Kui tunned lihaspingeid, väsimust, unetust või keskendumisraskusi, võib põhjuseks olla madal magneesiumitase. Stress, kiire elutempo ja töödeldud toit viivad magneesiumi kehast kiiremini välja, kui suudame seda taastada. Toidulisand või nahale kantav magneesiumiõli võivad olla lihtsad ja tõhusad abimehed enesetunde parandamisel.
Magneesium on üks olulisemaid toitaineid, mida inimkeha vajab ellujäämiseks. Kuna organism ei suuda seda mineraali ise toota, tuleb seda regulaarselt saada toidust ja vajadusel ka toidulisanditest. Magneesium osaleb elektrolüüdina enam kui 300 ensümaatilises reaktsioonis – see tähendab, et see mõjutab pea kõiki keharakke, sealhulgas energiavahetust, närvitalitlust, lihaste tööd ja veetasakaalu.
Tänapäeva nähtamatu puudus
Magneesiumipuudus on muutunud üheks levinumaks mineraalide puuduseks Lääne ühiskonnas. Sageli jääb see märkamatuks, kuna sümptomid võivad olla väga erinevad ja kergesti teiste tervisemuredega segi aetud.
Levinumad magneesiumipuuduse tunnused:
- lihaskrambid ja -valud
- väsimus ja nõrkus
- isutus, iiveldus
- rahutute jalgade sündroom
- PMS-i sümptomid ja menstruaalkrambid
- ärevus, stress, meeleolukõikumised
- katkised hambad
- peavalud ja migreen
- unehäired
- südamerütmihäired
Üks peamisi magneesiumipuuduse soodustajaid on krooniline stress. Stressiolukorras kasutab keha rohkem magneesiumi, mis vähendab selle sisaldust rakkudes ja mõjutab olulisi füsioloogilisi protsesse, sealhulgas närvi- ja lihastegevust, une kvaliteeti ja hormonaalset tasakaalu.
Miks me seda enam toidust ei saa?
Lisaks stressile mängib rolli ka tänapäevane toidu kasvatamise viis. Paljud mullad on tänapäeval mineraalainetest, sh magneesiumist, oluliselt vaesemad. Kui mullas pole piisavalt magneesiumi, ei sisalda seda ka seal kasvanud toit. Ka kofeiin, alkohol, mõned ravimid ja intensiivne treening suurendavad organismist magneesiumi väljaviimist. Seetõttu on täiesti mõistetav, miks aina enam inimesi vajab magneesiumi toidulisandi kujul.
Millist magneesiumivormi valida?
Magneesiumil on mitmeid erinevaid vorme ja igal neist on kehas oma unikaalne roll. Siin on valik kergesti imenduvaid vorme, mis on saadaval ka Biotheka poes:
Magneesiumglütsinaat
- Magneesium seotuna glütsiiniga (rahustav aminohape)
- Väga hästi talutav, õrn seedimisele
- Hea valik stressi, uneprobleemide ja lihaspingete korral
Magneesiumtsitraat
- Magneesium sidrunhappega – hästi lahustuv ja imenduv
- Toetab seedimist ja võib aidata kõhukinnisuse korral
- Tõhus lühiajaliseks kasutamiseks
Magneesiummalaat
- Sisaldab ka õunhapet, mis toetab raku energiavahetust
- Kasulik kroonilise väsimuse ja fibromüalgia korral
- Sobib hästi hommikuseks või päevaseks kasutamiseks
Magneesiumtauraat
- Seotud tauriiniga – toetab südame- ja närvisüsteemi
- Kõrge biosaadavus, õrn seedimisele
- Toetab üldist energiataset ja vaimset tasakaalu
Magneesiumkloriid
- Väga hästi imenduv nii suukaudselt kui ka naha kaudu (nt magneesiumiõlina)
- Tõhus pinges lihaste ja stressi korral
- Sobib ka tundlikule seedesüsteemile
Mis on magneesiumiõli?
Magneesiumõli koosneb tavaliselt magneesiumkloriidist ja veest ning kantakse otse nahale. Uuringute järgi võib nahale kantav magneesiumimolekul imenduda kuni 100% ulatuses. See teeb sellest eriti tõhusa viisi magneesiumi taseme tõstmiseks, näiteks lihaspingete või uneprobleemide korral.
Mis on piko-iooniline magneesium?
Piko-ioonilise magneesiumi osakesed on lagundatud äärmiselt väikesteks – pikomeetri suurusteks. Tänu sellele ülitäpsele tehnoloogiale suudab organism seda magneesiumi omastada märkimisväärselt kiiremini ja tõhusamalt kui tavapäraseid mineraalilisandeid.
Erinevalt suuremate osakestega magneesiumilisanditest, mis vajavad imendumiseks seedimist ja mille omastamine võib olla piiratud, läbivad piko-ioonilised osakesed rakumembraane kergesti. Tulemuseks on maksimaalne biosaadavus ja tõhus mõju keha magneesiumitaseme toetamisel.
Mis on liposoomne magneesium?
Liposoomne magneesium on magneesiumivorm, kus toimeaine on kapseldatud mikroskoopilistesse rasvamullikestesse ehk liposoomidesse. Need liposoomid koosnevad fosfolipiididest – samasugustest ainetest, millest koosnevad ka meie rakumembraanid.
Tänu sellele sarnasusele suudavad liposoomid sulanduda rakkudega hõlpsalt, aidates magneesiumil imenduda otse rakkudesse. See muudab liposoomse magneesiumi üheks parima imenduvusega magneesiumivormiks, mille puhul toimeaine jõuab kehasse tõhusamalt ja püsib kauem aktiivne.
Liposoomne magneesium sobib eriti hästi inimestele, kellel on tundlik seedesüsteem, sest see ei ärrita magu ega tekita lahtistavat toimet nagu mõned teised magneesiumivormid.
Magneesium ja lapsed
Magneesiumipuuduse märgid lastel:
- isutus või valiv söömine
- lihaste tõmblused
- helitundlikkus
- ärevus, paanikahood
- keskendumisraskused
- kõhukinnisus
- hammaste krigistamine
- üldine nõrkus või väsimus
Kui märkad lapsel mõnda neist sümptomitest, võib põhjus peituda just magneesiumipuuduses – eriti kiire kasvu perioodil või suure koolikoormuse ajal.
Magneesiumi nutikas kombineerimine
- Magneesium + B6-vitamiin
• B6-vitamiin aitab magneesiumil paremini rakkudesse imenduda
• Koos toetavad need närvisüsteemi, tuju ja hormonaalset tasakaalu - Magneesium + Kaalium
• Mõlemad on olulised elektrolüüdid – koos aitavad hoida vedelikutasakaalu ja toetavad südame tööd
• Eriti oluline füüsilise koormuse, rohke higistamise või diureetikumide kasutamise korral - Magneesium + D3-vitamiin + K2-vitamiin
• Magneesium toetab D3-vitamiini aktiivseks vormiks muutumist, võimaldades kehal kaltsiumi paremini omastada
• K2-vitamiin suunab kaltsiumi luudesse ega lase sel koguneda veresoontesse
Kirjutise autor Agnes Kajander, Biotheka blogi toimetaja.