Kuidas vitamiin B12 pärsib parkinsoni tõve?

Parkinsoni tõbi on kõige levinum krooniline degeneratiivne kesknärvisüsteemi haigus, mis mõjutab 1% kogu elanikkonnast, kes on üle 70 a. Praegu ei ole selle haiguse vastu ravi ja olemasolevad raviprotseduurid keskenduvad selle sümptomitele mitte kujunemisele. Kas siiski on võimalik, et vitamiin B12 pärsib Parkinsoni tõve? Kui jah, siis kuidas ja mis määral?

Parkinsoni tõbi allub paremini ravile, kui see varakult avastada!!

Mida varem Parkinsoni tõbi avastada, seda suurem tõenäosus on peatada selle süvenemist. Samas on haiguse puhul see oht, et sümptomeid on üsna mitmeid ning inimeseti avalduvad need erinevalt.

Siin on mõned sümptomid, mida märgates võiks võimalikult kiirelt alustada keha toetamist:

  • Muutused käekirjas. Kui tavapärane suur lohakas käekiri muutub püsivalt väikseks ja kramplikuks, võib see olla üks varasemaid märke Parkinsoni tõvest. «Näiteks Parkinsoniga õpetajad hakkavad saama õpilastelt kaebusi, et nad ei näe enam nende käekirja tahvlilt lugeda,» nentis neuroloog Deborah Hall. Kirbukirja tehakse seepärast, et haige lihased on jäigad, liigutused muutunud aeglasemaks ning täpsust nõudvad tegevused nagu kirjutamine nõuavad suuremat pingutust.
  • Vähenenud lõhnataju. See pole kõige sagedasem Parkinsoni sümptom, ent kui inimene ei tunne enam terava toidu lõhna ega suuda nuusutada oma lemmikaroome, on midagi valesti. Oletatakse, et patsiendi ajus toimuvate muutuste käigus saab kannatada ka see piirkond, mis vastutab lõhnade tundmise eest.
  • Unehäired. Kui varem olid hea unega, ent nüüd pidevalt vähkred, koged jäsemete valu või kukud isegi voodist välja, võib seegi viidata haigusele. Muidugi on vahel igaühel rahutuid öid, ent tähelepanelikuks peaks muutuma siis, kui partner näeb kaaslast tihti sügavas unes siplemas ja rääkimas. Rahutu une ja Parkinsoni seos vajab veel lisauuringuid, ent on oletatud, et kehva unega seostatud ajurakkude taandareng mängib rolli ka haiguse tekkes.
  • Kõhukinnisus. Parkinsoni tõbi aeglustab soolte liikuvust, mis viib sagedase kõhukinnisuseni. Tegu on üsna levinud Parkinsoni tõve sümptomiga, ent enne tasuks siiski vaadata üle oma toidulaud või jälgida ka teiste sümptomite esinemist, kui endale diagnoos panna.

  • Depressioon. Seos depressiooni ja Parkinsoni vahel kerkis teravalt päevakorda eriti näitleja Robin Williamsi surma puhul, kes võitles ühtaegu nii haiguse kui ka depressiooniga. Tihti kujuneb depressioon välja neil patsientidel, kes on juba diagnoosi saanud, ent selguma on hakanud ka see, et patsient võib olla ka depressioonis aastaid, enne kui ta hakkab kogema Parkinsoni füüsilisi sümptomeid. Parkinsoni patsienti iseloomustab madal dopamiini ja serotoniini tase, nende õnnehormoonide nappus on omane ka depressiivsetele inimestele.
  • Lihasvärin puhkeasendis. Vahel tekitab värinaid stress ja ärevus, vahel on see mõne ravimi kõrvalmõjuks. Siiski annab sellist värinat mingi konkreetse mõjuriga seostada. Kui aga jäsemed värisevad ja tõmblevad lõõgastunud oleks või tahtlikel tegevustel (näiteks supi söömine), on tegu ilmselt varajase ja samas põhilise Parkinsoni sümptomiga.
  • Lihaste jäikus ja aeglasemad liigutused. Parkinsoni patsiendid kogevad lihasjäikust, mis ei kao ära, vaid teeb raskeks kõiksugu igapäevatoimetused – jalutamise, hambapesu, särgi nööpimise jpm. Jalad tunduvad rasked ning justkui põranda küljes kinni. Lihasjäikus, mida ei saa seostada raske trenni või muu kehalise hädaga, vajab kindlasti tähelepanu.
  • Emotsioonitu nägu. Parkinson põhjustab lihaste jäikust ning puutumata ei jää ka näolihased. Üsna paljud patsiendid kogevad seda, et ei oma näolihaste üle enam niivõrd kontrolli ning neil oleks justkui ees jäik, emotsioonitu mask. Mõni patsient hakkab ka pehmemalt ja vaiksemalt rääkima, kuna näolihaste tegevus on piiratud.

Uuring Baskimaa ülikoolist – vitamiin B12 ja Parkinsoni tõve seos?

Kuigi enamus parkinsoni tõve juhtumeid on juhuslikud, on haiguse pärilikud variandid põhiliselt seotud muteerunud geeniga, mis kodeerib LRRK2 ensüümi. 2004 a. avastas uurimisgrupp, milles ka Baskimaa teadustöö tegijad osalesid, seose selles ensüümis toimunud mutatsioonide ja patsientide vahel, kellel oli diagnoositud see haigus.

parkinsoni tõbi
B12 vitamiini lisaks juurde võtmine toidulisandina, saaks aidata neil inimestel pärssida Parkinsoni tõve tekitavat peamise ensüümi loomet.

