Mao ja soolestiku tegevus on inimese tervisele olulise tähtsusega. Kui kõht pole korras, tunneb inimene end ebamugavalt ja väsinult. Organism vajab tuhandeid ensüüme, kuid vaid käputäis neist kannab hoolt seedimise eest. Ometi kulutab keha selle käputäie tootmiseks rohkem energiat kui nende sadade ainevahetusensüümide tootmiseks, mida vajab ülejäänud keha. Pole siis ime, et inimene tunneb väsimust, kui seedimine on häiritud. Toidu lõhustamiseks vajalikud ensüümid saadakse süljenäärmetest, maost, kõhunäärmest, peensoolest ja sapist. Ensüümide abil lõhustatakse toitained nii väikesteks molekulideks, et need tungivad läbi sooleseina vereringesse ja toidavad sel kombel organismi. Oma tegevuseks vajavad ensüümid nn koensüüme, millest tähtsaimad on B-rühma vitamiinid, C-vitamiin, E-vitamiin ja tsink.

Halvasti seedunud toit

Kui organismi ensüümitoodang on nõrgenenud vale toiduvaliku, puuduvate ensüümide (tsöliaakia, laktoositalumatus) või vitamiinide ja mineraalide vajakajäämise tõttu, tekitab see mitmesuguseid probleeme. Toit ei seedu enam korralikult ega suuda läbida sooleseinu. Tulemuseks on toitainete, vitamiinide, mikroelementide ja mineraalide puudus, mis omakorda nõrgendab organismi võimet toota uusi ensüüme. Nii tekib nõiaring, mis põhjustab uusi probleeme. Halvasti seedunud toit tekitab mitmesuguseid vaevusi, kõrvetisi ja röhitsemist, soole- ja kõhuvalu, allergiat, toidutalumatust ja liigesepõletikku. Viletsa seedimise tulemusel paiskub segi jämesoole bakterifloora, kuna jämesoolde pääseb seedimata toidumass, mis hakkab käärima ja toodab kahjulikke soolemürke ning pärmaineid, mis muudavad olukorra veelgi hullemaks. Kõht läheb punni, tekib puhitus, esineb kõhulahtisust või kõhukinnisust, peavalusid ja muid vaevusi, halvimal juhul ütleb üles kogu immuunsüsteem.

Ensüümid, kiudained ja piimhappebakter

Abi saab ensüüm- ja kiudainetoodetest. Ensüümtooted aitavad kaasa toidu seedimisele, nii et toidus sisalduvad ained lõhustuvad tõhusamalt ja toitainetel on võimalik organismi imenduda. Kiudainetooted normaliseerivad soolestiku tegevust ning kahjulikud jääkained eemaldatakse jämesoolest. Kui külvata jämesoolde õiget bakterifloorat, inimspetsiifilist piimhappebakterit, paraneb kogu organismi immuniteet, sest rohkem kui 90 protsenti haigustest, sealhulgas nakkushaigused ja reisidel esinev kõhulahtisus, rajavad endale teed organismi just soolestiku kaudu. Kui soolestikus leidub piisaval hulgal piimhappebaktereid, ei jää haigusetekitajatele sooleseintele kinnitumiseks ruumi ja nad eemaldatakse organismist koos väljaheidetega.

Autor: eliksiir.ee

Was this post helpful?