Merill on naine, kelle päevi täidavad mitmed rollid – koos abikaasa Askoga on ta pulmavanem, õhtujuht, laagrite korraldaja ning parasjagu käib ka oma kodu ehitus. Kuid nende elu keerleb mitte ainult töö ja tegemiste, vaid ka kahe väikese lapse ümber. Kuidas selles kõiges iseendaks jääda? Merill jagab ausalt oma kogemust sünnitusest, kurnatusest, emadusest ja suhetest – ning sellest, kuidas ka kõige suuremas kaoses leida uuesti ja uuesti tee iseendani.
Kui Merill esimest korda emaks sai, tundis ta end lausa kõikvõimsana. „Mul oli pikk ja raske sünnitus, aga läbisin selle täiesti omal jõul, ilma igasuguse abita. Pärast mõtlesin, et võiksin vabalt veel neli last saada,“ meenutab ta. Ent juba mõne nädala pärast saabus esimene raputus – beebi ei jäänud magama ja tundidepikkune kussutamine ajas hulluks. „Armastust oli meeletult, aga une puudus muutis kõik raskemaks.“
Teise lapse sünd kulges füüsiliselt hoopis lihtsamalt – „neli tundi ja tehtud“ –, kuid emotsionaalselt oli see palju keerulisem. „Juba sünnitusmajas mõtlesin, kuidas Ruu, meie vanem poeg, kodus hakkama saab. Kas ta lepib uue vennaga? Mulle tundus, et teise lapse sünd jäi justkui esimese varju, algne valem oli lihtsalt nii palju muutunud.“
Tunnetemöll ja lahkuminekumõtted
Üks raskemaid hetki saabus kuuendal päeval pärast teise lapse sündi, kui Merill jäi üksi koju. „Suurem oli kõrges palavikus, väiksem tahtis rinnal olla. Mõtlesin, et ma ei saa hakkama.” Alguses magas beebi üsna rahulikult, mis andis talle võimaluse suuremale toeks olla. “Aga oli ka hetki, kus üks laps oli rinnal ja teine teisel pool, silitamas teist rinda – mõlemad otsimas oma osa emast.”
Õhtud ja hommikud on eriti õrnad – need on ajad, mil Ruu igatseb ema täielikku tähelepanu. “Kui vend samal ajal kaisus on või rinna otsas, näen kohe, kui haiget see Ruule teeb. Proovin neid hetki teadlikult sättida, et saaksin tema jaoks päriselt olemas olla, aga alati see ei õnnestu.”
Kõige ehmatavam oli aga avastus, kui lihtsalt tekivad partneriga pinged. „Kui ei oska neist ise välja tulla, siis ongi pekkis. Kui tülid järjest kuhjuvad ja sa ei tunne enam ei ennast ega oma kaaslast ära, hakkadki mõtlema, et ehk me ei peakski koos olema.”
Merill ja Asko jagasid oma raskusi ka Instagramis. „Kirju tuli meeletult. Inimesed kirjutasid, et see ongi raske aeg. See on kreisi, kui vähe sellest tegelikult räägitakse – pealtnäha on ju kõigil hästi.“
Kui uni kaob ja kõik saab kannatada
“Iga päev on nagu logistiline mõistatus. Kogu aur läheb lastele – uni, toitumine, suhe, kõik saab kannatada.” Esimesena läheb lappama uni ja väsinud keha hakkab otsima kiiret energiat, sageli toidust. “Ma vajan väga und – kui seda ei saa, lähen üsna kiiresti tasakaalust välja. Siis ütlen halvasti, olen kärsitu nii laste kui ka abikaasa vastu. See on olnud mulle suur õppimise koht. Õpetan lapsele, et ei tasu ärrituda tühiste asjade peale, aga samal ajal näitan oma käitumisega just vastupidist eeskuju.”
Muidugi tekivad ka paaritülid kergemini, kui mõlemad on läbi. “Me püüame Askoga justkui vanast harjumusest samas tempos edasi panna – seda kõike on palju. Ja paratamatult tuleb kuskilt lõivu maksta.”