LRKK2 ensüüm – peamine Parkinsoni tõve tekitav ensüüm (patogeense mutatsiooni puhul)

Seega LRRK2 ensüüm, mis on rahvusvaheliselt tuntud ka “dardarina” nime all ning tähendab baski keeles värisemist, on muutunud uute ravimite väljatöötajate üheks olulisemaks sihtmärgiks, et võidelda päriliku parkinsoni tõvega. Neurotoksilisus ehk kõik LRRK2-ga seotud patogeensed mõjud tulenevad põhiliselt sellest, et patogeensed mutatsioonid suurendavad selle ensüümi kinaasi aktiivsust, mis on ajendanud rahvusvahelist võidujooksu inhibiitorite ehk pärssijate väljatöötamiseks. Praeguseks on tegelikult juba konkreetsed tõhusad LRRK2 kinaasi aktiivsust pärssivad lahendused olemas. Samas paljud neist põhjustavad soovimatuid kõrvalmõjusid või tekitavad väga ebaselgeid meditsiinilisi tulemusi.

See uurimus, mida juhib Iban Ubarretxena, teadusprojekti Ikerbasque teadur ja Biofüüsika instituudi (ühine keskus, kus töötavad koos Hispaania Rahvusvahelise Uuringute Nõukogu CSIC ja Baskimaa Ülikool UPV/EHU) juht UPV/EHU teaduspargis (Leioa-Erandio piirkonnas) koos rahvusvahelise teadustöö grupiga, on avaldanud, et AdoCbl (vitamiini B12 üks aktiivsetest vormidest) pärsib LRRK2 kinaasi aktiivsust kultiveeritud rakkudes ja ajukudedes.

Vitamiin B12 pärsib Parkinsoni tõve, kuna on seotud ensüüm LRRK2-ga

Vitamiin B12 ennetab olulisel määral LRRK2 vormide neurotoksilisust, mida seostatakse parkinsoni tõvega näriliste kultiveeritud rakkudes. Samuti erinevates geneetiliselt muundatud näidistes, mida kasutatakse selle haiguse uurimiseks. Selle uurimuse tulemused on avaldatud mainekas ajakirjas Raku uurimus (Cell Research).

Seega on vastavalt uurimistööle selgunud, et vitamiin B12 on LRRK2 kinaasi aktiivsuse uut tüüpi modulaator, mis Iban Ubarretxena sõnul “tähendab hiigelsuurt sammu edasi, sest see on närve kaitsev vitamiin loomsetel katseobjektidel ja on praegu olemasolevate inhibiitoritega võrreldes täiesti erineva toimega. Seda võiks kasutada uute teraapiate loomiseks, et võidelda päriliku parkinsoni tõvega, mida seostatakse LRRK2 patogeensete ensüümidega”.

Siit võime järeldada, et vanematel inimestel oleks tugevalt soovitatav võtta lisaks B12 vitamiini, mis aitab ennetada kui ka peatada Parkinsoni tõve ilminguid.

 

Meie poest leiad erineval kujul B12-vitamiini:

 

Ecosh Life Bioaktiivne B12-vitamiin, 90 vegetaarset kapslit:

 

Hea imenduvusega bioaktiivne B12-vitamiin Eesti toidulisandite sarjast Ecoshilt.

Ecoshi Bioaktiivse B12 vitamiini toimeaineks on metüülkobalamiin ja desoksüadenosüülkobalamiin.

Tegu on tugevatoimelise ja aktiivse B12 toidulisandiga, mis koosneb kvaliteetsetest koostisainetest.

 

 

 

Cytoplan Vitamiin B12, 60 tabletti

 

Veganitele ja taimetoitlastele sobiv vegan B12-vitamiin.

Antud toode on suus sulavate pisikeste tablettide kujul, mis on hea mugav lahendus kotti pistmiseks ja kiireks manustamiseks või kui kapslit on raske neelata.

Toode on turustatud Inglismaal ühe populaarseima vegan sarja brändi Cytoplani poolt.

 

 

 

Nature’s Answer Vitamin B-12, 60 ml

 

Antud toode on vedeliku kujul ning seetõttu hästi omandatav kehale.

Nature’s Answer bränd toob meie poodi külluslikult erinevaid taimetinktuure, – tõmmiseid ja ekstrakte.

Samuti on Nature’s Answer’i vedel B12-vitamiin kiirelt imenduv, kuna sisaldab taimede segu, mis tõhustavad toitainete viimist organismi.

 

 

 

 

See artikkel on avaldatud Baski Ülikoolist pärit materjalide põhjal. Märkus: materjali pikkust ja sisu on muudetud. Täpsema info saamiseks pöörduge, palun, viidatud allika poole.

Viide: Schaffner et al. 2019. Vitamin B12 modulates Parkinson’s disease LRRK2 kinase activity through allosteric regulation and confers neuroprotection. Cell Research. DOI: https://doi.org/10.1038/s41422-019-0153-8

Lisa allikas: https://tervis.postimees.ee/4474875/parkinsoni-tove-varased-sumptomid-millest-on-kerge-mooda-vaadata

Was this post helpful?