Kas on võimalik elada sada aastat ja enamgi, olles seejuures terve, energiline ja vaimselt erk? Ameerika funktsionaalse meditsiini teerajaja, arst ja tervisevisionäär Mark Hyman usub, et see on võimalik. Oma raamatus „Igavesti noor” pakub ta teaduspõhise, ent kergesti järgitava teejuhi, kuidas pikendada eluiga tervena ja aktiivsena, tuginedes uusimatele vananemis- ja pikaealisusuuringutele.

Kuigi eluiga on tänapäeval pikem kui kunagi varem, ei tähenda see alati head elukvaliteeti. Kiirenenud vananemine võib tuua kaasa kroonilise põletiku, veresuhkru tasakaalu häired, kurnatuse, lihasmassi vähenemise ja vaimse selguse kadumise. Ent see pole vältimatu.

Siin on mõned lihtsad, aga tõhusad soovitused ja mõttekillud Hymani raamatust – et mõtiskleda ja soovi korral oma elus muutusi ellu kutsuda:

Toitumine on kõige olulisem tervise reguleerija. Tänapäevane ultratöödeldud toit on üle küllastunud suhkrust, rafineeritud jahust, hüdrogeenitud rasvadest ja töödeldud taimeõlidest – see kombinatsioon on Hymani sõnul seotud vähemalt 11 miljoni surmajuhtumiga aastas. Pikaealisuse ja hea tervise aluseks on ehtne ja võimalikult töötlemata toit: rohuga toidetud või karjamaal kasvanud loomade liha, vabapidamisel kanade munad, rasvane kala, rikkalikult kiudaineid, fütotoitaineid ja mikroelemente.

Liikumine on kui imerohi. Kui kehaline aktiivsus oleks tableti kujul, oleks see kõige tõhusam pikaealisuse ravim. Isegi igapäevane 20minutiline jalutuskäik võib vähendada südamehaiguste, II tüüpi diabeedi, vähi ja dementsuse riski kuni 40%. Väga olulised on ka jõutreeningud lihasmassi säilitamiseks ning painduvust arendavad harjutused, näiteks jooga. Hyman ise kannab kaasas kummilinte ja treenib nendega kõikjal.

Tugev tervis algab heast unest ja stressitaseme juhtimisest. Hyman rõhutab, et krooniline stress ja unepuudus kiirendavad vananemisprotsesse, häirivad ainevahetust ja tõstavad põletikutaset. Sügav, taastav uni on keha loomulik noorendaja – see aitab tasakaalustada hormoone, parandab ajutööd ja toetab raku-uuendust. Stressi maandamiseks soovitab ta teadlikku hingamist, meditatsiooni, looduses viibimist ja tänulikkuse praktiseerimist – isegi mõned minutid päevas võivad avaldada suurt mõju.

Maailmas on piirkondi, kus inimesed elavad märkimisväärselt kaua – sageli ise teadmata, mis nende edu saladus on. Nende “siniste tsoonide” ühine nimetaja on lihtne ja tasakaalus eluviis: elatakse loodusega kooskõlas, süüakse puhtalt ja mõõdukalt, liigutakse loomulikult, armastatakse sügavalt, naerdakse ja puhatakse.

Oma tervise ja heaolu eest vastutame me ise. Kõik, mida kogeme, mõjutab meie epigeneetikat. Iga suutäis toitu, iga samm või liikumatus, igapäevane stress, unepuudus, üksindus, emotsioonid ja suhted – kõik need tegurid saadavad kehale pidevalt signaale, mis kas toetavad tervist või viivad selle tasakaalust välja. Lühidalt öeldes: meie igapäevased valikud kujundavad sisekeskkonna, mis kas kiirendab vananemist või toetab nooruslikkust ja elujõudu. Geene me muuta ei saa, aga nende käitumist saame.

Miks soovitab Hyman toidulisandeid?

Sageli arvatakse, et kõik vajalik peaks tulema tasakaalustatud toidust. Hyman nendib, et kui vitamiinid „muudavad uriini kalliks“, siis samamoodi võiksime järeldada, et vee joomine pole vajalik – ka see väljub kehast. Tegelikult vajame vitamiine ja mineraalaineid igal hetkel – need on ensüümide tööks ja ainevahetuse toimimiseks hädavajalikud koeensüümid.

„Olen 30 aasta jooksul testinud üle 10 000 inimese toitumisseisundit – enamik neist olid terviseteadlikud. Tulemused näitavad selgelt, et toitainete puudus on väga levinud,“ ütleb ta.

Skeptikud võivad ka küsida, miks me üldse vajame vitamiine, kui inimkond on elanud sadu tuhandeid aastaid ilma toidulisanditeta. Mark Hyman selgitab, et kui me elaksime nagu meie esivanemad – toituksime metsikult kasvanud taimedest, ulukilihast, siseelunditest ja kalast, viibiksime palju päikese käes, magaksime loomuliku rütmi järgi ega puutuks kokku kroonilise stressi ja keskkonnamürkidega –, siis poleks toidulisandid tõepoolest vajalikud. Paraku on tänapäevane eluviis sellest väga kaugel.

Milliseid põhilisi toidulisandeid peab Hyman oluliseks pikaealisuse saavutamiseks?

  • D₃-vitamiin koos K₂-ga (2000–5000 RÜ päevas) – luude tugevdamiseks, immuunsuse ja põletikuvastase tasakaalu toetamiseks.
  • Omega-3-rasvhapped (EPA/DHA, 1–2 g päevas) – aju ja südame tervisele, põletiku vähendamiseks.
  • Multivitamiinid ja mineraalid – eriti õigel kujul B-vitamiinid nagu 5-metüülfolaat, metüülkobalamiin ja püridoksaal-5-fosfaat, mis toetavad metüülimist ja energiatootmist.
  • Magneesium (glütsinaadi või tsitraadi kujul, 200–600 mg päevas) – stressi, une ja lihaste toetamiseks.
  • Probiootikumid – seedesüsteemi ja mikrobioomi tasakaalu hoidmiseks.

Kirjutise autor Agnes Kajander, Biotheka blogi toimetaja.

Was this post helpful?

Lisa kommentaar