Algne lugu Baskimaa ülikoolist

Parkinsoni tõbi on kõige levinum krooniline degeneratiivne kesknärvisüsteemi haigus, mis mõjutab 1% kogu elanikkonnast, kes on üle 70 a. Praegu ei ole selle haiguse vastu ravi ja olemasolevad raviprotseduurid keskenduvad selle sümptomitele mitte kujunemisele.

Kuigi enamus parkinsoni tõve juhtumeid on juhuslikud, on haiguse pärilikud variandid põhiliselt seotud muteerunud geeniga, mis kodeerib LRRK2 ensüümi. 2004 a. avastas uurimisgrupp, milles ka Baskimaa teadustöö tegijad osalesid, seose selles ensüümis toimunud mutatsioonide ja patsientide vahel, kellel oli diagnoositud see haigus.

parkinson
Parkinsoni tõbi mõjutab 1% kogu elanikkonnast, kes on üle 70 a.

Seega LRRK2 ensüüm, mis on rahvusvaheliselt tuntud ka “dardarina” nime all ning tähendab baski keeles värisemist, on muutunud uute ravimite väljatöötajate üheks olulisemaks sihtmärgiks, et võidelda päriliku parkinsoni tõvega. Neurotoksilisus ehk kõik LRRK2-ga seotud patogeensed mõjud tulenevad põhiliselt sellest, et patogeensed mutatsioonid suurendavad selle ensüümi kinaasi aktiivsust, mis on ajendanud rahvusvahelist võidujooksu inhibiitorite ehk pärssijate väljatöötamiseks. Praeguseks on tegelikult juba konkreetsed tõhusad LRRK2 kinaasi aktiivsust pärssivad lahendused olemas. Samas paljud neist põhjustavad soovimatuid kõrvalmõjusid või tekitavad väga ebaselgeid meditsiinilisi tulemusi.

See uurimus, mida juhib Iban Ubarretxena, teadusprojekti Ikerbasque teadur ja Biofüüsika instituudi (ühine keskus, kus töötavad koos Hispaania Rahvusvahelise Uuringute Nõukogu CSIC ja Baskimaa Ülikool UPV/EHU) juht UPV/EHU teaduspargis (Leioa-Erandio piirkonnas) koos rahvusvahelise teadustöö grupiga, on avaldanud, et AdoCbl (vitamiini B12 üks aktiivsetest vormidest) pärsib LRRK2 kinaasi aktiivsust kultiveeritud rakkudes ja ajukudedes. Samuti ennetab see olulisel määral LRRK2 vormide neurotoksilisust, mida seostatakse parkinsoni tõvega näriliste kultiveeritud rakkudes ning ka erinevates geneetiliselt muundatud näidistes, mida kasutatakse selle haiguse uurimiseks. Selle uurimuse tulemused on avaldatud mainekas ajakirjas Raku uurimus (Cell Research).

Seega on vastavalt uurimistööle selgunud, et vitamiin B12 on LRRK2 kinaasi aktiivsuse uut tüüpi modulaator, mis Iban Ubarretxena sõnul “tähendab hiigelsuurt sammu edasi, sest see on närve kaitsev vitamiin loomsetel katseobjektidel ja on praegu olemasolevate inhibiitoritega võrreldes täiesti erineva toimega. Seda võiks kasutada uute teraapiate loomiseks, et võidelda päriliku parkinsoni tõvega, mida seostatakse LRRK2 patogeensete ensüümidega”.

See artikkel on avaldatud Baski Ülikoolist pärit materjalide põhjal. Märkus: materjali pikkust ja sisu on muudetud. Täpsema info saamiseks pöörduge, palun, viidatud allika poole.

Viide: Schaffner et al. 2019. Vitamin B12 modulates Parkinson’s disease LRRK2 kinase activity through allosteric regulation and confers neuroprotection. Cell Research. DOI: https://doi.org/10.1038/s41422-019-0153-8

Ecosh Life Bioaktiivne B12-vitamiin, 90 vegetaarset kapslit:

Kas sellest postitusest oli abi?

Sulge menüü
×

Ostukorv