Abipalumine pole nõrkus
„Kui suhtlemine enam ei toimi ja kõik ajab närvi, siis on aeg tegutseda,“ ütleb Merill. „Vaiba alla lükkamine ei vii kuskile. Kui tahad lastele ja iseendale head elu pakkuda, tuleb vahel küsida abi.“
Merill kirjutas oma ämmaemandale ja sai kiirelt aja raseduskriisinõustamisele. „Alustasime Askoga ka paariteraapiat – 12 kohtumist kolme kuu jooksul. Loodan, et õpime paremini suhtlema ja teineteist kuulama.“
Teraapia kõrval on tema jaoks saanud oluliseks ka aus jagamine. „Naljakal kombel on just Instagramist saanud minu jaoks omamoodi teraapia – jagan seal oma elu, ventileerin ja tunnen kergendust, kui kuulen, kui paljud emad läbivad sama. Olen ekstravert ja mind tõesti toidab teadmine, et ma ei ole oma tunnete ja kaosega üksi.“
„Sa ei ole katki. Ja sa ei ole üksi.“
Merill tahaks öelda igale emale, kes tunneb end väsinuna ja kurnatuna: „Sa ei ole üksi! Küsi abi! Karju, kui vaja! Ütle päriselt, mida sul vaja on. Kas sa tahad, et keegi hoiaks last ja sina magad? Või tahad, et keegi teeks süüa ja peseks pesud? Mis iganes see on, su perekond ja sõbrad aitavad, KUI sa küsid. Kõigil on kiire, aga emad mõistavad emasid. Ja kui on vaja ventileerida, siis leia sõbranna või terapeut, kes saab sind kuulata.“
Ta usub, et kõige olulisem on meeles pidada – see raske periood ei kesta igavesti. „See on väike etapp elus, millel on magus auhind. Üks hetk nad mängivad koos ja see rõõm, mida lapsed pakuvad, on ikkagi hindamatu. Vahel mõtlen, et kui kunagi pojad on suured ja abielluvad, siis teeme ema-poja tantsu ja mõte sellest on juba nii ilus, et pisarad tulevad silma. Ja neid hetki, mis on ilusad, on juba praegu. Neid tuleb lihtsalt osata märgata!”
Merilli praktilised ellujäämisnipid:
Lapse esimese kolme aasta jooksul pole vaja teha elumuutvaid otsuseid. Tõesti, mitte ühtegi. Elu kujuneb, kui tolm on natuke langenud.
Küsi abi! Olgu terapeudilt, sõbrannalt või ämmaemandalt.
Langeta standardeid. Tolmurullid ei tapa. Lapsed vajavad vanemaid, mitte täiuslikku kodu.
Hoolitse paarisuhte eest. Isegi kui see tähendab vaid 10 minutit vaikuses koos istumist.
Pea meeles: see on ajutine. Aga selle sees on palju väikseid võidupäevi, mida tähistada.
Biotheka soovitused värskele emale:
Ecosh Lapseootuse vitamiinid
Täisväärtuslik vitamiini- ja mineraalkompleks, mis toetab ema ja lapse heaolu nii raseduse kui ka imetamise ajal. Aitab hoida energiataset, tugevdab immuunsust ja toetab beebi arengut.
Ecosh Ecobiotic Universaalne
Kompleksne universaalne piimhappebakterite segu koos kiudaineid sisaldava eestimaise toortatrajahu ja mustikatega. Tugevdab soolestiku mikrofloorat, mis on oluline immuunsüsteemi ja seedimise tasakaalus hoidmisel. Eriti kasulik stressirohkel ajal.
Ecosh Oomex
Oomega-3 toetab beebi aju ja silmade arengut ning aitab emal hoida normaalset meeleolu ja vähendada kehas põletikulisi protsesse.
Zechsteini magneesiumiõli või -geel
Leevendab jalakrampe ja lihaspingeid. Sobib hästi kasutamiseks enne magamaminekut lõõgastumiseks.
Värskele isale:
Ecosh Meelerahu
Adaptogeenide ja magneesiumi baasil loodud toidulisand, mis toetab vaimset tasakaalu ja aitab toime tulla uue eluperioodi pingetega.
Merilli loo pani kirja Agnes Kajander, Biotheka blogi toimetaja. Fotod: Eva Bronzini ja Hanna Benders.