkonna ärrituste korral, rahustades õrna limaskesta.” Marika & Katriin

“Meil oli kolloidhõbedaga väga hea kogemus, kui lapsele sattus liivakastis silma liiva ja tekkis silmapõletik. Silm oli terve päeva paistes ja valus, kuni järgmisel hommikul tuli meelde hakata kolloidhõbedat silma pihustama. Alguses natuke kipitas, aga pihustasin seda päeva jooksul viis korda ja järgmisel päeval veel paar korda. Õhtuks olid silmad täiesti korras – tervenemine võttis vaid poolteist päeva.  Ka mul endal oli silmapõletik, ja alguses tundus, et kolloidhõbe tegi asja hullemaks – tuli rohkem mäda ja turset. Aga hiljem sain aru, et see aitas põletiku kiiremini välja tuua. Pärast seda pole silmad enam ärritunud isegi tugeva tuule või valguse käes – ei kipita ega jookse vett nagu varem. Tundub, et toimus mingi sügavam puhastumine.” Kerttu

“Olen kasutanud kolloidhõbedat juba aastaid ja olen väga rahul. Näonaha puhastamise lõpus pihustan seda nahale – eriti siis, kui mõni täpike on ilmumas. Algava nohu korral teen ühe pihustuse mõlemasse sõõrmesse, kerge kurguvalu puhul paar pihustust kurku. Ka väikeste lõikehaavade puhul pritsin otse haavale – ei kipita üldse. Väga tõhus ja usaldusväärne toode!” Sirje

 

Kirjutise autor Agnes Kajander, Biotheka blogi toimetaja.

Was this post helpful?

Lisa kommentaar